Lubio piniginę sušildys saulės energija

Bronislovas Lubys
Bronislovas Lubys
  © Tomas Vinickas
Alfa.lt
2010-03-25 09:56

Saulės energijos verslą užkūrusiai Bronislovo Lubio imperijai valstybė itin dosni. Lietuva įsipareigojo kone brangiausiai Europoje supirkti elektrą, išgautą iš saulės. Kainą pasiūlė verslo magnato atstovai, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Lietuvoje anksčiau niekada rimtai nesvarstyta idėja užsidirbti iš saulės energijos dabar domina ne vieną verslininką.

Valstybė įsipareigojo supirkti visą išgaunamą saulės energiją po 1,62 lito už kilovatvalandę. Dabar vidutinė elektros kaina rinkoje neviršija 16 centų.

„Achemos grupei“ priklausanti „Renerga“ netrukus ketina statyti iš saulės energiją išgaunančius įrenginius, o pagamintą elektrą tiekti į tinklus.

Į vieno megavato (MW) elektrinę ketinama investuoti 13 milijonų litų. Taip pat jau deramasi su bankais dėl paskolų.

„Jau šiais metais pastatysime nedideles jėgaines, kuriomis įrodysime tiek bankams, tiek „Lietuvos energijai“, tiek šalies valdžiai, kad šis verslas gali būti pelningas“, – „Lietuvos rytui“ aiškino „Renergos“ generalinis direktorius Linas Sabaliauskas.

„Renerga“ jau turi pasistačiusi modernų vėjo jėgainių parką Kretingos rajone.

„Kažkas ir mūsų kaimynystėje jau ketina statyti saulės energijos jėgaines. Akivaizdu, kad šis verslas domina vis daugiau suinteresuotų grupių, nes elektra bus privalomai superkama“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo L.Sabaliauskas.

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis neslėpė, kad 1,62 lito tarifą siūlė „Renergos“ atstovai.

„Renerga“ pasiūlė tokį tarifą, mes įvertinome galimybes Lietuvoje išgauti saulės energiją ir pritarėme. Taip, šis tarifas labai aukštas, nors iš kai ko net sulaukėme priekaištų, kad jis per žemas. Manome, kad taip bus remiami nepriklausomi elektros gamintojai“, – „Lietuvos rytui“ sakė D.Janulionis.

Tiesa, toks tarifas galios iki 100 kilovatų galios jėgainėms. Galingesnėms – iki 1 MW – galios 1,56 lito tarifas. O pasistatę galingesnes nei 1 MW galios elektrines valstybei elektrą parduos po 1,51 lito.

Pasak „Lietuvos ryto“, verslininkai taip pat išsikovojo, kad jėgainėms statyti nereikėtų detaliųjų planų, taip pat jiems leista nekeisti žemės paskirties.

Ar dėl tokios didelės supirkimo kainos pabrangs elektra šalies vartotojams?

„Pabrangs, bet labai nedaug“, – „Lietuvos rytui“ neslėpė D.Janulionis.

B.Lubio verslo imperijai priklausančios „Renergos“ vadovas tvirtino tą patį. „Žinoma, kad dėl to elektra pabrangs. Viskas priklausys nuo to, kokias sąlygas iškels elektros skirstomieji tinklai“, – „Lietuvos rytui“ pažymėjo L.Sabaliauskas.

Verslininkai norėtų, kad 1,62 lito tarifas nekistų, – galiotų bent 15-20 metų.

„Norime ilgalaikio tarifo. Tada būtų lengviau gauti banko paskolas ir plėsti verslą“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo „Renergos“ vadovas L.Sabaliauskas.

Atrodo, kad aukšti tarifai už išgaunamą saulės energiją vilioja ir daugiau verslininkų.

„Džiugu, kad vienijasi rimtos jėgos, kurių nepastumdysi. Tie, kurie jau šiandien rimtai žaidžia energetikos versle, susidomėjo ir saulės energija“, – „Lietuvos rytą“ tikino Saulės energetikų asociacijos prezidentas Edmundas Žilinskas.

Jis mano, kad į 100 MW jėgainę reikėtų investuoti apie 1 mln. litų. Per metus ji duotų 150 tūkstančių litų pajamų, o visos investicijos atsipirktų per 8 metus.