Skynnik: mūsų bendradarbiavimas yra efektyvus ir ilgalaikis

Sandoris
Sandoris
  © 123rf.com
Alfa.lt
2010-04-30 15:37

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius susitiko su Rusijos žemės ūkio ministrės Jelenos Skrynnik vadovaujama delegacija. Šis susitikimas išties ypatingas, kadangi Rusijos Žemės ūkio ministerijos vadovas pirmą kartą per 20 metų laikotarpį lankosi Lietuvoje, tarptautinėje parodoje „AgroBalt 2010“.

„Mano įspūdžiai iš parodos yra patys geriausi, ypač nustebino jūsų ūkininkai, kurie pristato senuosius kaimo amatus, gaminius – tai labai gražu. Manau, kad ne vieną idėją iš čia parsivešime namo ir pritaikysime pas mus vykstančiose žemės ūkio parodose“, – gerais įspūdžiais apie tarptautinį renginį dalijosi viešnia.

Kartu su ministre atvyko Rusijos federalinės veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos viršininkas Sergejus Dankvertas, Žemės ūkio ministerijos aukšto rango pareigūnai.

„Jūs jau priėmėte žemės ūkio sektoriaus doktriną iki 2020 m., mes apie tai dar tik svarstome, vakar įvykusiame forume pagrindiniai klausimai buvo apie tai, kokius tikslus ūkininkai išsikels iki 2020 metų. Tad manau, kad iš jūsų galime daug ko pasimokyti“, – susitikime su Rusijos žemės ūkio ministre kalbėjo ministras K. Starkevičius.

„Išties, atsižvelgdami į Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) rekomendacijas, sausio mėnesį priėmėme Maisto saugos doktriną, kuri numato importuojamos produkcijos galimus skaičius, apima platų maisto saugos spektrą – galimas vidines ir išorines rizikas vietinei maisto pramonei“, – kalbėjo ministrė J. Skrynnik.

Ši Doktrina yra pagrindas ruošti atitinkamus teisės aktus reglamentuojančius maisto saugą. Kaip teigė ministrė, strateginiu maisto saugos uždaviniu joje įvardijamas vietinių gyventojų aprūpinimas saugiais maisto produktais, rūpinimasis vietinės gamybos stabilumu, apsirūpinimas reikiamomis atsargomis ir t. t. Remdamasi šia Doktrina, Rusija privalo iki 2012 m. pasigaminti grūdinių kultūrų – ne mažiau kaip 95 proc., cukraus – ne mažiau kaip 80 proc., mėsos ir jos produktų – ne mažiau kaip 85 proc., pieno ir pieno produktų – ne mažiau kaip 90 proc., žuvies produkcijos – ne mažiau kaip 80 proc., bulvių – ne mažiau kaip 95 proc. „Siekiame savo rinką kuo plačiau aprūpinti sava produkcija“, – pagrindinę mintį išskyrė viešnia iš Rusijos.

Ministrė papasakojo ir apie kitas šalyje vykdomas programas – federalinę tikslinę programą, kuri nukreipta šalies infrastruktūros stiprinimui bei socialinei kaimo programai – pagal ją praėjusiais metais jaunoms šeimoms buvo paskirta net 1 mln. 400 tūkst. kv. m. gyvenamojo ploto. Kaimiškųjų teritorijų vystymuisi pastaraisiais metais Federacijoje skiriamas itin didelis dėmesys.

J. Skrynnik pabrėžė, kad Rusijos regionai išsivystę netolygiai – viename stipri galvininkystė, kitame išvystyta pieno pramonė, dar kitur – grūdinės kultūros. Įvertinus visų regionų potencialą, siekiama struktūrizuoti šalies žemės ūkį, tam kuriama informacinė-analitinė sistema, padėsianti įvertinti importo, eksporto balansą, apsirūpinti savais ištekliais, nustatyti kainas, apimtis ir kt. Todėl, pasak ministrės, labai svarbu žinoti prekybos balansą, t. y. orientacinius importo, eksporto skaičius su visomis bendradarbiaujančiomis šalimis tam, kad būtų galima planuoti prekybos apimtis. Šis balansas nėra įsipareigojimas – remdamasi juo, Lietuva pateiktų galimus produkcijos eksporto, importo skaičius.

Ministrui K. Starkevičiui prakalbus apie vystomą kaimo turizmą, įsitraukė ir Lietuvos ambasadorius Rusijoje Antanas Vinkus. „Lietuva turi nepaprastai gražių kampelių, tad labai norėčiau Rusijos žmonėms pristatyti mūsų kaimo turizmą“, – teigė ambasadorius. Buvo sutarta būsimos „Auksinio rudens“ parodos metu pasirašyti bendradarbiavimą kaimo turizmo sektoriuje, pamąstyti apie bendrus pristatomuosius seminarus.

„Mūsų šalių bendradarbiavimas žemės ūkio sektoriuje yra efektyvus ir ilgalaikis“, – pasakodama apie šios dienos diskusijas dvišalės prekybos žemės ūkio produktais klausimais su ministru K. Starkevičiumi, taip pat ir ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi, po parodos surengtoje spaudos konferencijoje akcentavo J. Skrynnik.

„Iki šio susitikimo mes kalbėjome tik apie eksportą, importą. Labai džiugu, kad šiandien jau kalbame apie platesnį bendradarbiavimą“, – dvišalio susitikimo nauda neabejojo K. Starkevičius.

Kaip atkreipė dėmesį ministrė J. Skrynnik, iš Lietuvos į Rusiją per metus įvežama žemės ūkio produkcijos už 337 mln. dolerių, pieno eksportuojama apie 40 proc. „Manau, kad esame jums svarbi rinka“, – spaudos konferencijoje pabrėžė Rusijos ministerijos vadovė.