Eitynės baigėsi Seimo narių Gražulio ir Uokos susirėmimu su pareigūnais

Vilniuje šeštadienį vyko visuomenės prieštaringai vertinamos seksualinių mažumų eitynės „Už lygybę“, kurios yra renginio „Baltic Pride“ dalis.

16.30 Policija skelbia, kad renginio metu buvo sulaikyta 19 asmenų ir nesunkiai sužeistas vienas policijos pareigūnas. Taip pat pranešta, kad Seimo narių elgesį svarstys teismas.

16.02 Į viešbutį „Conti“ eitynių dalyviai grįžo saugiai. Protestuojanti minia jų nesekė. Prie viešbučio taip pat sustiprintos policijos pajėgos, tačiau kol kas jų pagalbos suvažiavimo dalyviams neprireikė.

15.32 Važiuodami autobusais eitynių dalyviai iš visų jėgų stengėsi nieko neprovokuoti – paslėpė vėliavas ir plakatus, kad šie nesimatytų per autobuso langus. Keletui žmonių, turėjusių konfliktą su P. Gražuliu, liepta pasilenkti, kad šis nepamatytų jų per langus.

Tuo tarpu V. Simonko, išvažiavęs iš įvykio vietos, sulaukė skambučio, kad vienas iš fotografų buvo sužeistas – jam akmeniu kažkas pataikė į galvą. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo „Lietuvos žinių“ fotografas, dirbęs prie Baltojo tilto.

15.15 Vilniaus policija popiet pranešė, kad į pirmąjį ir trečiąjį miesto komisariatus buvo pristatyta 12 asmenų. Du nešėsi sprogstamas medžiagas ir buvo uždaryti į areštinę. Trys buvo sulaikyti už chuliganiškus veiksmus, septyni už tai, kad buvo su kaukėmis ir lazdomis.

15.03 Dalyviai pasakoja, kad P. Gražulis ir K. Uoka kovojo su policininkais. Pastarąjį pareigūnai sugebėjo suvaldyti, o P. Gražulis trenkė policininkui į veidą, todėl pareigūnas net parkrito ant žemės. Tuomet K. Uoka buvo pirmąjį kartą išprašytas iš eitynių teritorijos.

14.55 Organizatoriai teigia, kad abu Seimo nariai atėjo nuo Baltojo tilto. P. Gražulio pareigūnai nesulaikė, tik sekė jį iš paskos. Tuo tarpu K. Uoka buvo sulaikytas, nes, anot organizatorių, vieną jų puolė kumščiais. Tačiau vėliau seimūnas buvo paleistas.

14.49 Į eitynių teritoriją sugrįžo Seimo narys K. Uoka. Organizatoriai stumia dalyvius į šoną, kad šie neužpultų seimūnų.

„Aš noriu eiti šiuo šaligatviu, nes einu į Seimą, ten yra reikalų“, – teigė K. Uoka policijos pareigūnui, kuris kreipėsi į jį, prašydamas nekelti įtampos.

14.46 Eitynių teritorijoje pasirodė Seimo narys Petras Gražulis. Jį iškarto apsupo keturi policijos pareigūnai ir dar keletas pareigūnų rėmėjų. P. Gražulis eitynių dalyvius seka iš paskos. Jis teigia, kad leidimas eitynėms buvo duotas iki 14.30 val., tačiau tvoros tuo metu nebuvo pašalintos, ir jis tenori praeiti gatve.

Tuo tarpu nepriklausomas tyrėjas ir eitynių dalyvis Arnoldas Zdanevičius piktinasi, kad policijos pareigūnai nesuima P.Gražulio bei šliūkštelėjo šiam vandens į veidą.

Tuo tarpu saugumo tarnyba ragina visus dalyvius nelūkuriuoti ir kuo greičiau eiti į autobusus.

