Darželių darbuotojai skundžiasi mažais atlyginimais ir vergove

Vaikų darželis
Vaikų darželis
  © Photos.com

Lopšelių-darželių darbuotojai skundžiasi vergiškomis darbo sąlygomis, vėluojančiais atlyginimais, priverstinėmis nemokamomis atostogomis ir grasina socialiniais neramumais.

„Auklėtojai į rankas gauna 1000–1100 litų, o auklėtojos padėjėja – 670 litų. Savivaldybėse ši suma išmokama per keletą kartų ir vis tiek vėluoja. Kai kuriose savivaldybėse biudžetas yra apskaičiuotas tik devyniems mėnesiams. Žmonės iš anksto informuoti, kad turėsi eiti iki 42 dienų nemokamų atostogų“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) Žemaitijos regiono susivienijimo pirmininkas Eugenijus Jesinas.

Anot jo, ikimokyklinis ugdymas yra visos valstybės švietimo politikos dalis. Ši funkcija deleguota savivaldybėms, tačiau šiuo metu išryškėja, kad joms nepakanka finansinių pajėgumų ir kompetencijos tai atlikti.

E. Jesinas, spręsdamas šią problemą, rekomenduoja perskaičiuoti mokinio krepšelio lėšas, nes dabar vienos įstaigos turi perteklinį, o kitos minusinį biudžetą.

„Savivaldybėse einama lengviausiu keliu – našta numetama ant lopšelių-darželių darbuotojų pečių, o ne siekiama peržiūrėti, kaip pačioje savivaldybėje galima mažinti administravimo išlaidas. Užuot būtų elgiamasi pagal socialinio teisingumo principą – į taupymo programą pinigų reikalauti iš daugiau uždirbančių ir turinčių galimybių, viskas perkeliama ant ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų pečių“, – sakė jis.

Susiduriama su vergove

Tuo tarpu LŠDPS Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkė Laima Juknienė teigė, kad, nepasitarus su tėvais, ikimokyklinio ugdymo įstaigose pažeidžiamos higienos normos.

„Rekomenduojama vaikus maitinti keturis kartus per dieną, tačiau daugelyje lopšelių-darželių tai daroma tris kartus. Dėl to kenčia ir techninis personalas, pvz., virtuvės darbuotojai. Auklėtojos irgi dirba sujungtomis grupėmis, todėl miego metu trūksta lovelių. Būna ir tokia situacija, kad, auklytei išėjus nemokamų atostogų, auklėtoja viena turi prižiūrėti tokį būrį vaikų“, – sakė ji.

LŠDPS atstovai pastebi, kad darbuotojai „savo noru“ išeina nemokamų atostogų, tačiau į darbą eiti vis tiek privalo. Taip pat darbdaviai šiuo metu pamėgo naudotis kitu Darbo kodekso straipsniu – neatėjimas į darbą, leidus darbdaviui.

„Manyčiau, kad Lietuvoje susiduriame su vergovės reiškiniu. Auklėtoja, kuri kartais išmaitina visą šeimą, neturi jokios galimybės, kaip tik sutikti su bet kokiu psichologiniu teroru“, – teigė L. Juknienė.

Pinigų yra

Tuo tarpu LŠDPS pirmininkas Aleksas Bružas teigė, kad finansinėms problemos išspręsti biudžete yra pinigų. „Dabartiniu metu biudžete papildomai yra surinkta daugiau nei 200 mln. litų, o mums, norint išspręsti šių metų finansines problemas, papildomai reikia 70–80 mln. litų“, – sakė jis.

Anot LŠDPS Mažeikių rajono susivienijimo pirmininkės Judytos Čejauskienės, trečiadienį vykusiame susitikime su Vyriausybės atstovais buvo numatyta, kad ikimokyklinėms ugdymo įstaigoms galima papildomai skirti apie 50 mln. litų.

Tačiau baiminamasi, kad tie pinigai lopšelių-darželių taip ir nepasieks, o bus nusavinti savivaldybių padengti kreditoriniams reikalavimams, todėl LŠDPS reikalauja, kad šie pinigai būtų skirti kaip tikslinė dotacija.

Grasina socialiniais neramumais

Nepavykus išspręsti problemų, ikimokyklinio ugdymo įstaigų atstovai gąsdina socialiniais neramumais.

„Planavome eiti prie savivaldybės prašyti išmaldos darželiui išgyventi. Kita planuojama akcija vadinasi „Užmušk pedagogą, gelbėk biudžetą“ – prie judrios gatvės su tokiu plakatu stovėtų auklytė. Taip pat svarstome sprendimą masiškai paprašyti nemokamų atostogų dabar, o ne vasaros metu, kada didžioji dalis tėvų gali patys prižiūrėti vaikus“, – sakė J. Čejauskienė.

E. Jesinas užsiminė, kad į planuojamus socialinius neramumus planuojama įtraukti ir tėvus, kad „neatrodytų, jog darželių auklėtojai kovoja tik dėl savo algos, taip palikdami vaikus nuošalyje“.