Bedarbius gelbėja sraigės

Bedarbis
Bedarbis
  © 123rf.com
Alfa.lt
2010-05-05 09:20

Prasidėjus vynuoginių sraigių rinkimo sezonui, jų supirkimo punktus Vilniuje užgriuvo galą su galu sunkiai suduriančių gyventojų būriai, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Vynuoginių sraigių supirkėjai tvirtina, kad tiek daug žmonių jie dar niekada nebuvo sulaukę. Anksčiau sraiges daugiausia rinko asocialūs asmenys arba girtuokliai, o dabar tokiu būdu užsidirbti mėgina ir padorūs vilniečiai. O sraigėms rinkti šios dienos – ypač palankios.

Prie Vilniaus pakraštyje, Arimų gatvėje, įsikūrusio sraigių perdirbimo įmonės „Gudukas“ supirkimo punkto vakar buvo nutįsusi eilė. Nors vynuoginių sraigių rinkimo sezonas prasidėjo tik prieš kelias dienas, supirkėjai priversti dirbti iki vėlyvo vakaro.

Tamara Grišajeva atvežė pilną automobilio priekabą sraigių. Bedarbei moteriai mėnesį trunkantis sraigių rinkimo sezonas – tikras išsigelbėjimas.

„Sraiges renku jau penkerius metus. Kai dirbau, tai darydavau iš ryto. O dabar, kai esu bedarbė, sraiges renku visą dieną. Padeda ir vyras, grįžęs iš darbo“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo T. Grišajeva.

Du polietileninius maišelius į supirktuvę atnešęs Viktoras nutarė nelaukti.

„Kaimynė sakė, kad čia už sraigių kilogramą moka po pusantro lito. Bet paaiškėjo, kad tik po litą. Nešiu į kitą supirkimo punktą. Nors ten sraigės – po 90 centų, bent laukti nereikės“, – „Lietuvos rytui“ sakė vilnietis.

Du rytus išėjęs į mišką, Viktoras pririnko apie 25 kilogramus sraigių. Taip užsidirbti jis mėgina taip pat ne iš gero gyvenimo. „Anksčiau rinkdavau tik grybus ir uogas. O dabar jau ir sraiges tenka“, – atsiduso vyras.

„Dienos nuo nakties jau nebeskiriame – šitiek darbo. Sraiges vos spėjame supirkti“, – „Lietuvos rytui“ tvirtino „Guduko“ direktorius Arvydas Liutkus. Jo vadovaujama įmonė per metus perdirba apie 800 tonų vynuoginių sraigių.

„Gudukas“ paruošia 180 tonų sraigių mėsos ir iki 100 tonų sraigių kiautų.

A. Liutkus „Lietuvos rytui“ sakė, kad šiemet supirkimo punktuose gerokai padaugėjo tvarkingai atrodančių vilniečių: „Jeigu sraiges atveža apynauju automobiliu, ką tai reiškia? Anksčiau to nepasitaikydavo. Dar prieš porą metų nemažai asmenų sraiges rinkdavo dėl butelio“.

Pasak „Lietuvos ryto“, palengvinti vynuoginių sraigių rinkėjų dalią ryžosi ir Seimo narys Artūras Melianas.

Prieš kelias dienas jis pateikė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisą, ragindamas leisti neapmokestinti pajamų už surinktas sraiges, jeigu jos neviršytų 10 tūkstančių litų.

Parlamentaras prognozavo, kad sraigių rinkėjams suteikus lengvatą sumažėtų valstybės išlaidos socialinei paramai, mažas pajamas gaunantys žmonės stengtųsi papildomai užsidirbti.

„Visa tai ypač aktualu dabartiniu ekonominio nuosmukio laikotarpiu“, – „Lietuvos rytui“ teigė A. Melianas.

„Lietuvos rytas“ rašo, kad Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje sraigių rinkimas ir pardavimas supirkėjams yra neapmokestinamas.