Lietuvių kalbos egzamino antra dalis abiturientams – tikras atokvėpis (papildyta 14.38)

Lietuvių kalbos egzaminas,
Lietuvių kalbos egzaminas,
© Dina Sergijenko

Pirmadienį lietuvių kalbos egzaminu šalyje prasidėjo valstybinių brandos egzaminų pagrindinė sesija. Dar gerokai prieš devynias ryto ne vienas abiturientas neramiai mindžikavo šalia mokyklų, kuriose turėjo vykti egzaminas, durų, kartu su bendramoksliais spėliojo, kokios gi užduotys gali laukti.

Lietuvių kalbos egzaminas privalomas visiems abiturientams.

Egzamino forma nepakito

Lietuvių kalbos egzaminas šių metų dvyliktokams liko vienintelis, kurio formą jie dar galėjo pasirinkti: valstybinį arba mokyklinį egzaminą. Be to, jis vienintelis, kurį nesėkmės atveju bus galima perlaikyti.

Tuo tarpu kitų egzaminų forma pakito: anksčiau rinkdavęsi, kurį – mokyklinį ar valstybinį – egzaminą laikys, šiemet dvyliktokai pasirinkti galės jau laikydami egzaminą. Egzamino lape abiturientai ras dviejų tipų užduotis: bendrojo ir išplėstinio kurso. „Spręsti reikia kuo daugiau užduočių, kad kuo daugiau jų būtų įvertinta“, – anksčiau yra sakęs Nacionalinio egzaminų centro direktorius Saulius Zybartas.

Pirmąją pagrindinės brandos egzaminų sesijos savaitę taip pat vyks mokykliniai gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) egzaminai (birželio 1 dieną), valstybinis informacinių technologijų egzaminas (birželio 2 dieną), mokyklinis dailės egzaminas (birželio 3 dieną) ir valstybinis istorijos egzaminas (birželio 4 dieną).

Sukčiauti bandyta ir šiemet

Nacionalinis egzaminų centras pranešė, jog užfiksavo internete bandymą parduoti lietuvių kalbos užduotis. Skelbimas internete pasirodė penktadienį. Tuo tarpu tyrimo dar penktadienį ėmęsi policijos pareigūnai patikino, jog užduotys nebuvo tikrosios. Skelbimo autoriai, anot tyrėjų, pateikė neegzistuojančius telefono numerius, tad ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas dar nė neprasidėjęs.

„Tai buvo pokštas, – Alfa.lt tvirtino egzaminų centro atstovė Jūratė Vaičiuvienė. – Tačiau toliau tai – policijos reikalas.“

Dauguma laiko tris egzaminus

Šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė beveik 49,6 tūkst. kandidatų.

Šiemet dauguma kandidatų (19,7 tūkst.) laikys tris arba keturis (16 tūkst.) egzaminus. Visus šešis egzaminus panoro laikyti 399 kandidatai. Tuo tarpu šiemet privaloma laikyti du brandos egzaminus: lietuvių kalbos bei vieną pasirinktą.

Be privalomojo lietuvių kalbos egzamino, šiais metais populiariausi pasirinkimai yra šie: valstybinis istorijos egzaminas (22,7 tūkst. kandidatų), valstybinis matematikos (22,1 tūkst. kandidatų) ir valstybinis užsienio kalbos (anglų) egzaminas, kurį laikys 21,4 tūkst. kandidatų.

Iš mokyklinių egzaminų populiariausi geografijos (11,4 tūkst. kandidatų) ir naujai įvestas technologijų brandos egzaminas, kurį daugiau kaip 4 tūkst. kandidatų laikė dar iki pagrindinės valstybinių egzaminų sesijos pradžios.

Dvi rašinių temos ir trys autoriai interpretacijoms

Papildyta 12.20. Lygiai vidurdienį abiturientai sulaukė pirmosios pertraukos tarp egzamino dalių. Pirmoje lietuvių kalbos brandos egzamino dalyje abiturientams teko pasirinkti: ar rašyti rašinį, ar interpretuoti duotą tekstą.

