Sekmokas: dujų terminalas bus Lietuvoje, anksčiausiai – 2012-aisiais

Arvydas Sekmokas
Arvydas Sekmokas
  © Tomas Vinickas
Andrius Sytas | Alfa.lt
2010-03-29 14:07

Vyriausybė apsisprendė Lietuvoje statyti „nedidelės apimties“ suskystintų dujų terminalą. Gali būti, kad jo dalininke taps „Achema“, pirmadienį sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Europos Komisija gruodį pasiūlė Baltijos šalims statyti vieną bendrą dujų terminalą. Estijos įmonė „Balti Gaas“ yra paskelbusi, kad statys dujų terminalą netoli Talino.

„Nusprendėme statyti Lietuvoje, nes mes negalime priklausyti nuo planų kažkur kitur, kurie galbūt nebus įgyvendinti. Dujų suvartojimas Lietuvoje yra gerokai didesnis nei Latvijoje ar Estijoje. Tad mes patys užtikrinsime klausimų sprendimą. [...] Terminalo statyba yra neatidėliotinas klausimas, jį spręsime savarankiškai, užtikrindami, kad tiekimo saugumas būtų patenkintas“, – sakė A. Sekmokas.

Jo teigimu, terminalas bus pradėtas projektuoti šiais metais. Galima jo kaina dar neaiški. Nedidelės apimties terminalo statybos trunka 2–3 metus, pabrėžė A. Sekmokas.

Gali būti ir „Achema“

Terminalui bus ieškoma privataus partnerio, visų pirma galimo dujų tiekėjo. Tačiau neatmetama galimybė, kad partneriai bus keli, tarp jų – ir viena didžiausių dujų vartotoja Lietuvoje „Achema“.

Privačiam investuotojui gali būti pasiūlyta ir daugiau kaip pusė terminalo akcijų, sakė ministras.

„Turime kalbėti apie privatų partnerį, kuris būtų suinteresuotas ir kuris būtų suskystintų dujų tiekėjas. Šalių, kurios yra pasiruošusios siūlyti suskystintas dujas „SPOT“ kainomis, skaičius yra ribotas.

Gali būti, kad projekte dalyvaus keli partneriai. Buvau susitikęs su „Achemos“, Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovu [ ir abiejų įstaigų vadovu] Bronislovu Lubiu. Susidomėjimas yra. Paprasčiausiai reikia žiūrėti, kaip mes tai įgyvendinsime.

O jei privatus investuotojas visgi neatsirastų, dujų terminalą turėsime statyti turimomis lėšomis“, – kalbėjo A. Sekmokas.

Anot jo, dujų terminalas yra „ne vien „Achemos“ klausimas, tai nėra subjektas, kuris suvartoja visas dujas. Todėl tai prioritetinis valstybės klausimas“.

Vien terminalo neužteks

Pagal A. Sekmoko viziją terminalas bus palyginti nedidelis, jo gali ir neužtekti patenkinti visiems Lietuvos dujų poreikiams.

„Manome, kad terminalas turi būti toks, kad užtikrintų galimą alternatyvą. Tai nereiškia, kad visas dujų tiekimas turi būti iš jūros. Turi būti konkurencija dujų tiekimui vamzdynais ir per terminalą. Matome, kad tai energetinio saugumo klausimas“, – sakė A. Sekmokas.

Šiuo metu visas dujas Lietuva importuoja iš Rusijos, jas parduoda šios šalies įmonė „Gazprom“.

Gamtinių dujų terminalo projektą pradėjo dar Gedimino Kirkilo vyriausybė. Tuomet Specialiųjų tyrimų tarnyba ėmė tirti, kodėl Vyriausybė 2008-aisiais, nerengdama viešojo konkurso, tik viešojo pirkimo apklausos būdu parinko, kad 20 proc. jos statomo terminalo atiteks „Achemai“.

Paaiškėjo, kad buvo planuojama, jog šiai įmonei valstybė perduos visas turimas „Lietuvos dujų“ akcijas, t. y. apie 18 proc. akcinio kapitalo dalį. Tai turėjo būti valstybės įnašas terminalui statyti.