Paskutinis skambutis Karoliniškių gimnazijoje virto santykių krize

Paskutinis skambutis Vilniaus Karoliniškių gimnazijoje
Paskutinis skambutis Vilniaus Karoliniškių gimnazijoje

Vilniaus Karoliniškių gimnazijos abiturientai, per Paskutinį skambutį mokyklose kieme iššovę kelis butelius putojančio vyno, užsitraukė mokytojų rūstybę ir turėjo apsieiti be likusios šventės dalies. Specialistų vertinimu, konfliktą išprovokavo patys jaunuoliai, bet ir pedagogai pasielgė neadekvačiai.

Patys lietuvių kalbos egzaminą pirmadienį laikę gimnazistai tokį vyresnybės poelgį laiko brutaliu susidorojimu.

Penktadienį pasimeldę šv. Mišiose ir antikvariniais automobiliais atvežę savo auklėtojus į Karoliniškių gimnaziją, abiturientai prie įėjimo dar iššovė septynis butelius putojančio vyno. Pagurkšnoję jie tikėjosi sulaukti oficialiosios renginio dalies bei gimnazistų vaidinimo, tačiau mokyklos vadovybė tolesnę šventę uždraudė.

Po pasivaišinimo šampanu abiturientams susirinkus į gimnazijos salę, joje nepasirodė nė vienas mokytojas, o garso aparatūra buvo išjungta, kad jaunimas nebegalėtų renginio tęsti.

Anot policijos, mokyklos kieme vartoti svaigalus griežtai draudžiama, todėl tokį pažeidimą pamatę pareigūnai būtinai įsikištų. Šiuo atveju įsikišo patys pedagogai, tačiau visiškai netikusiai, įsitikinusi Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) specialistė.

Abiturientai: sugriovėme moralę 50 km spinduliu

Direktorės pavaduotojos bandymą uždrausti išgertuves mokyklos kieme ir vėliau paskelbtą Paskutinio skambučio boikotą šampaną ragavusieji abiturientai vadina brežnevinio valdymo akcija ar net psichiniu marazmu.

„Mokyklos administracija, kaip vėliau paaiškėjo, leido suprasti, kad putojančiu vynu ir kamščių pokštelėjimais nušovėme mokyklos moralę, vidinę bendruomenės harmoniją, pamynėme sveiko proto taisykles ir pažeminome mažų mažiausiai penkiasdešimties kilometrų spindulio atstumu visus, gyvenančius aplinkui“, – viešai išplatintame laiške piktinasi abiturientas Silvestras Polinauskas.

Jis Alfa.lt patikino, kad abiturientai nemato jokios savo kaltės. „Nesutinku, kad trys gurkšniai yra nusikaltimas. Mokykla ir šampanas yra nesuderinami, bet šventė ir šampanas – suderinami. Tada gal suiminėkime visus, kurie simboliškai išgeria per vestuves prie bažnyčios?“ – pirmadienį iškart po lietuvių kalbos egzamino praėjusio penktadienio incidentą pakomentavo abiturientas.

Kartu jis klausė, ar dar liko vietos žmogaus spontaniškumui. „Štai Afganistane įstatymų laikomasi fundamentaliai. Aš nenoriu, kad Lietuva būti panaši į Afganistaną, aš noriu, kad mes būtume panašesni į Prancūziją“, – sakė S. Polinauskas.

Jo manymu, abiturientai per konfliktą parodė didesnę brandą, geresnį gebėjimą kooperuotis nei infantiliai pasielgusi mokyklos vadovybė. „Šis ir kiti panašūs atvejai – tai kelias, kuris nuvalys rūdis nuo sustabarėjusios mokyklos sistemos, kuris parodys, kad kultūra ir gyvenimas gali vykti ne vien mokytojui paliepus, bet ir iš vidinės mokinio iniciatyvos“, – teigė jaunasis vilnietis.

Pavaduotoja: tebūnie tai pamoka ateičiai

Pasak gimnazijos direktoriaus pavaduotojos Redo Urbonienės, dėl incidento Paskutinio skambučio šventę buvo leista įgyvendinti tik iš dalies. „Dėl netinkamo abiturientų elgesio – viešo ir tyčinio alkoholio vartojimo prie mokyklos centrinio įėjimo – šventė buvo sutrumpinta – nebebuvo pramoginės dalies. Buvo pasakyta: jūs savo šventę jau susiorganizavote ir atšventėte. Mes labai ruošėmės Paskutiniam skambučiui ir dėl jo stengėmės, bet jie jį patys padarė tokį, kokį turbūt norėjo matyti“, – sakė ji.