Kiek drebančiu iš jaudulio balsu dvyliktokas Remigijus pasakojo, kad interpretacijos tekstai egzaminui buvo pateikti iš Juditos Vaičiūnaitės, Jurgio Savickio ir Antano Škėmos kūrinių. „Pats rinkausi rašyti rašinį, nes tam ruošiausi jau labai seniai. Rašiau apie tai, ar žmogus turi laisvę savo sprendimams. Nepamenu tiksliai temos. Antroji tema buvo susijusi su Lietuva ir patriotizmu“, – sakė Remigijus, pasakojęs, jog kurį laiką lankė papildomas pamokas tam, kad geriau pasiruoštų šiam išbandymui.

Jis neslėpė, jog smarkiai jaudinosi. „Pirma valanda buvo streso, antra – susikaupimo, o trečia – perrašinėjimo ir klaidų taisymo“, – atviravo dvyliktokas. Rašinį jis baigė rašyti likus dešimčiai minučių iki pertraukos pradžios. „Parašiau rašinį iš 433 žodžių. Reikalaujama rašinio nuo 400 iki 450 žodžių“, – sakė Remigijus.

Antroje egzamino dalyje dvyliktokų laukia teksto suvokimo užduotis: perskaičius tekstą teks atsakyti į egzamine pateiktus klausimus.

Papildyta 14.15. Po antrosios egzamino dalies – teksto suvokimo – daugelis abiturientų lengviau atsikvėpė. Praėjusiais metais ne vienas abiturientas tikėjosi teksto suvokimo užduoties, susijusios su patriotizmu ir Tūkstantmečiu, kurį Lietuva šventė 2009-aisiais. Būtent tokį tekstą analizuoti atsakydami į klausimus teko šių metų dvyliktokams.

Alfa.lt po egzamino dar kartą pakalbinus Remigijų, jo balse buvo girdėti palengvėjimas: „Jau ramiai jaučiuosi, galiu sakyt, kad praktiškai ekstazėje esu“, – juokavo vaikinas. Egzamino užduočiai pateiktas tekstas buvo susijęs su lietuvių šventėmis, jų šventimo tradicijomis. „Tekste buvo kalbama apie tai, kad kai kurias šventes švenčiame tarsi be prasmės, nė kiek nesigilindami į tradicijas ir kultūrą. Taip pat buvo kalbama apie Tūkstantmetį“, – pasakojo dvyliktokas, iš palengvėjimo spėjęs pamiršti teksto suvokimo užduoties kūrinio autorių.

Kartu su juo egzaminą laikę bendraklasiai taip pat neslėpė palengvėjimo ir džiaugsmo, jog įveikė pirmąjį išbandymą. „Antroji užduotis buvo tikrai dėkinga“, – sakė jie.

Papildyta 14.38. Mažeikiuose lietuvių kalbos egzaminą laikęs dvyliktokas Robertas taip pat tikino lengviau atsikvėpęs per antrąją egzamino dalį. „Pirma dalis buvo sunkoka visiems, nes nežinojome, kokių autorių tekstai bus panaudoti egzamine. O ir autoriai šiemet tokie – ne itin“, – pasakojo vaikinas. Savo interpretacijai jis pasirinko Juditos Vaičiūnaitės eilėraštį.

Paklaustas, kodėl pasirinko sunkesnę užduotį – intrepretacijos rašymą, ne rašinį, dvyliktokas tikino, jog šitaip pasielgęs dėl praktinių sumetimų. „Interpretacija, nors ir sunkesnė, paprastai geriau vertinama, o rašant rašinį labai lengva nukrypti nuo pagrindinės temos, be to rašinio rašymui reikalinga platesnė kultūrinė patirtis“, – sakė vaikinas.

Antroje egzamino dalyje teksto suvokimui buvo pateiktas Mindaugo Kvietkausko tekstas „Kad tikruoju vardu vadintų“. „Tikras atsikvėpimas tas tekstas, be to – klausimai nebuvo sudėtingi“, – sakė Robertas. Egzaminui vaikinas ruošėsi tik mokykloje, papildomų pamokų nelankė.

Anot jo, daugelio kartu laikusių nuotaikos panašios, tačiau netrūko ir tokių, kurie egzamino užduotis atliko per trumpesnį nei numatytą laiką.