Žvėryne griaunamas pastatas sukiršino paveldosaugininkus

Namas Žvėryne R. Gečiūnaitės nuotr.
Namas Žvėryne R. Gečiūnaitės nuotr.

Į Kultūros vertybių registrą įrašytame Vilniaus Žvėryno rajone nykstantys senieji namai sukiršino paveldosaugininkus. Vieni jų stengiasi išsaugoti šimtamečius namus, kiti nemato nieko blogo, jei vietoj istorinių namų iškils šiuolaikiniai „lizdeliai“.

Štai ir Paribio gatvės antruoju numeriu pažymėtas namas. Leidimai griauti pastatą yra. Tačiau, anot Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjo Naglio Puteikio, leidimai gauti ne visai „švariai“.

N. Puteikis sako, kad nuo stogo čerpes nurenkančius darbininkus pastebėjo važiuodamas pro šalį. Sustojęs pasidomėjo, kas vysta. Kadangi visų dokumentų vietoje žmonės neturėjo, N. Puteikis paprašė griovimo darbų leidimus patikrinti Žvėryno bendruomenės teisininkų.

Teisininkas Paulius Markevičius pripažįsta nesitikėjęs, kad namas griaunamas, nors vykdomus darbus buvo pastebėjęs.

„Maniau, žmonės ruošia tvarkyti stogą, nes čerpes nurinko nedaužydami, atsargiai. Tai įtarimų ir nesukėlė, kad paveldo zonoje planuojama pastatą sunaikinti. Pamačius dokumentus paaiškėjo, kad niekas aptrupėjusio „senuko“ tvarkyti nesiruošia.

Visas Žvėrynas yra Kultūros vertybių registre, tad natūralu, kad ir pati bendruomenė taip pat nori išsaugoti senuosius pastatus. Juolab kad nebe tiek daug jų ir liko. Patikrinome dokumentus, ką namo savininkas ruošiasi daryti, ir nustėrome – namas ne remontuojamas, o griaunamas. Tačiau jokių paties namo įvertinimo dokumentų, jokių paveldosaugininkų ar urbanistikos vertintojų išvadų prie leidimų griauti nėra. O tokioje vietoje, kai visas rajonas yra kultūros vertybė, jokie griovimo darbai negali būti atliekami be tokių vertinimų“, – aiškino P. Markevičius.

Kaip gauti leidimai griauti, toliau domėjosi jau N. Puteikis. Anot paveldosaugininko, pavarčius dokumentus ir pažiūrėjus į pavardes, daug kas paaiškėjo – brolis padeda broliui, kuriam pasiūloma užsidirbti.

„Paribio gatvėje antruoju numeriu pažymėto namo savininkas Sergejus Buglanovas leidimus griauti gavo pasamdęs tą patį Robertą Zilinską. Pastarasis tvarkė pastato dokumentus taip, kad jis neatsidurtų saugomų pastatų registre. Nugriauti kone šimto metų pastatą Žvėryne išduoti leidimai kelia abejonių teisėtumu. Juolab kad pastato neįrašyti į kultūros paveldo registrą prašė architektas, dirbantis su saugomų teritorijų objektais. Jo brolis, taip pat paveldosaugininkas Evaldas Zilinskas, „pagelbėjo“ būdamas komisijos nariu, kuri sprendė, ar pastatas turi būti įrašytas į saugomų pastatų sąrašą. Beje, tam pačiam E. Zilinskui už pažeidimus buvo laikinai sustabdytas paveldosaugininko atestatas“, – kalbėjo N. Puteikis.

Žvėryne griaunamas pastatas sukiršino paveldosaugininkus

Namas Žvėryne R. Gečiūnaitės nuotr.
+1