Seimas uždraudė lobių ieškotojams naudoti metalo ieškiklius

Metalo ieškikliai
Metalo ieškikliai
  © Andrius Vaitkevičius
BNS
2010-04-27 12:06

Seimas antradienį uždraudė Lietuvoje vadinamiesiems lobių ieškotojams naudoti metalo ieškiklius.

Parlamentarai antradienį priėmė tai numatančias Kultūros vertybių apsaugos įstatymo pataisas.

Pagal jas, ieškoti kultūrinę vertę turinčių daiktų vykdant kasinėjimus ar naudojantis metalo ieškikliais arba bet kokia kita paieškos įranga bus galima tik Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nustatyta tvarka gavus leidimą.

Šios iniciatyvos autorė liberalė Dalia Kuodytė teigia, kad projekto tikslas - užkirsti kelią nelegaliai vykdomam archeologijos paveldo plėšimui, saugomų ir nesaugomų archeologinių paveldo objektų kasinėjimui pasipelnymo tikslais, pasisavinant tokiu būdu rastus radinius.

Pataisai pritarusi Seimo narė konservatorė Aurelija Stancikienė teigė, kad neseniai Klaipėdos rajone buvo rasti vikingo sidabriniai šarvai, šalmai, kardai, ir jie buvo parduoti internete per 10 minučių nuo skelbimo įdėjimo po 15 - 20 tūkst. eurų.

„Mūsų muziejininkai, pamatę nuotraukas, nustebo, kad tokie radiniai Lietuvoje buvo rasti. Tai noriu pasakyti, kad neįvesdami būtino privalomo licencijavimo mes iš esmės sudarome galimybę juodiesiems archeologams toliau kasinėti“, - teigė parlamentarė.

Anot D.Kuodytės, privačių asmenų metalo detektorių naudojimas, ieškant archeologinių vertybių, yra netoleruotinas, kadangi tokia veikla yra sąmoningas archeologijos paveldo naikinimas.

Prieš porą savaičių Seime pristatydama savo siūlymą parlamentarė teigė, kad ši problema itin aktuali tapo pastaraisiais metais.

„Tai yra ne tiktai metalo detektoriai - tai yra metalo ieškikliai, magnetometrai, georadarai, žemės skeneriai. Kiekvieną dieną atsiranda vis naujų įvairiausių priemonių būtent šitiems darbams“, - tvirtino ji.

Be to, pastaraisiais metais esą pastebėta tendencija, kad kuriasi tokių nelegalių ieškotojų, kurie organizuotai naikina kultūros objektus ir tiesiog išrausia pilkapius, piliakalnius, klubai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.