14.36 Keturi Policijos pareigūnai ką tik iš eitynių teritorijos išvedė Seimo narį Kazimierą Uoką, kuris susistumdė su vienu iš eitynių dalyvių.

Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko teigė esąs patenkintas eitynėmis ir žadėjo, kad kitas paradas Vilniuje įvyks po trejų metų. Ateinančiais metais planuojama eitynes surengti Taline, o dar po metų – Rygoje.

„Ar dabar ne gėda parado oponentams, kurie sakė, kad paradą reikia uždrausti, nes jis gali paveikti jaunimą?“ – klausė jis.

14.14 Eitynės baigėsi. Dalyviai ruošiasi sėsti į autobusus, kuriais bus nuvežti prie „Conti“ viešbučio. Prie išvažiavimo protestuotojų nematyti. Dalis žiūrovų taip pat jau išsiskirstė.

Švedijos ES reikalų ministrė Birgitta Ohlson savo kalboje dėkojo Vilniaus merui ir kitiems politikams, kurie padėjo surengti eitynes.

„Mes kuriame istoriją čia dabar pat. Žygiuojame už laisvę, lygybę ir niekada neleisime, kad mūsų gatves perimtų homofobija“, – sakė ji.

B. Ohlson taip pat perdavė linkėjimus aktyvistei Ugandoje, kuri kovoja prieš įstatymą, leidžiantį už homoseksualumą nuteisti mirties bausme.

Ji siūlė politikams, kovojant už lygias teises, išeiti į priekį ir nesislėpti už aktyvistų. „Kai viskas pasibaigs, prisiminsime ne mūsų priešų žodžius, o draugų tylą“, – baigdama savo kalbą, citavo Martiną Liuterį Kingą.

Tuo tarpu Nyderlandų Karalystės ambasadorius Vilniuje Joepas Wijnandsas teigė, jog labai svarbu būti nusiteikus ne prieš kažką, bet kovoti už bendras vertybes.

14.02 Neoficialiais duomenimis, už viešosios tvarkos pažeidimus buvo sulaikyti keturi asmenys.

13.42 M. Pavilionienė savo kalboje teigė, kad turi vilties, jog Neries upė kada nors neskirs įprastos seksualinės orientacijos žmonių ir homoseksualų. Visi eitynių dalyviai ramiai sėdi ant žolės. Tuo tarpu vairuotojai išrikiavo autobusus, kuriais dalyviai bus išvežami iš eitynių vietos. Pareigūnai praneša, kad vienas asmuo suimtas už viešosios tvarkos pažeidimą.

13.30 Prie Baltojo tilto, kur buriuojasi S. Buškevičius ir kiti protestuotojai, atvažiavo pareigūnai, kurie rikiuojasi dviem eilėmis. Protestuotojai po truputį artėja prie tvoros, iš minios policijos link svaidomi plastikiniai buteliai.

13.28 Upėje geltonoje valtyje pasirodė keli protestuotojai, tačiau juos greitai į krantą nuplukdė policijos pareigūnai. Šis veiksmas susilaukė ovacijų iš kitos upės pusės.

Šiuo metu visi eitynių dalyviai išsirikiavo išilgai upės, susėdo ant žolės. Tuo tarpu dalis pareigūnų dedasi šalmus, kitas apsaugas, ruošiasi ginklus, šaudančius guminėmis kulkomis. Manoma, kad jie ruošiasi galimiems neramumams.

13.17 Eitynės buvo šiek tiek sustojusios, tačiau vėl pajudėjo. Dabar visi dalyviai pasuko link pievos, esančios prie upės. Iš kitos pusės upės girdisi švilpimai ir plojimai.

13.12 Policija per megafonus prašo nepasiduoti provokacijomis, ramiai ir civilizuotai reikšti savo nuomonę bei perspėja apie baudžiamąją atsakomybę. Tuo tarpu „Jaunosios Lietuvos“ sąjungos pirmininkas Stanislovas Buškevičius ir kiti protestuotojai prie Baltojo tilto iškėlę transparantus su užrašai „Mes ne homofobai – tai čia jūs nenormalūs“, „Apkaltą Grybauskaitei“, „Gėjai nužudė mano draugą“.

