NOA: į operą telpa šokiai, išeiviai, animacija ir kompiuteriniai žaidimai

Naujosios operos akcija
Naujosios operos akcija

Trečiąjį kartą operos gerbėjus sužavėti ir nustebinti žada Naujosios operos akcijos (NOA) festivalis, jau kitą savaitę leisiantis pasigrožėti animacinėmis operomis, pamatyti, kaip kartu su operos žanru dera šokis, elektroninė muzika ir netgi kompiuteriniai žaidimai. „Džiaugiamės, kad festivalis išaugo, o tie, kurie pradėjo organizuoti NOA, jau spėjo sustiprėti įvairiose scenose ir šiam festivaliui parengė daugybę įdomių dalykų“, – sakė nepriklausomos kūrybinės grupės „Operomanija“ atstovas Jonas Sakalauskas.

Naujosios operos akcijos organizatoriai šiemet gali pažadėti daug ilgesnius operos vakarus ir įvairesnius žanrus. „Jeigu pirmaisiais metais festivalis truko dvi dienas, praėjusiais – keturias, šiemet jis truks šešias dienas. Vienam vakarui skirsime po vieną operą, o be to – žiūrovų laukia kūrybinės dirbtuvės bei paroda“, – sakė „Operomanijos“ vadovė Ana Ablamonova.

Bene žymiausiu NOA renginiu taps didžiulė opera „Julius“, pastatyta bendromis lietuvių ir amerikiečių jėgomis. Tai opera, kurios siužetas paremtas tikrais įvykiais, susiklosčiusiais po II pasaulinio karo. Operos veikėjų prototipu tapo Juliaus Jušinsko šeima.

„Džiugu, kad iš pačios Amerikos atvyko ir mažasis Juliukas – Charlesas Halka, kurio senelis yra pagrindinis operos herojus“, – sakė A. Ablamonova. Metus laiko Ch. Halkai pagyvenus Lietuvoje, jis ne tik pradėjo kalbėti lietuviškai, bet ir sumanė statyti operą savo seneliui.

„Apie Charlesą sužinojau užėjusi į Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dekanatą, kuriame man pasiūlė dirbti su juo. Iš pradžių pagalvojau „Kas čia dabar?“, o vėliau – labai įsitraukiau ir susidomėjau. Ir, kas man nuostabiausia, Charlesas kabinosi į lietuvių kalbą, savo šaknis, domėjosi papročiais – jeigu būtų daugiau tokių charlesų, Lietuvoje gyventi būtų kur kas geriau“, – įspūdžiais dalijosi operos libreto autorė ir režisierė Marija Simona Šimulynaitė.

Operos muziką sukūrė pats Charlesas Halkas. Anot M. S. Šimulynaitės, sukurtas kūrinys yra toks artistiškas, kad kartais jai būdavo baisu savo režisuotu veiksmu užgožti garsą. Pats operos kompozitorius prisipažįsta, jog įkvėpimo sėmėsi prisimindamas savo senelio dainuotas dainas. Tik pernai lietuvių kalbos pramokęs menininkas prisipažino, kad iki šiol negalėjo kalbėtis su savo seneliu. „Šia opera esu arčiau jo, o tai – man labai svarbu“, – prisipažino Charlesas.

„Juliaus“ kūrėjai kviečia susimąstyti, ką kiekvienam reiškia ir kaip šiandien suvokiamos ano meto aktualijas atspindinčios antraštės: „Laisvė brangiau už maistą“ ar „Keičiu duonos riekę į batus“. Čia siūloma prisiminti tuos, kurie net sudėtingiausiais istoriniais momentais garsiai tarė žodį „Lietuva“.

Operos „Julius“ premjera – Lietuvos Rusų dramos teatre kovo 23 dieną, 19 valandą. Kartu su opera bus pristatyta ir paroda „Lietuviais esame mes gimę“. Šios parodos atidarymas pirmą kartą įvyko 2009-ųjų lapkričio 16 dieną Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse.

