Kokiu vardu vadinsite naujagimį, sprendžia muilo operų kūrėjai?

Šeima
Šeima
  © Photos.com

Sugalvoti vardą savo atžalai – greičiausiai vienas sunkiausių darbų tėvams. Ko tik nesugalvoja trokštantys išrinkti patį gražiausią, rečiausią, dailiai skambantį ir gražią reikšmę turintį vardą. Vieni ruošia ilgiausius sąrašus patinkančių vardų, kiti pagalbos ieško interneto forumuose, o dalis vardus vaikams renkasi žiūrėdami televiziją.

Patarinėti negali

Vilniaus miesto civilinės metrikacijos vyriausioji specialistė Agnė Lukauskaitė, kuriai nuolat tenka registruoti naujagimius, tvirtino, jog patarinėti tėvams ar siūlyti keisti sugalvotą vardą į kitą metrikacijos skyriaus darbuotojai negali. „Civilinės metrikacijos darbuotojai stengiasi nekeisti tėvų sprendimo ir nedaryti įtakos registruojant vaiko vardą“, – sakė ji.

A. Lukauskaitė tvirtino, kad dažniausiai metrikacijos skyriaus darbuotojams lieka nežinomi motyvai, kodėl vaikus nuspręsta pavadinti vienaip ar kitaip. „Registracija – trumpa procedūra, tad tėvai nepasakoja, kodėl nusprendė taip, o ne kitaip“, – aiškino specialistė. Vis dėlto dažniausiai tėvai stengiasi vaiką pavadinti retesniu, ne kasdien girdimu vardu, todėl klausimą, ar išrinktas vardas labai dažnas, užduoda daugelis.

Vaikų nebevadina vardais, kurių reikšmės nežino

Paklausta, ar pasitaiko vardų, kurių reikšmės naujagimio tėvai nežino, bet veržiasi būtent taip vadinti savo vaiką, A. Lukauskaitė teigė, jog tai – praeitis. „Nebepasitaiko tokių vardų, kurie žeistų žmogaus orumą“, – sakė ji.

Alfa.lt primena, jog prieš kelerius metus didelį visuomenės susidomėjimą sukėlė žinia, jog nežinodami vardo reikšmės tėvai nusprendė savo naujagimę pavadinti Fekalija. Tik Civilinės metrikacijos darbuotojams pavyko perkalbėti tėvus, paaiškinus vardo reikšmę.

Madingi vardai – iš serialų

Vis dėlto pastaraisiais metais išryškėjo nauja tendencija – vaikams duoti populiariausių televizijos serialų, realybės šou herojų vardus. Kad egzistuoja televizijos ir serialų „mados“ renkantis vardus, patvirtino ir A. Lukauskaitė. Pasak šalies civilinės metrikacijos darbuotojų, Lietuvoje galima susipažinti net ir su Chosė Luisu.

Tačiau tokios „mados“ praeina ir vėl ateina. „Buvo serialų mados, matyt, dėl to, kad serialus kažkada žiūrėjo labai daug žmonių. Analogiją atradome ir tuomet, kai išpopuliarėjo realybės šou žanras. Vis dėlto populiariausi vaikų vardai dažnai nesikeičia“, – pasakojo A. Lukauskaitė.

Populiariausi – Lukas, Matas ir Emilija

Peržvelgus Statistikos departamento ir Gyventojų registro tarnybos turimus duomenis paaiškėja, kad per pastaruosius dešimt metų populiariausių Lietuvoje vardų dešimtukų pirmosios vietos keitėsi labai nežymiai: nuo 2001 iki 2006 metų berniukams dažniausiai buvo duodamas Luko vardas, o nuo 2007-ųjų dešimtuko viršūnę užkariavo Mato vardas. Mergaičių vardų „mados“ per pastarąjį dešimtmetį keitėsi kiek dažniau: mergaitėms duodavo Gabrielės, Gabijos, Kamilės vardus, o pastaruosius ketverius metus populiariausias – Emilijos vardas.

Anot specialistės, lyginant populiarius vardus miestuose ir rajonuose, jie skirtųsi. Taip pat daug ką reiškia tautinė miesto ar rajono sudėtis: štai 2009-aisiais sostinėje į populiariausių vardų dešimtuką pateko berniukų vardai, kurių kilmė – nelietuviška: Daniel, Nikita. Prieš porą metų vienas populiariausių rusiškos kilmės berniukų vardų buvo Maksim.

Štai kokie populiariausi naujagimių vardai buvo pastarąjį dešimtmetį:

BerniukųMergaičių
Lukas, Matas, Rokas, DovydasGabrielė, Gabija, Ugnė, Kamilė
Nojus, DominykasEmilija, Austėja
IgnasViktorija, Ieva
Kajus, JustasEvelina, Urtė
Tomas, Deividas, Arnas, TitasGoda, Karolina

Martynas, Nedas, Karolis, Augustas

Viltė

Paulius, Jokūbas

Deimantė, Augustė, Greta
 Miglė, Saulė, Rugilė, Agnė