Tačiau aršiai nusiteikusių protestuojų nėra daug – Alfa.lt žurnalisto skaičiavimais, nuo šimto iki dviejų. Tuo tarpu kiti žmonės viską stebi taikiai šiek tiek atokiau.

13.03 Protestuotojai eitynių teritorijoje paleido dūminę uždangą.

12.58 Prieš prasidedant paradui, prie įėjimo šalia „Forum Palace“ pasirodė V. Šustausko ir jo rėmėjų demonstracija, kuri skandavo „Gėjai lauk!“ Eitynių dalyviai šūkauja „Mes norime būti savimi“, kiti dainuoja dainelę, kurios priedainis „Homofobija – blogiausia liga“.

12.49 Eitynės prasidėjo. Jų priekyje išsidėstė garbingoji delegacija – Marija Aušrinė Pavilionienė, Vladimiras Simonko, Birgitta Ohlson ir kiti garbingi svečiai.

Paradas ištįso apie kelis šimtus metrų. Iš visų pusių girdėti sirenos, švilpukai, groja būgnai. Visi dalyviai padoriai apsirengę ir linguoja pagal muziką, mojuoja vėliavomis ir plakatais.

Nuo pavasariško lietaus eitynių dalyviai slepiasi po transparantais – gausiam žmonių kiekiui dideliu stogu tapo 20–30 metrų ilgio vaivorykštinė vėliava.

Minioje matomi pastebimi iškelti plakatai su užrašais: „Už seksualinę revoliuciją“, „Mes gėjai – jėga!!!“

Žmonės kitoje upės pusėje ramiai stovi ir stebi eitynes.

12.36 Renginio organizatoriai dalyviams dalija ryškiaspalves vėliavėles ir raudonus, geltonus, žalius bei mėlynus balionėlius.

Prie pagrindinio įėjimo į eitynes būriuojasi daug policijos pareigūnų, ten yra apie 10–20 stebinčių žmonių. Incidentų nematyti. Kitoje upėje renginį stebi gausus būrys žmonių.

Parado dalyviai ramiai eina į vidų, juos visus atidžiai patikrina policijos pareigūnai.

Tuo tarpu ant Geležinio Vilko tilto, saugomoje teritorijoje, pražygiavo Mindaugo Murzos šalininkų, nešinų savas vėliavas, demonstracija.

Taip pat į renginį atvyko Švedijos Europos Sąjungos reikalų ministrė Birgitta Ohlson, lydima dviejų apsaugos automobilių.

12.12 Į eitynių vietą atvyko dar trys dalyvių autobusai. Minioje matoma didelė Lietuvos vėliava, šalies jos Europos Sąjungos ir Latvijos vėliavos. Vienas dalyvis nešiojasi kitų šalių vėliavas, papuoštas homoseksualų atributika.

Viena moteris ant savo marškinėlių užsirašiusi: „Grožis – ne Gražulis išgelbės pasaulį.“ Tuo tarpu Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko tikino, kad pusė demonstracijos dalyvių – lietuviai.

12.01 Algis Davidačius, kuris ant savo plakato užsirašęs „esu krikščionis, hetero, šeimos tėvas, remiu žmogaus teises“, teigė, kad, jo nuomone, į eitynes susirinkę žmonės to nusipelnė ir turi teisę būti tokie, kokie yra. Jis pažįsta keletą homoseksualų ir, nors pats yra tradicinės seksualinės orientacijos, nemano, kad gėjai yra tokie pavojingi, kaip vaizduojami žiniasklaidoje, ir jie privalo turėti galimybę į lygias teises.

