Generaliniu prokuroru siūlomas Akmenės prokuroras Valys (papildyta)

D. Grybauskaitė ir D. Valys
D. Grybauskaitė ir D. Valys
  © Robertas Riabovas
Andrius Sytas | Alfa.lt
2010-05-24 15:47

Jei Seimas patvirtins Akmenės vyriausiąjį prokurorą Darių Valį vadovauti šalies Generalinei prokuratūrai, jis vykdys reformas teisėsaugoje, neabejoja prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentė pirmadienį susitiko su D. Valiu ir paskelbė prašysianti Seimo pritarimo jo kandidatūrai vadovauti Generalinei prokuratūrai.

„Prezidentė susidarė įspūdį, kad tai tinkamas kandidatas, kad jis objektyviai vertina teisėsaugos problemas, yra pasiryžęs reformoms, nebijo prisiimti atsakomybės ir žino, kokia atsakomybė tenka generaliniam prokurorui“, – po susitikimo sakė prezidentės atstovas Linas Balsys.

Jis gyrė, kad Akmenės rajono prokuratūra, kuriai vadovauja D. Valys, pagal darbo rezultatus patenka į šalies rezultatyviausių prokuratūrų penketuką: „Tai rodo, kad D. Valys moka tvarkytis savo rajone, mokės tvarkytis ir generalinio prokuroro poste.“

Taip pat, juokavo L. Balsys, vertinga D. Valio savybė yra ta, kad jis turi ne tik teisėsaugininko, bet ir elektronikos inžinieriaus išsilavinimą. „Tai padeda racionaliai, logiškai mąstyti“, – nurodė L. Balsys.

Pastaruosius 14 metų Naujojoje Akmenėje gyvenęs ir dirbęs D. Valys pirmadienį žurnalistams sakė su prezidente susitikęs ir anksčiau, tačiau pokalbius komentuoti griežtai atsisakė.

„Pasiūlymą vertinu kaip labai aukštą mano darbo įvertinimą. Jaučiuosi pakankamai stiprus, užteks jėgų susikaupusioms problemoms spręsti“, – kalbėjo D. Valys.

„Į šį postą veda noras spręsti tas problemas, kurias ilgą laiką regiu dirbdamas žemiausioje apylinkės grandyje – apylinkės prokuratūroje“, – pridūrė kandidatas.

Tačiau, kokių reformų imsis, jis sakė atskleisiąs, tik jei Seimas pritars jo kandidatūrai.

Taip pat prokuroras sakė apie Drąsiaus Kedžio bylą komentuoti negalintis, galėsiantis tik tada, kai „įsigilins“.

Kandidatas tikino nesijaudinantis, kad prezidentė, prieš teikdama jo kandidatūrą, neoficialiai išbandė bent dvi kitas. Taip pat jam netrukdysią tai, kad sostinėje jis nėra žinomas.

„Jaučiuosi stiprus, nuomonę apie save stengsiuosi formuoti darbais, idėjomis, pasiryžimu“, – sakė D. Valius.

D. Valiui yra 37 metai – tiek pat, kiek buvo Artūrui Paulauskui, kai jis 1990-aisiais tapo pirmuoju atkurtos Lietuvos Generalinės prokuratūros vadovu.

Baigęs mokyklą Naujojoje Akmenėje, D. Valys išvyko į Kauną, kur ketverius metus studijavo elektronikos mokslo inžineriją Kauno technologijos universitete.

Po to dar ketverius metus jis sostinėje studijavo Vilniaus universiteto Teisės fakultete.

Tada, būdamas 26-erių, sugrįžo į Naująją Akmenę.

Ten trejus metus buvo policijos tardytojas, vėliau perėjo į Akmenės rajono apylinkės prokuratūrą, kur dvejus metus buvo prokuroras, o pastaruosius devynerius – vyriausiasis prokuroras.

Kiti generaliniai prokurorai dirbti pradėjo maždaug 50 metų amžiaus. Jauniausias tarp jų – Algimantas Valantinas, kuris pareigų ėmėsi būdamas 44-erių.

Generalinį prokurorą skiria prezidentė su Seimo pritarimu.

Šiuo metu generalinio prokuroro kadencija yra septyneri metai, tačiau Seimas jau ėmėsi svarstyti pasiūlymą kadenciją trumpinti iki penkerių metų.

Nė vienas generalinis prokuroras nėra baigęs savo septynerių metų kadencijos. Per 20 metų pasikeitė 5 prokurorai, t. y. vidutiniškai jie išdirbdavo ketverius metus.

A. Paulauskas prokuratūrai vadovavo 1990–1995 metais, Vladimiras Nikitinas 1995–1997 metais, Kazys Pėdnyčia 1997–2000 metais, Antanas Klimavičius 2000–2005 metais, A. Valantinas 2005–2010 metais.

 

Generaliniu prokuroru siūlomas Akmenės prokuroras Valys (papildyta)

D. Grybauskaitė ir D. Valys