Jokubaitis: politikos mokslas padeda kontroliuoti visuomenę

Visuomenės kontrolė
Visuomenės kontrolė
  © 123rf.com
BNS
2010-05-01 11:18

Politikos mokslas, skirtingai nuo filosofijos, nepasako, kokia visuomenė yra iš tikrųjų, tačiau padeda ją kontroliuoti, mano profesorius Alvydas Jokubaitis.

„Šiandien jau ne mes kontroliuojam mokslą ir technologiją, bet mokslas ir technologija kontroliuoja mus. (...) Politikos mokslas nepasako, kokia visuomenė iš tikrųjų yra, bet padeda ją kontroliuoti“, - penktadienį Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) paskaitoje „Filosofija ir politikos mokslas“ kalbėjo A.Jokubaitis.

Jo teigimu, skirtingai nei XVIII amžiaus pradžioje, kuomet buvo viliamasi, kad mokslas „leis sukurt naują visuomenę“, šiandien vis dažniau kalbama apie jo keliamus pavojus.

„Dabar yra dramatiškai kalbama apie tai, kad jis pradeda kelt naujus pavojus žmogui. (...) Jis nepripažįsta jokių ribų, jis nepripažįsta jokių neliečiamų dalykų, jame yra įtvirtintas polinkis totalitarizmui, jis nenori sustot“, - tvirtino A.Jokubaitis.

Profesoriaus manymu, mokslo keliamas reikalavimas „išsivaduoti nuo moralinių ir vertybinių sprendimų“ pirmiausiai yra pavojingas jam pačiam, kadangi atsisakius filosofijai būdingo vertinimo, tampa nebeįmanoma įrodyti, ar pats mokslas yra gėris ar blogis.

Pasak paskaitoje dalyvavusio profesoriaus Vytauto Radžvilo, nors mokslas kategoriškai teigia tikrovės pažinimo galimybę, jo metodų tam nepakanka.

„Jis tiesiog išskiria faktą, kad galima pamatyti politinę tikrovę, bet to pamatymo neduoda nei žinios, nei metodas, nei niekas. Paprasčiausiai, pamatymo sąlyga yra žiūros kampo pakeitimas, (...) amžinų dalykų suvokimas. (...) Ir jau tada technika ir metodas gali padėti išsakyti, ką tu matai“, - sakė V.Radžvilas.

Todėl filosofus kritikuojančių mokslo atstovų pretenzijos į tiesos pažinimą neturi prasmės, o platesnės filosofinės perspektyvos stokojantys politologiniai darbai, pasak A.Jokubaičio, primena „kasdienę duoną“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.