Pamačiusi, ką abiturientai daro gimnazijos prieigose, pavaduotoja sakė išėjusi jų sudrausminti, bet pačiai kliuvo truputį alkoholinio gėrimo purslų. „Iš pradžių mačiau tik vieną butelį. Tačiau jų buvo daugiau. Jie tuo šampanu pilstėsi, manęs gal net nepastebėjo. Abiturientai savo fiestą pradėjo prieš direktorės kabinetą, mokytojų kambarį, centrinį įėjimą, o jaunesni mokiniai dar stebėjo pro langus. Tai bent parodė jiems pavyzdį. Galiausiai buteliai buvo numesti ant žemės“, – su jauduliu balse kalbėjo R. Urbonienė.

Ji patikino, kad mokytojai neturi ketinimų susidoroti su nepaklususiais abiturientais, juolab kad metiniai pažymių vidurkiai jau išvesti. „Tegu jie patys pagalvoja, jog elgėsi nekultūringai. Manau, jiems tai bus pamoka ateičiai“, – sakė gimnazijos pavaduotoja.

Specialistė: viltis susitaikyti – išleistuvės

ŠMM Švietimo organizavimo skyriaus vedėjos Reginos Klepačienės vertinimu, abiturientai šią krizę išprovokavo, tačiau vyresnybė priėmė neapgalvotą ir emocijomis paremtą sprendimą, kuris turės skaudžių ilgalaikių pasekmių visai bendruomenei.

„Man labai liūdna, kad taip atsitinka, ir dar per tokią šventę. Nemanau, kad visi abiturientai tą šampaną pirko, nors turėjo nukentėti dėl kitų neapgalvoto poelgio. Kita vertus, mokytojai irgi neturėjo pasielgti taip emocingai ir stoti į atvirą kovą. Labai abejoju, ar tai buvo visų pedagogų sprendimas bendru sutarimu. Man susidarė toks įspūdis, kad tame kolektyve buvo per mažai vyrų“, – kalbėjo ji.

Skyriaus vedėjos manymu, pradėjus Paskutinio skambučio boikotą, būtinai reikėjo pasisakyti kuriam nors iš mokytojų ir paaiškinti, kaip svarbu gerbti vienam kitą ir mokyklos taisykles. „Manau, dabar ta išaugusi priešprieša atsilieps mokyklai ilgus metus – atsiminimas apie šį incidentą eis iš kartos į kartą“, – svarstė R. Klepačienė.

Pasak ŠMM specialistės, vienintelė galimybė sutvarkyti pašlijusius santykius ir kilusią krizę – tai abiturientų išleistuvės. „Šiaip žmonės į gyvenimą išeis su didele nuoskauda. Manau, mokyklos vadovai turi susirinkti į posėdį, pasitarti su kolektyvu ir pažiūrėti objektyviai, kaip išbristi iš šios pedagoginės situacijos. Mokyklos vadovė turi organizuoti pasitarimą, kaip išlaikyti ir taktą, ir etiką“, – siūlė R. Klepačienė.

Pareigūnas: prie mokyklos svaigalai draudžiami

Alkoholinių gėrimų vartojimas mokykloje ir jos teritorijoje vienareikšmiai draudžiamas, ir nesvarbu, ar tai daroma esant progai, ar be jos, pabrėžė Policijos departamento Viešosios policijos skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Urbonas. „Nėra jokių išimčių: ar tai Paskutinis skambutis, ar priešpaskutinis“, – sakė pareigūnas.

Pasak jo, reikia atskirti tradicinius ritualus, kai viešoje vietoje taurėmis sudaužia vestuvininkai ir kai prie mokyklos putojančio vyno purslais taškosi abiturientai. „Prie Santuokų rūmų už atidarytą šampano butelį niekas vestuvininkų nebaudžia, ir aš čia nematau rimtos problemos. Tačiau tokia pati praktika prie mokyklų būtų nelabai gera ir nepriimtina – nėra ko kurti tokių naujų tradicijų. Norite – gerkite, bet ne mokyklos kieme atvirai demonstruodami.

Vieša paslaptis, kad net vaikų darželiuose per išleistuves visi išgeria, bet bent ne lauke. Aš pats nelabai norėčiau, kad, sakykime, kokio nors apdovanojimo proga kolegos atsistotų Policijos departamento kieme ir atidarytų šampano butelį. Arba įsivaizduokite Seimo narius, išeinančius į lauką išgerti dėl to, kad išsirinko naują pirmininką“, – palygino jis.

S. Urbono teigimu, jeigu policijos patrulis pastebėtų tokį elgesį prie mokyklos, turėtų būtinai imtis priemonių.

 

Paskutinis skambutis Karoliniškių gimnazijoje virto santykių krize

Paskutinis skambutis Vilniaus Karoliniškių gimnazijoje