„Sodra“ mokesčius renka nelegaliai?

Sodra
Sodra
  © Organizatoriai
lrt.lt
2010-02-22 09:01

„Sodra“ visą mėnesį rinko mokestį neturėdama tam jokio teisinio pagrindo, rašo „Verslo žinios“.

Praėjusių metų liepą Seimui pakeitus Sveikatos draudimo įstatymą, nuo 2010 m. sausio 1 d. įsigaliojo skirtingas ligos pašalpų apmokestinimas: pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą pašalpos apmokestintos sveikatos draudimo įmokomis, pagal Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą – ne.

Neapmokestintos sveikatos draudimu liko ir darbdavio už pirmąsias dvi ligos dienas apmokamos pašalpos.

Pasak VŽ, nepaisydamos, kad tai neįteisinta įstatymu, „Sodra“, o paskui ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) savo interneto svetainėse paskelbė, jog nuo 2010 m. pradžios iš darbdavio mokamos ligos pašalpos būtina išskaičiuoti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas ir pervesti pinigus į „Sodros“ teritorinių skyrių surenkamąsias sąskaitas.

Kad mokestis neteisėtas, susigriebta tik po mėnesio – vasario 3 d. „Sodra“ viešai pripažino, kad, „kol nepatvirtintas teisės aktas, nustatantis PSD įmokų nuo darbdavio mokamų pašalpų už dvi pirmąsias nedarbingumo dienas mokėjimą, šių įmokų draudėjai mokėti neprivalo“.

Kad pagrindo apmokestinti nėra, buvo priversta pripažinti ir VMI.

Problemą suskubta spręsti priimant teisės aktą, kuris įsigaliotų atgaline data – nuo 2010 m. sausio 1 d.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, parengusi įstatymų pataisas, Vyriausybę ir Seimą ragina jas svarstyti ypatingos skubos tvarka. Bet derindama projektą Teisingumo ministerijai įspėja: „Teisės norma, numatanti teisės akto įsigaliojimą atgaline data, prieštarauja bendrajam teisės principui, kad atgalinis įstatymas negalioja (lot. „Lex retro non agit).“

Atsakingųjų už tai, kad nusižengta teisės aktams, suklaidinti darbdaviai ir nuskriausti ligoniai, nėra.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atsakomybę permeta Finansų ministerijai.

VŽ paprašyta paaiškinimo, „Sodra“ atsakė, kad įmonių buhalterijos turėtų iš pašalpos už pirmas dvi nedarbingumo dienas išskaičiuotą privalomąjį sveikatos draudimo mokestį grąžinti žmogui. Tada darbdavys turėtų kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių dėl sveikatos draudimo įmokos sugrąžinimo arba įskaitymo į kitą socialinio draudimo rūšį.