STT akiratyje – miškų „generolas“ ir urėdijos aferos

Kelmas
Kelmas
  © Andrius Petrulevičius

Kiek daugiau kaip prieš mėnesį STT apsilankė pas generalinį urėdą Benjaminą Sakalauską. Generolą, kaip jį vadina visi kartu dirbantys ar jį pažįstantys. Atliko kratą, konfiskavo apie 50 tūkst. Lt. Yra pradėtas ir ikiteisminis tyrimas.

Panašų reidą STT atliko ir pas Valkininkų urėdą, ten susirinko 2008 m. finansinius dokumentus, kuriuose, kaip spėjama, suklastotas metinės ūkinės veiklos balansas.

Galima tik spėti, ar toks dėmesys Generalinei urėdijai atsirado po to, kai jos veiklą pradėjo tikrinti Valstybės kontrolė ar tada, kai ant prezidentės stalo ir Generalinėje prokuratūroje nugulė išsami informacija „apie valstybiniuose miškuose įsisenėjusias, metų metais neišspręstas problemas“. Jų už šitų valstybinių miškų valdytojų durų susikaupė tiek daug, kad nepakaks ir poros savaičių jas visas aprašyti. Tačiau mes pabandysime...

Filmavimo kameroms – 50 mln. Lt

Alfa.lt jau rašė apie netvarką, kuri bėgant metams įsisuko į valstybinius miškus, ir juos prižiūrinčią kontorą – Generalinę urėdiją. Po straipsnio ši žinyba kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, o mes keliame turimus dokumentus ir detalizuojame ankstesnę informaciją.

Finansus ir miškų reikalus išmanantys žmonės didžiausia šių dienų afera šiuo metu vadina filmavimo kamerų diegimą urėdijose. Oficialiai tai vadinama antžeminės automatinės miškų gaisrų stebėjimo sistema. Kiek daugiau į tuos dalykus įsigilinę žmonės Alfa.lt tvirtino, kad per šį projektą ketinama išplauti apie 26 mln. Lt.

„Valstybės žiniose“ neseniai pasirodė Generalinės urėdijos pataisyta informacija, kurioje vietoj anksčiau įvardytos 20 mln. Lt suma ištaisoma į 50 mln. Lt. Skelbiant pirminę informaciją sąmoningai ar ne skaičiavimuose buvo padaryta 30 milijonų klaida.

Bet tai – tik detalė. Pažiūrėkime, ką slepia šis konkursas.

Filmavimo kameras numatyta įrengti 24-ose miškingesnėse urėdijose. Ant „Omnitel“, „Bitės“, „Tele2“ bokštų.

„Tai yra absoliuti, bet sąmoningai daroma nesąmonė“, – aiškino Alfa.lt šaltiniai. Pasak jų, bene vienintelė Lenkija kalnuotose vietovėse jas įsirengė. Jau prieš daugelį metų Lietuvos miškininkai važiavo jų apžiūrėti ir savo ausimis girdėjo, kaip lenkai jas keikia, nes kameros paprasčiausiai neveikė.

Tačiau lietuviams tai nė motais. Nesvarbu, kad Lietuvoje šiuo metu yra įrengta 113 bokštų, kuriuose budi racija „ginkluoti“ žmonės. Jei tikėtume miškininkais, ši „laiko patikrinta“ sistema kur kas pigesnė ir išdirbta idealiai. Tam, kad netuščiažodžiautume, pas mus miškų gaisringumas vienas mažiausių ES. Ir tai – vienas iš tų bokšteliuose sėdinčių žmonių nuopelnų.

Ekonominės logikos sumanyme statyti vaizdo kameras ir ieškoti neverta, nes jos čia nėra. Niekas (gal tik urėdijos klerkai) nežino, kiek kainuos stiebo nuoma, kiek kainuos jų priežiūra. Urėdijose turės būti įrengtas centralizuotas stebėjimo punktas, prie budėjimo poste esančio kompiuterio turės sėdėti išsilavinęs žmogus. Sugedus kameroms, reikės samdyti paslaugų bendrovę.

Iš ES kiekvienai urėdijai teks tik po vieną milijoną. Visus kitus 26 milijonus turės sumokėti iš bankų kreditus paėmusios urėdijos.

Stebėjimo punkto, kurį sudarys keturios kameros ir centrinis pultas, reali vertė, Alfa.lt pašnekovų nuomone, tik 700 tūkst. Taigi to milijono pakankamai užtektų ir dar liktų „atkatui“.

O tai kam reikalingi likusieji 26 mln. Lt? Klausimas naivus, bet atsakymas peršasi savaime....

Programa neveikia, bet mokėti reikia

Šis brangus sumanymas labai jau primena ankstesnę, maždaug septynerių metų senumo Generalinės urėdijos avantiūrą – visiškai nesėkmingą programos „Miško skaita“ diegimą. Jos tikslas buvo sujungti visų urėdijų programas į vieną. „Miško skaitą“ Generalinė urėdija pirko iš bendrovės „Proto technika“. Buvo sumokėta ne tik už projekto įdiegimą, bet mokama iki šiol. Kas metus už šios programos naudojimą ir priežiūrą urėdijos bendrovei sumoka... beveik 1,5 mln. Lt. Nesvarbu, kad pastarosios perka įvairią gedimams šalinti reikalingą įrangą, o Generalinėje urėdijoje sėdi kvalifikuoti informacinių technologijų specialistai.

Būtų galima iš to nedaryti kriminalo, jei toji programa veiktų. Bet į Alfa.lt rankas pakliuvo urėdų laiškas, iš kurio aiškėja, kad toji programa urėdijoms kaip bandomiesiems triušiams nuleista. Neveikia, bet pinigus iš urėdijų melžia.

Buvęs aplinkos ministras Arūnas Kundrotas už iššvaistytas valstybės lėšas įpaišė papeikimą generalinio urėdo pavaduotojui Zdislavui Truskauskui. Tačiau procesas dėl to nesustojo.