Nustatyti Islandijos bankroto kaltininkai

Protestas
Protestas
  © SCANPIX
„Lietuvos žinios“
2010-04-14 07:38

2008 metų rudenį Islandiją ištikęs bankrotas sukrėtė visą pasaulį. Tai buvo pirmas atvejis, kai bankrutavo visa valstybė, o ne atskiros jos institucijos. Pagaliau vyriausybės sudaryta komisija išsiaiškinti, kas dėl to kaltas, paskelbė savo išvadas.

Pasaulinė finansų krizė Islandiją palietė kur kas labiau nei kitas valstybes, nes ši sala ir jos gyventojai buvo labai priklausomi nuo užsienio finansų. 2008 metų krizės pasekmės buvo katastrofiškos, šalis iki šiol negali atsigauti. Vien 2009 metais jos ūkis susitraukė 6,5 proc., o visa šalies finansų sistema buvo beveik nacionalizuota. Šiuo metu Islandijos skola kelis kartus viršija šalies BVP, gyventojai perka pigiausius produktus, o nemaža jų dalis neišsiverčia be labdaros organizacijų paramos.

Katastrofos ištiktos šalies vyriausybė iš karto nutarė išsiaiškinti, kas kalčiausias dėl kilusios krizės ir tokių skaudžių jos pasekmių. Jau 2008 metų pabaigoje, netrukus po to, kai Islandiją sudrebino visų jos bankų žlugimas, vyriausybė sudarė Ypatingąją komisiją, kuri turėjo atlikti tyrimą ir paskelbti visai šaliai, kas jos ūkiui padarė didžiausią žalą.

Dabar paskelbtos Ypatingosios komisijos išvados, kurios vos tilpo į 2000 puslapių. Krizės kaltininkų sąraše atsidūrė buvęs Islandijos ministras pirmininkas Geiras Horde, buvęs finansų ministras Henri Matissenas ir buvęs bankininkystės ministras Bjorgvinas G.Sigurossonas. Komisijos išvadose minima ir dar vieno Islandijos buvusio ministro pirmininko Davido Oddssono, kuris krizės metu vadovavo Islandijos centriniam bankui, pavardė.