Tėvo autoriteto krizė?

Tėvystė
Tėvystė
  © Andrius Ufartas / Fotobankas

Tėvas – bankomatas. Tėvas – praradęs autoritetą. Tėvas – labiau besirūpinantis atžalomis ir vertas papildomos pensijos už būrį dorais žmonėmis išaugintų vaikų. Šių dienų Lietuvoje tėvo vaidmuo pasikeitęs, turintys ir gerų, ir blogų pusių.

Nori būti galiūnai

Tėvo diena mūsų šalyje atsirado gerokai formaliai, vien dėl to, kad po 1990 m. Lietuvos valstybės atkūrimo atnaujinus Motinos dienos šventę, buvo papriekaištauta, jog tėvai liko pamiršti. Šią dieną lietuviai švenčia ramiau, be iškilmingų koncertų televizijos eteryje, o tėvais tapę vyrai sunkiai prabyla apie savo problemas.

„Reikėtų keisti požiūrį į konkurenciją. Kartais atrodo, kad žmonės nebeturi savigarbos, vyrai auklėjami būti galiūnais, „kalno karaliais“, amžinai turi vienas kitą nugalėti“, – apie vaidmenį, kuris tėvams tampa nebe toks patrauklus, sakė sociopsichologas, psichoterapeutas Vytautas Stoškus.

Vakarų lyčių tyrinėtojai išskiria dalyvaujančio ir nedalyvaujančio tėvo kultūras. Lietuva priskirtina prie pastarosios – tėvo vaidmuo prižiūrint vaikus, rūpinantis namų ūkiu nėra toks svarbus kaip motinos. Vis dėlto esama ir pokyčių – tėvai mieliau rūpinasi savo vaikais, net jei išsiskiria su jų motina.

Labiau rūpinasi vaikais po skyrybų

Psichologė Dovilė Bubnienė, dirbanti Vyrų krizių centre Kaune, pastebėjo, kad per pastaruosius penkerius metus padaugėjo vyrų, besiveržiančių bendrauti su savo vaikais ir po skyrybų, labiau besirūpinančių jų reikalais.

„Į mūsų centrą ateina vyrų, kurie sako: „Mes išsiskyrėme su žmona, bet aš negaliu būti su savo vaiku tiek, kiek noriu“. Tiems vyrams šioje situacijoje niekas negali pagelbėti, nes yra teismo sprendimas, kad jie gali savo vaikus matyti, pavyzdžiui, 48 valandas per mėnesį, nors realiai jie norėtų daugiau, bet buvusi žmona neleidžia. Vaikų teisės, jeigu atvirai, irgi niekuo nepadeda, pasako – tarkitės su žmona. Reikia įvertinti tai, kad skyrybos įvyksta dėl įvairių priežasčių, nebūtinai vyras buvo smurtautojas, jis galėjo būti visai puikus žmogus, tiesiog būna, kad ir moterys susiranda kitą partnerį“, – sakė D. Bubnienė.

Vis dažniau tokioje situacijoje atsidūrę tėvai jai užduoda klausimą: „O kaip gi lygios teisės? Kodėl kalbama tik apie moterų lygias teises su vyrais?“. Pagalbos ieško ir tėvai, kurie vaikų auklėjimą supranta skirtingai negu jų žmonos. Taip pat kiek sutrikę ateina vyrai, kurių žmonos turi vaikų iš pirmosios santuokos.

„Man atrodo, jau seniai yra tėvo krizė – tėvo autoritetas sumažėjęs, dažniausiai mama yra svarbesnis asmuo. Priežastys? Jeigu tėvas dirba nuo ryto iki vakaro septynias dienas per savaitę, jo niekada nėra namuose, svarbiausius sprendimus turi priimti mama. Dažnai tėvai mums sako: atrodo, kad aš šeimai reikalingas kaip tas, kuris parneša pinigų, kažką nuveža, atveža, nuperka. Jie jaučiasi privalantys išlaikyti šeimą, bet nežiūrint į tai, kiek uždirba, ne visada išlaiko tėvo autoritetą“, – aiškino psichologė.

Už daugiau vaikų verti pensijų?

Lietuvoje trūksta tėvų savipagalbos grupių, užtat statistika rodo, kad didžioji dalis tėvų dalyvauja gimdyme ir kartu su savo žmonomis ar partnerėmis vaikšto į nėštumo kursus. Tokią gerąją praktiką pastebėjusi Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė sakė, kad bendras pasiruošimas vaiko atėjimui į pasaulį padeda tėvams nuimti įtampą.

„Reikalavimai yra pasikeitę, tapę sudėtingesni ir motinai, ir tėvui. Didžioji bedarbystė labai skaudžiai palietė darbingus vyrus, jie susiduria su didelėmis psichologinėmis problemomis, taip pat ir spaudimu, nes pakankamai uždirbti savo šeimai sudėtinga.

Norėdami atlikti maitintojo funkciją, tėvai labai daug laiko praleidžia darbe, stinga bendravimo su vaikais, – tėvo autoritetas, kuris turėtų būti perduodamas atžaloms, tampa nebe toks reikšmingas. Jis tampa abejotinas: vaikai mokosi gyventi jau nebe iš savo tėčių, o iš autoritetų, kuriuos turi ne šeimoje, o darželyje, mokykloje, gatvėje. Tai graudi situacija, nes tėvai, mažai bendraudami su vaikais, praranda su jais emocinį ryšį. Ir kaltinti jų negali, nes jie stengiasi išlaikyti šeimą“, – kalbėjo R. Paulavičienė.

Jos nuomone, tėvo vaidmens svarbą, sumenkusią dabar, kai vaikai itin nedaug laiko praleidžia dirbdami kartu su gimdytoju ir perimdami jo patirtį, galėtų padėti gerinti nelabai poluliarus pasiūlymas Seimui skirti pensijas ne tik gausų būrį vaikų užauginusioms motinoms, bet ir tėvams. Už gausioje šeimoje išaugusius ir dorais žmonėmis tapusius vaikus dalis garbės turi atitekti ir vyrams.

Jauni tėvai nebebijo prisipažinti, kad išeina tėvystės atostogų. Tačiau jų moralinės vertybės pakito ne tik į gerąją pusę.

„Vienas užsienio profesorius stebėjosi, kodėl Lietuvoje jaunimas, vos sulaukęs 26 metų, nori būtinai įsigyti BMW? „Aš tą pasiekiau tik sulaukęs penkiasdešimties“, – pasakojo jis man“, – kritiškai į jaunų vyrų vertybes žiūri Mykolo Romerio universiteto dėstytojas, dr. Rimantas Petrauskas.