Lietuvos mamos vienijasi

Motinų protestas prie Seimo
Motinų protestas prie Seimo
  © Tomas Vinickas

Kur palikti vaikus einant į darbą? Toks klausimas gana dažnai kamuoja moteris, kurios po dvejų metų motinystės atostogų, o kartais ir anksčiau nori grįžti į darbo rinką.

Vilnietė Julija Mažuolienė, auginanti tris mažamečius vaikus, sumanė suburti jaunas mamas į klubą, kuriame moterys viena kitai galėtų pagelbėti, nelaukdamos, kada mažylį priims į darželį ar jį galės prižiūrėti artimieji.

„Mažas vaikas namuose – visuomet džiaugsmas, tačiau norint sugrįžti į darbą, tenka ieškoti kas bent kelias valandas galės prižiūrėti mažylį, – pasakoja J. Mažuolienė. – Be to, moterys, auginančios vaikus, turi skirtingus poreikius – vienoms trūksta bendravimo, kitoms reikia supratimo, palaikymo ar patarimo, trečioms reikia pagalbos ieškant darbo, kitoms – pakeisti aplinką, neužsidaryti savyje, pasidalyti savo gyvenimo patirtimi bei įgūdžiais su kitomis mamomis.“

Anot J. Mažuolienės, klubas „Mobili mama“, arba dar kitaip vadinama „MOMA“, gyvuoja kelis mėnesius, tačiau jau nuo pirmų dienų sulaukė jaunų mamų susidomėjimo iš 20-ties Lietuvos regionų. Kaip sako J. Mažuolienė, jau pirmieji dar vos kelių mamų sambūriai tapo tikra švente – moterys susirenka su mažaisiais, o idėjos, kaip auginti vaikus ir kartu neprarasti darbo ar sukurti naujas darbo vietas, tiesiog liejasi.

„Statistiškai moterys yra darbštesnės nei vyrai, tačiau ne tokios verslios. Susibūrusios moterys dalijasi idėjomis ir kuria galimybes kartu. Ir štai, viena gražiai mezga, kita vairuoja automobilį, trečia puikiai bendrauja – iš to gimsta prekybos idėja, kuri nesudėtingai įgyvendinama. Visai nebūtina siekti darbo kontoroje, kur privalu dirbti aštuonias valandas“, – apie susivienijusių moterų idėjas pasakojo J. Mažuolienė.

Anot organizacijos „MOMA“ įkūrėjos, mobilios mamos gauna ir teisinę bei psichologinę informaciją, kuri sunkmečiu itin reikalinga – neretai po motinystės atostogų į darbą vos grįžusiai mamai įteikiamas atleidimo lapelis.

„Tai skaudi pusė, tačiau sunkmetis yra sunkmetis ir nieko čia nepadarysi. Mamos privalo išlikti stiprios dėl savo vaikų. Joms padeda ir teisininkai, kurie pataria, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, konsultuoja pradedant verslą“, – sakė J. Mažuolienė.

Anot moters, labai svarbi pagalba yra ir iš organizacijos savanorių. Dvi mergaites auginanti Gabrielė Štaraitė, vos sužinojusi, kad buriasi mamų, kurios nori siekti tobulėjimo, klubas, tuoj pat pasisiūlė tapti savanore. Jauna mama neslepia, kad pradėjusi pasakoti apie dabartinę savo veiklą, paskatino moteris ieškoti kažko dar neatrasto ir mokytis naujų dalykų.

„Moterys prisipažįsta, kad dažniausiai nesiima naujos veiklos, nes bijo, tačiau susibūrus viena gali prižiūrėti vaikus, kita dirbti pagal specialybę arba imtis naujovių kaip aš. Pagrindinis mano darbas – tinklinė rinkodara. Prižiūrėdama namuose dukreles motinystės atostogų metu, ėmiausi dirbti su Indijos kelionių organizacija, kuri nori organizuoti keliones į mūsų šalį. Man tai buvo iššūkis, tačiau neprivalau būti kelias valandas konkrečioje patalpoje, kad galėčiau dirbti, taigi rizika imtis gana neįprasto darbo pasiteisino. Tai daryti skatinu ir kitas mamas“, – savo patirtimi dalijosi G. Štaraitė.

G. Štaraitė tikino, kad laukti, kada ateis geresni laikai, nėra kada. Tad mamų klubo idėja skatina moteris nepasiduoti sunkmečiui ar blogai nuotaikai.

Organizacijos įkūrėja J. Mažuolienė pasakoja, kad jaunos mamos savo patirtimi dalijasi itin moteriškai – klubuose jos apie problemas ar naujas idėjas gali pasikalbėti ne prie oficialaus derybų stalo, o tiesiog gerdamos arbatą, kol jų vaikai piešia ar žaidžia kartu.