Dar vienos žiūrovų lauksiančios operos pavadinimas turėtų būti verčiama iš samių kalbos. „NO AI DI“ (samių klb. noaydde – šamanas, šamanė) – kovo 24 dieną žiūrovų lauksianti šokio opera. Čia žiūrovai pamatys pačių įvairiausių šokio judesių: nuo grynojo šokio iki abstrakčių judesių kratinių.

Operos libretas rašytas remiantis samių tautos legenda apie šamanę, gyvenančią oloje. Ji jaučia, kad artėja mirtis ir laukia žmonių, kurie galėtų išgirsti jos joiką (joik – archajiška samių dainos forma), kad ji galėtų pasidalyti patirtimi. „Samiai – nedidelė tautelė, išlikusi tolimoje Šiaurėje. Jie – pavyzdys tautos, kurios žodyne nėra žodžio „karas“ ir pavyzdys, kaip net ir šiandien galima būti gerais. Ir galima išlikti su tokia pozicija“, – tvirtino operos režisierė Sonata Visockaitė.

Be šių operų žiūrovai galės išvysti monospektaklių-operų diptiką „Izadora“ ir „Džiokeris“. Antrajame NOA festivalyje parodytas monospektaklis-opera „Izadora“ buvo įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi kaip geriausias 2008-ųjų metų teatro debiutas. „Izadoros“ kompozitorius Jonas Sakalauskas šiemet nusprendė sukurti sau skirtą operą, kuri kartu būtų antrąja „Izadoros“ puse. „Nusprendžiau, kad prieš kurdamas didžiąją operą turiu susidoroti su smulkiu žanru ir išsemti jį iki galo“, – tvirtino „Džiokerio“ autorius ir atlikėjas.

J. Sakalauskas pasakojo, kad kol kas monospektaklio-operos kūrimo procesas – labai gyvas. „Ji keičiasi kiekvieną dieną. Sakėme, kad operoje bus šokis, bet dabar gi ten nėra jokio šokio – opera visiškai statiška. Ir aš nežinau, kas bus per premjerą – galbūt aš pradėsiu šokti“, – gūžčiojo pečiais autorius.

Kompozitorius prisipažino, kad darbas su monospektakliu tęsiasi jau metus ir procesas – sunkus bei varginantis. „Nežinau, ar dar kada nors gyvenime norėčiau tą procesą pakartoti“, – sakė jis.

Festivaliui persiritus į antrą pusę, operos gerbėjai turės galimybę išvysti operą „Kitos trys seserys“. Libreto autorius ir kompozitorius Albertas Navickas.

NOA festivalį pabaigs ypatinga ir netikėta opera „Pokylis“, kurios žiūrovams netgi nurodomas aprangos kodas. „Jei nesunku, būtų smagu, kad žiūrovai ateitų pasiruošę pokyliui“, – paslaptingai šypsojosi operos kompozitorius Sigitas Mickis. Jis tvirtino, kad norėjo žiūrovus matyt ne salėje, o pačioje scenoje, todėl opera virsta tikra švente su Vienos valso elementais, putojančiu šampanu, skimbčiojančiomis taurėmis. „Žiūrovai operoje dalyvauja taip, tarsi dalyvautų tikrame pokylyje“ – aiškino idėją S. Mickus.

Be šių operų festivalio lankytojų lauks ir daugiau staigmenų. Po NOA pavadinimu bus pristatyta lietuviška animacinė opera „Kliudžiau“, sukurta remiantis Jono Biliūno pasakojimo motyvais. Patys jos kūrėjai tvirtina, kad ši opera – animacinis filmukas ir kompiuterinis žaidimas, iš ekrano patekęs į sceną. Taip pat žiūrovai išvys ypatingą animacinę operą „Įsivaizduojamą operą“. Joje per 52 minutes galima išgirsti 12 gražiausių pasaulyje operų arijų. Anot festivalio organizatorių, ši „Įsivaizduojama opera“ galėtų tapti puikiu edukaciniu įrankiu mažiesiems operos gerbėjams. Dar viena naujovė – opera-filmas „Gražuolė ir pabaisa“, kurį žiūrovai pamatys kovo 27 dieną.

NOA festivalis prasidės kovo 23 dieną ir tęsis iki kovo 28 dienos.