Melianas: siūlome alternatyvią „Sodros“ reformos koncepciją

Artūras Melianas (LRS nuotr.)
Artūras Melianas (LRS nuotr.)
BNS
2010-04-20 17:36

Valdančiajai koalicijai priklausanti Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) siūlo susieti visas socialinio draudimo išmokas bei pensijas su draudžiamosiomis pajamomis, atsisakyti privilegijuotų pensijų, kol kas neilginti pensinio amžiaus, taip pat tėvams, auginantiems vaikus iki dvejų metų, leisti dirbti antraisiais vaiko priežiūros atostogų metais. Apie tai antradienį spaudos konferencijos metu informavo LiCS frakcijos Seime narys Artūras Melianas, pristatęs alternatyvią socialinio draudimo sistemos reformos koncepciją.

Parlamentaro teigimu, LiCS alternatyvią „Sodros“ reformos koncepciją pateikia todėl, kad „nors dabartinė padėtis ir problemos įvardytos gana tiksliai, tačiau siūlomi sprendimai yra nepakankami, siekiant išspręsti aktualias valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos problemas“.

LiCS siūlo „nesusieti socialinio draudimo išmokų ir pensijų su politikų valia“.

„Visi žinome, kad dabartinė „Sodros“ situacija didele dalimi yra sąlygota to, kad 2008 metais buvo priimti, sakykime, neatsakingi ir neapgalvoti sprendimai“, – teigė politikas.

„Mes siūlome susieti socialinio draudimo išmokas, tarp jų ir pensijas, su draudžiamosiomis pajamomis, ir tai daryti ne pagal Vyriausybės nutarimą, o tiesiogiai, t. y. įstatymu įtvirtinti, kad kas tris mėnesius ar kas pusmetį, priklausomai nuo ekonomikos situacijos, socialinio draudimo išmokos didėtų arba mažėtų“, – pareiškė A. Melianas.

LiCS siūlo nedelsiant atsisakyti privilegijuotų pensijų skyrimo, kadangi nuopelnai valstybei neturėtų būti apmokami visų dirbančiųjų sąskaita. Liberalcentristai taip pat siūlo skatinti žmones draustis trečiosios pakopos pensijų kaupimo fonduose.

Pasak A. Meliano, taip būtų skatinamas „visų Lietuvos dirbančiųjų perėjimas per tam tikrą laiką į kaupiamąją sistemą, nes tuo keliu eina visas pasaulis, kadangi solidarumo sistema negali užtikrinti padorių pajamų senatvėje“. Liberalcentristo teigimu, „šiandien 1,6 dirbančiojo išlaiko vieną pensininką, o po maždaug dešimt metų vienas dirbantysis išlaikys vieną pensininką“.

„Mes siūlome leisti tėvams ir motinoms, auginantiems vaikus, antrais metais dirbti, gaunant gal šiek tiek mažesnę išmoką, kadangi visi žinome, jog po dvejų metų atostogų sunku įsilieti į darbo rinką“, – kalbėjo Socialinių reikalų komiteto narys.

Tačiau alternatyvią „Sodros“ reformos koncepciją siūlantys ir valdančiajai koalicijai priklausantys liberalcentristai nėra paskaičiavę, koks būtų pateiktų siūlymų taupymo efektas.

Taip pat LiCS atstovai siūlo sukurti valstybinio socialinio draudimo stabilizacinį rezervą, „apie kurį kalbama seniai, tai net įtvirtinta įstatymuose, tačiau iki šiol tai nėra padaryta“.

„Mes siūlome 1 proc. nuo visų metinių pajamų „Sodros“ pervesti į stabilizacinį fondą, kuris ir būtų panaudotas išlyginti svyravimus, kad nebūtų tokių situacijų kaip 2008 m. pabaigoje – 2009 m. pradžioje“, – žurnalistams teigė A. Melianas.

Alternatyvioje „Sodros“ reformos koncepcijoje siūloma atskirti visas nedraudimines išmokas ir jas „perduoti“ valstybės biudžetui: „Tai yra tas išmokas, kurios susijusios su pajamų ir turto testavimu.“ Tai siūloma, nes esą tai nėra „Sodros“ darbas.

„Kaip ir Vyriausybės darbo grupė, manome, kad turi būti kompensuotas „Sodros“ biudžetas iš valstybės biudžeto, nes, kai buvo pradėta pensijų reforma, dvigubai mažiau negu reikėtų valstybės biudžetas kompensuodavo tuos praradimus, kurie atsilieptų pensininkams“, – sakė politikas.

Liberalcentristo teigimu, jų „pasiūlymai yra kompromisiniai tarp Lietuvos laisvosios rinkos instituto pasiūlymų ir Vyriausybės darbo grupės“.

„Vargu ar mes sutiktume su gan radikaliais LLRI siūlymais atsisakyti socialinio draudimo motinystės ir visiškai nemokėti tų išmokų, perduodant tam tikras vienkartines išmokas mokėti iš valstybės biudžeto. Vyriausybės darbo grupės siūlymai taip pat yra daliniai, kurie nepadėtų išspręsti visų pagrindinių problemų“, – kalbėjo A. Melianas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.