11.52 Minioje matomos Latvijos, Estijos, Škotijos vėliavos. Ties „Forum Palace“ būriuojasi Vytauto Šustausko rėmėjai. Anot Alfa.lt žurnalistų, viskas atrodo neįtikėtinai saugu ir nepanašu, kad kas nors galėtų prasiveržti pro gausias policijos pareigūnų pajėgas. 

11.48 Kitoje upės pusėje po truputį būriuojasi žmonės – dalis situaciją stebi nuo kelio, kiti sėdi prie vandens. Kažkas su valtele plaukioja po upę. Eitynių vietoje marširuoja policijos pareigūnai. Numatytas eitynių atstumas – 500 metrų.

11.40 Tolerantiško jaunimo asociacija parengė keletą plakatų, kuriuose skelbiama: „Einame už tuos, kurie nedrįsta“, „Meilės orientacijai“, „Už šeimų įvairovę“, „Prieš šeimofobiją“, „Už teisę būti matomais“, „Tarp mūsų nėra vietos neapykantai“, „Kodėl mano meilė sukelia tavo neapykantą“, „Nuo abejingumo iki homofobijos – vienas žingsnis“, „Meilė nežino lyčių“, „Aš myliu ne lytį, o žmogų“.

Minioje su vaivorykštine vėliavėle vaikščioja Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė bei Rokas Žilinskas. Taip pat renginyje dalyvauja itin daug užsienio žiniasklaidos atstovų.

Po truputį formuojasi eitynių delegacija. Žmonės muša būgnus, stoja į koloną. Joje yra nemažai transparantų. Vienas žmogus ant savo plakato užsirašęs „Esu krikščionis, hetero, šeimos tėvas, remiu žmogaus teises“. Taip pat išvyniota apie 20–30 metrų ilgio vaivorykštinė vėliava.

Minioje daug užsieniečių, žmonės ryškiai apsirengę. Dominuoja itin dideli „Amnesty International“ transparantai, ant kurių rašoma „Human Rights are my pride“. 

11.25 Renginį stebi itin daug policijos pareigūnų. Ties „Green Hall“ verslo centru yra įrengtas pareigūnų patikrinimo punktas, pro kurį praleidžiami tik turintys leidimus toliau važiuoti.

Aplinkui nematyti nė vieno protestuotojo, gatvės tuščios. Ties Vilniaus pedagoginiu universitetu stovi keletas studentų, kurie ramiai stebi situaciją.

Pirmieji trys autobusai su eitynių dalyviais į vidų pateko be jokių problemų. Renginio vietoje stovi dešimtys policijos pareigūnų autobusiukų ir džipų.

11.15 Į eitynių vietą iš „Conti“ viešbučio pajudėjo du dalyvių autobusai, kuriuose telpa po 50–60 žmonių. Viską koordinuoja apie 14 organizatorių, kurie apsirengę oranžiniais marškinėliais su užrašu „Security“. Jie prižiūri, kad į autobusus nesėstų per daug žmonių, nes, anot jų, taip daroma dėl saugumo reikalavimų.

Šiuo metu žmonės lipa į trečiąjį autobusą. Transporto priemonės, vykstančios į eitynių vietą, nėra atskirtos jokiais skiriamaisiais ženklais.

Prie viešbučio situaciją stebi trys policijos pareigūnų džipai ir vienas autobusiukas.

Renginio organizatorių teigimu, eitynėse dalyvaus Lietuvos gėjų lygos, Tolerantiško jaunimo organizacijos, tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Amnesty International“ atstovai. Apie dalyvavimą eitynėse taip pat yra pranešę Olandijos ambasadorius Lietuvoje ir Švedijos Europos Sąjungos reikalų ministrė.

Eitynės baigėsi Seimo narių Gražulio ir Uokos susirėmimu su pareigūnais

Gėjų eitynės Vilniuje / Roberto Riabovo nuotr. (Fotodiena)
+48