Islandijos finansininkus godumas atvedė už grotų

H.M.Sigurdssonas
H.M.Sigurdssonas
  © „Lietuvos žinios“
„Lietuvos žinios“
2010-05-12 13:55

Islandijoje tiriama, kas atsakingas už šalies bankų ir visos ekonomikos krachą - suimti du žymūs bankininkai.

Specialus prokuroras, tiriantis Islandijos bankų sistemos žlugimą 2008 metais, išdavė sankcijas suimti du žymius šalies finansininkus: buvusį bankrutavusio Islandijos banko „Kaupthing“ vadovą Hreidarą Marą Sigurdssoną ir Magnusą Gudmundssoną, vadovavusį šio banko filialui Liuksemburge. Jie įtariami klastoję dokumentus, grobstę ir nusižengę prekybos akcijomis įstatymams, siekdami asmeninės naudos.

Bankininkai, kuriuos dar prieš porą metų tauta aukštino iki padebesių ir vadino naujųjų vikingų vadais, jau savaitę leidžia dienas Reikjaviko kalėjimo vienutėse. Tai pirmi aukštas pareigas ėjusių asmenų areštai, susiję su 2008 metų krize Islandijoje. Jei kaltinimai bus įrodyti teisme, bankininkams gresia ilgi metai kalėjimo ir turto konfiskavimas.

Tiesa, patys islandai jau nubaudė neatsakingus savo šalies bankininkus restoranų unitazus papuošę jų portretais, o barų lankytojai gali išbandyti savo taiklumą mėtydami strėlytes į taikinius su jų atvaizdais.

Bankrotas per savaitę

Pasaulinė finansų krizė visu smarkumu užgriuvo vulkaninės salos, turinčios 320 tūkst. gyventojų, krantus. Prasiskolinę, valstybės nereguliuojami trys didžiausi bankai - „Kaupthing“, „Landsbanki“ ir „Glitnir“ - bankrutavo 2008 metų spalį per savaitę. Valstybė buvo priversta juos visus nacionalizuoti, nuvertėjo šalies nacionaliniai pinigai kronos ir Islandija buvo priversta kreiptis į Tarptautinį valiutos fondą bei šalis donores pagalbos.

Per kelias savaites klestinti šalis, kurioje gyvenimo lygis buvo vienas aukščiausių pasaulyje, tapo apgailėtina vargeta. Nuo to laiko praėjus beveik dvejiems metams Islandijos ekonomika vis dar neišbrenda iš giliausio kracho.

Apiplėšimo istorija

Naujasis Islandijos ministrų kabinetas pernai rugsėjį paskyrė specialų prokurorą Olafurą Haukssoną ištirti galimus nusižengimus, kurie privedė prie bankų ir šalies bankroto. Vietos žiniasklaida pranešė, kad jis tiria, ar bankai nemėgino manipuliuoti rinkomis.

Didžiosios Britanijos sukčiavimo stambiu mastu biuras atlieka savo tyrimą dėl „Kaupthing“ žlugimo. Britų tyrėjus labiausiai domina banko pastangos pritraukti britų investuotojų. Bankui bankrutavus santaupas prarado daugybė britų ir olandų, o Islandijai atsisakius užsienio indėlininkams sumokėti kompensacijas šalys net susipyko.

Islandijos parlamente buvo sudaryta speciali komisija šalies finansinio žlugimo priežastims ištirti. Tyrimas vyko visus metus ir buvo parengta 2 tūkst. puslapių ataskaita, kuri iškart tapo bestseleriu. Romanai ir detektyvai knygynuose turėjo pasislinkti į šalį, pranešimo ištraukas scenoje citavo aktoriai.

„Pranešimas atskleidžia šalies apiplėšimo, kurį įvykdė grupė asmenų, istoriją“, - komentavo tyrimo išvadas po krizės sudarytos centro kairiųjų vyriausybės finansų ministrė Stengrimur Sigfusson.

Kapitalas iš oro

12 aukštų pareigūnų, tarp jų yra ir buvęs ministras pirmininkas Geiras Haarde, jo finansų ministras Arni Mattissenas bei centrinio banko vadovas Davidas Oddssonas, vadinami pagrindiniais „katastrofos dirigentais“. Ekspertai 2006 metais įspėjo vyriausybę dėl ekonomikos, kurios pamatas visada buvo žvejybos pramonė, išsibalansavimo vis labiau įsigalint bankininkystei. Per septynerius metus bankai „išsipūtė“ 20 kartų ir tapo dominuojančiu sektoriumi.

Neregėtą finansinių institucijų plėtrą lėmė prieinamos pigios paskolos užsienyje ir liberalūs Islandijos finansų įstatymai, leidę atlikti bet kokias rizikingas operacijas. Bankų piramidė griuvo, kai pasaulio rinkose išseko pigios paskolos ir Islandijos kredito įstaigos nebegalėjo atsiskaityti už ankstesnes skolas.

Nors visi privatūs Islandijos bankai bankrutavo ir buvo nacionalizuoti, jų savininkai, kaip sakoma parlamento ataskaitoje, suspėjo pervesti milžiniškas lėšas į užsienį ir liko turtuoliais. Jie nesikuklindami ėmė paskolas iš savo pačių bankų, kai šie jau iš esmės skendo. 50 specialistų, dirbusių rengiant parlamento pranešimą, mano, kad tai buvo korupcinė schema. Vyriausybė žinojo, kas vyksta, bet nesikišo.

Prokuroro manymu, H.M.Sigurdssonas ir M.Gudmundssonas įkūniją šią ydingą „kapitalo sukūrimo iš oro“ praktiką. Jie daug kartų didino savo dalį banke įsigydami jo akcijų už paskolas, kurias jame ir ėmė. Šias paskolas jie garantavo tomis pačiomis akcijomis. Taip augo finansų piramidė, kuri galiausiai sugriuvo palaidodama ne tik „Kaupthing“, bet ir visą šalį.