Dėl nematomos žvaigždės Žemę gali užplūsti kometų lietus?

Saulės sistema
Saulės sistema
  © Photos.com
Alfa.lt
2010-03-12 15:18

Aplink saulę gali suktis nematoma planeta, vakar pranešė mokslininkai. Būtent dėl šios planetos žemę gali imti bombarduoti mirtinai pavojingos kometos, rašo „The Sun“. Rudoji nykštukė – penkis kartus didesnė už Jupiterį – gali būti kalta ir dėl masinių išnykimų kas 26 milijonus metų.

NASA mokslininkai šią žvaigždę pavadino Nemesiu. Anot jų, žvaigždė yra nematoma ir ją galima rasti tik pagal infraraudonųjų spindulių spinduliuotę. Be to, Nemesis yra labai toli. Numanoma jo orbita yra 25 tūkst. kartų didesnė nei atstumas nuo Žemės iki Saulės.

Besisukdama savo orbitoje, ši žvaigždė paskui save traukia daugybę ledo ir dulkių iš Oorto debesies, esančio dukart toliau nei Nemesis. Šie ledo gabalai gali patekti į Žemę lygiai taip pat, kaip asteroidas, prieš 65 milijonus metų išnaikinęs Žemėje dinozaurus.

NASA tyrėjai tiki, jog galės rasti Nemesį naudodami naujausią teleskopą, reaguojantį į šiluminę spinduliuotę. Šiuo teleskopu dangus skenuojamas jau nuo sausio mėnesio. Šis teleskopas turėtų rasti tūkstančius rudųjų nykštukių, esančių nuo Saulės už 25 šviesmečių. Teleskopas jau atsiuntė nuotrauką kometos, tikėtina, atsiplėšusios iš Oorto debesies.

Apie Nemesio egzistavimą mokslininkai pagalvojo tuomet, kai pastebėjo, jog vienos nykštukinės planetos, vadinamos Sedna, orbita yra labai įmantri ir keista. Mokslininkai tvirtino, kad tokios nekasdieniškos orbitos paaiškinimu galėtų būti masyvus dangaus kūnas. Mike‘as Brownas, 2003-iaisiais atradęs Sedną, sakė, jog jos orbita yra labai keista, o taip neturėtų būti. „Vienintelis to paaiškinimas – gigantiškas kūnas, kuris stumia planetą, taigi, belieka sužinoti, kas gi ten slypi.“

Luizianos universiteto profesorius Johnas Matese tvirtino, kad dažniausiai kometos atkeliauja iš tos pačios Oorto debesies dalies. „Statistiškai akivaizdu, kad tokia kometų koncentracija gali atsirasti dėl to, kad Saulė turi kompanioną“, – pridūrė profesorius.