Gintaro muziejus vasarą pasitiks trimis naujomis parodomis

gintaras
gintaras
  © akmensmagija.lt nuotr.
Alfa.lt
2010-05-14 00:05

Jau nuo gegužės 14 d. Lietuvos dailės muziejaus padalinyje – Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) vyks kurorto šventės „Palanga 2010“ renginiai, atidaromos trys išskirtinės parodos.

Parodoje „Prie Baltijos ir prie Atlanto“ pirmą kartą Lietuvoje pristatoma dailininko marinisto Česlovo Janušo (JAV) kūryba. Aštuoniasdešimt aštuonių kūrinių kolekcija, kurią dviems dešimtmečiams Lietuvos dailės muziejui deponavo dailininko sūnus Saulius Janušas, JAV saugantis tėvo kūrybinį palikimą, buvo rodoma Vilniuje, Radvilų rūmuose, parodoje „Dovana Nepriklausomai Lietuvai“. Gintaro muziejuje surengtoje parodoje „Prie Baltijos ir prie Atlanto“ lankytojams pristatomas 21 dailininko darbas.

Pasak menotyrininkės Rimos Rutkauskienės, „gyvendamas Lietuvoje, dailininkas daugiausia tapė gamtą – jūrą, pajūrį, Aukštaitijos kalvas. Justinas Vienožinskis teigė jį puikiai jaučiant „miglotos nuotaikos stilių ir ritmą“. Vėliau sukurti darbai – tai širdžiai brangūs, giliais atsiminimais apgaubti Lietuvos vaizdai – Baltija, upės, ežerai, žemaitiškos ir aukštaitiškos sodybos.“

Česlovas Janušas gimė 1907 m. Feodosijoje (Ukraina). 1922 m. Janušai grįžo į Lietuvą. Česlovas mokėsi Telšiuose, Kražiuose, Palangoje, 1926 m. baigė Klaipėdos lietuvių gimnaziją. Tais pačiais metais buvo priimtas į Kauno meno mokyklą. Po studijų atsidėjo pedagoginiam darbui – mokytojavo Pasvalio komercinėje mokykloje, Šiaulių ir Kauno gimnazijose, vėliau Kauno pirmojoje dailiųjų amatų mokykloje (1940 m. paskirtas jos direktoriumi). Nuo 1931 m. dalyvavo visose Lietuvos dailininkų sąjungos rengtose parodose, buvo vienas aktyviausių sąjungos steigėjų. 1938 m. Kaune buvo surengta apžvalginė jo kūrybos paroda.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje dailininkas pasitraukė iš Lietuvos. Gyvendamas Vokietijoje, 1945–1949 m. Viurcburge įsteigė dailės studiją. Tai buvo viena iš pirmųjų dailės studijų pokarinėje Vokietijoje. Persikėlęs gyventi į Švabijos Gmiundą, Janušas daug tapė, dalyvavo parodose Viurcburge, Šongau, Baden Badene, Oldenburge, Augsburge, Bairoite ir kt., sukūrė dekoracijų lietuvių tautinio ansamblio, vadovaujamo Gasparo Veličkos, pastatymams, savo žmonos Veronikos Janušienės, vadovaujamam vaikų teatrui, Viurcburgo dramos mėgėjų kolektyvui, „Dainavos“ ansambliui. Dailininkas buvo vienas iš Pasaulio lietuvių dailininkų sąjungos steigimo (Švabijos Gmiundas, 1948 m.) iniciatorių.

1950 m. Č.Janušas su šeima išvyko į JAV, apsigyveno Niujorke. Įsidarbinęs Eastman Kodak Company reklamos skyriuje Manhatane, tapyti galėjo tik laisvalaikiu. Surengė kelias personalines parodas Filadelfijoje, Čikagoje, Klivlande, Detroite, buvo dažnas lietuvių „Kultūros židinyje“ rengiamų parodų dalyvis.

Česlovo Janušo paveikslų Lietuvoje turima nedaug, nors prieškaryje jo kūryba buvo vertinama, ypač kaip marinisto. Kur kas daugiau dailininko kūrinių yra Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Jungtinėse Valstijose.

Alfredo Jonušo retrospektyvinėje gintaro dirbinių parodoje „Mano kelias“ lankytojams pristatoma per 150 menininko darbų. Daugiausia rodoma kaklo papuošalų ir suvenyrų, taip pat šalia darbų iš gintaro pristatomos naujos idėjos, kūriniai iš juodojo ąžuolo, kailio, mamuto kaulo. Tai 20-ji autoriaus paroda ir 7-oji surengta Gintaro muziejuje.

Alfredas Jonušas – žemaitis, menininkas, turintis tarptautinį juvelyro sertifikatą. Juvelyro originalūs darbai garsina mūsų šalį visame pasaulyje.

A.Jonušas gimė 1940 m. Telšiuose, 1966 m. baigė Kauno politechnikos institutą. Grįžęs į gimtąjį miestą, dirbo Telšių taikomosios dailės technikumo mokomosiose dirbtuvėse. Čia jis pradėjo gilintis į juvelyrinio meno technologiją bei kūrybines paslaptis. Vėliau dirbo Kauno ir Klaipėdos kombinatuose „Dailė“. Nuo 1999 m. – Žemaičių muziejuje „Alka“ vyr. moksliniu bendradarbiu.

Nuo 1970 m. yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys ir aktyviai dalyvauja parodose. Yra surengęs 19 autorinių parodų Respublikoje ir užsienyje (JAV, Vokietija, Norvegija, Latvija, Japonija), jo darbai buvo eksponuojami parodose Prancūzijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Bangladeše.

A.Jonušas – vienas populiariausių žmonių Žemaitijoje. Savo sodyboje yra įkūręs rezistencijos muziejų. Beveik kasmet nuo Nepriklausomybės atkūrimo sukuria ir pastato po kryžių partizanų žuvimo, kovų bei slėptuvių vietose. Dailininkas taip pat yra Telšių apskrities Žemaičių ir japonų draugijos įkūrėjas ir vadovas. Jo sodyboje įrengtą žemaičių-japonų sodelį lanko svečiai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Čia taip pat galima susipažinti su meninio gintaro apdirbimo technologija.

Baltijos inkliuzų paroda „Įkalinti gintare“ 2009 m. eksponuota Europos kultūros sostinėse Lince ir Vilniuje sulaukė išskirtinio susidomėjimo. Parodą Lince aplankė per 16 tūkstančių žiūrovų.

Parodoje „Įkalinti gintare“ Gintaro muziejaus lankytojai turės unikalią galimybę pamatyti natūralaus grožio rinkinį iš Lietuvos dailės muziejaus fondų, kuris yra puikus kultūros ir gamtos mokslų sąlyčio pavyzdys. Ši moksliškai vertinga gintaro inkliuzų kolekcija yra viena iš garsiausių ir žymiausių pasaulyje. Gintare užsikonservavę gyvūnų ir augalų fragmentai kaip niekas kitas gamtoje įtikinamai atskleidžia tolimą gyvybės mūsų žemėje praeitį. Lankytojai pamatys per 200 inkliuzų iš LDM Palangos gintaro muziejaus, kuriuose bus matomos skirtingos vabzdžių grupės, augaliniai motyvai. Anot parodos kuratorės Reginos Makauskienės, vienas įdomiausių eksponatų yra inkliuzas su jame esančiu driežu. Grožėtis inkliuzais lankytojai galės per padidinimo stiklus, kurie yra įmontuoti specialiose parodinėse vitrinose.