Seimo skandalai: nuo neteisėtų atostogų iki riaušių organizavimo

Baukutės konferencija.
Baukutės konferencija.

Nepriklausomos Lietuvos Seimo nariai ne kartą nustebino visuomenę savo poelgiais, kurie ne vieną rinkėją papiktino, o dažnam sukelia norą ir išdaužyti “Lietuvos širdies” langus. Alfa.lt pateikia ryškiausius parlamentarų skandalingo elgesio pavyzdžius.

”Vienas iš trijų” atstatydintas dėl ryšių su nusikaltėliais

Prieš pusantrų metų tapęs Seimo pirmininku, buvęs pramogų pasaulio atstovas Arūnas Valinskas ėmėsi Seime reguliuoti žurnalistų darbą ir pirmosios spaudos konferencijos metu paskelbė vietų, kuriose draudžiama žurnalistams filmuoti, fotografuoti ar įrašinėti garsą, sąrašą. A. Valinskui pasirodė, kad žurnalistai nieko kito neveikia, tik sekioja parlamentarus į kavines, tualetus ir rūkomuosius, kur užfiksuoja matytus vaizdus.

A. Valinsko galimybėmis vadovauti parlamento darbui pirmą kartą buvo suabejota 2009 m. pavasarį, tačiau tuomet „tvarkiečių“ iniciatyva surengti A. Valinsko atstatydinimą žlugo po nepasitikėjimo tekstu nesurinkus pakankamai parlamentarų parašų.

Tuo tarpu po vasarą įvykusio TPP skilimo buvę A. Valinsko bendražygiai atskleidė daug Seimo pirmininką kompromituojančių faktų. A. Valinskas buvo priverstas aiškintis dėl savo ryšių su Kauno nusikalstamai „daktarų“ grupuotei priskiriamu Rolandu Michalskiu, pravarde Micha.

Generalinė prokuratūra atliko ikiteisminį tyrimą dėl galimo parašų klastojimo A. Valinsko rinkimų štabe per prezidento rinkimus. Trauktis iš pareigų Seimo vadovą paragino ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

2009 m. rugsėjį Seimas slaptu balsavimu atstatydino A. Valinską iš Seimo pirmininko pareigų. Už atstatydinimą balsavo 95 parlamentarai, prieš buvo 20.

Baukutė posėdžio metu maitino kūdikį

2008 m. Seimo nare tapusi Tautos prisikėlimo partijos narė pramogų pasaulio atstovė Asta Baukutė nusprendė savo motiniškas pareigas atlikti Seimo rūmų posėdžių salėje. Nesikuklindama valdžios atstovė prieš kameras, bendradarbius ir fotoaparatų objektyvus maitino kūdikį krūtimi.

Muntianas atsistatydino dėl korupcijos

2008 m. pavasarį iš Seimo pirmininko posto teko trauktis Viktorui Muntianui, įsipainiojusiam į korupcijos skandalą Kaune. Šio skandalo smaigalyje atsidūręs Virginijus Vizbaras atleistas iš Kauno apskrities viršininko pavaduotojo pareigų.

Tyrimuose dėl V.Vizbaro veiklos minimas ir Seimo pirmininkas V. Muntianas, ant kurio mestas įtarimas, esą jis galėjo duoti kyšį šiam valdininkui. Tyrėjų turimame vaizdo įraše užfiksuotas Seimo vadovo ir V.Vizbaro susitikimas. Įraše esą užfiksuota, kaip V.Muntianas klausia valdininko, kiek jis esąs skolingas už padarytą paslaugą, vėliau išsiima piniginę ir iš jos ištraukia į pinigus panašius popierėlius.

V.Muntianas kaltę neigė, aiškindamas, jog 2000 litų V.Vizbarui sumokėjo už legalią paslaugą, tačiau galiausiai nusprendė atsistatydinti.

Organizavo riaušes

Seimo narys Jonas Ramonas taip pat buvo įsivėlęs į ne vieną skandalą. Vienas kilo įtarus, kad parlamentaras galėjo būti prisidėjęs suariant senąsias kaimo kapines. J. Ramonas taip pat buvo kaltinamas riaušių organizavimu. Baudžiamoji byla jam buvo iškelta po 2003 m. pavasarį vykusių žemdirbių akcijų, kurių metu buvo blokuojami keliai ir reikalaujama, kad Vyriausybė skirtų daugiau lėšų kompensacijoms už smukusias pieno supirkimo kainas.

Pats J.Ramonas neigia organizavęs akcijas ir nesutinka su tuo, kad jos apskritai prilyginamos riaušėms.

Neteisėtos parlamentarų atostogos

2005 m. sausį Valstiečių ir Naujosios demokratijos frakcijos narys, Seimo pirmininko pavaduotojas ir Europos omiteto pirmininkas, buvęs Panevėžio rajono meras Alfredas Pekeliūnas nusprendė pailsėti ir pataisyti sveikatą Italijoje. Parlamentaras nedalyvavo plenariniuose posėdžiuose, o pasklidus kalboms, kad ilsėjosi neteisėtai, A. Pekeliūnas aiškino, jog turi teisę į asmeninį gyvenimą. Beje, apie šią išvyką jis informavo Seimo valdybą.

Tų pačių metų sausį išaiškėjo ir dar vienas skandalingas faktas. Tarptautinio valiutos fondo kvietimu JAV viešėjęs Seimo narys liberalcentristas Kęstutis Glaveckas nebuvo susitikęs su fondo atstovais, o komandiruotės laiką išnaudojo atostogoms. Parlamentaras pripažino, jog visas kitas kelionės dienas praleido atostogaudamas Taityje ir tuo pažeidė etiką. Savo paaiškinime K.Glaveckas teigė, jog poilsį Taityje jis buvo suplanavęs dar praėjusių metų birželį.

2005 m. Egipte atostogavęs Naujosios sąjungos frakcijos seniūnas Vaclovas Karbauskis, kuris dėl poilsio praleido vieną KGB rezervo veiklą tyrusios laikinosios Seimo komisijos posėdį, atsipirko tik Etikos ir procedūrų komisija įspėjimu. Tuomet V.Karbauskis pripažino savo kaltę, bet teisinosi, jog kelionė į Egiptą buvo planuota iš anksto.

Seimas iki šiol nepatvirtino parlamentarų atostogų tvarkos, todėl bet kokios Seimo narių atostogos traktuojamos kaip neteisėtos.