Valantinas apgavo Prezidentę?

D. Grybauskaitė ir A. Valantinas
D. Grybauskaitė ir A. Valantinas
  © Rokas Medonis

Vos prieš dvi dienas, trečiadienį, pas Prezidentę Dalią Grybauskaitę iškviesti generalinis prokuroras Algimantas Valantinas bei jo pavaduotojai Gintaras Jasaitis ir Vytautas Barkauskas melavo Prezidentei ir Lietuvai: D. Kedžio dukters prievartavimo byloje visi svarbiausi įtarimai A. Ūsui ir galimiems jo bendrininkams yra panaikinti. Paliktas tik vienas, pats švelniausias kaltinimas – jei teismas jį pripažins kaltu, A. Ūsas greičiausiai atsipirks 2 tūkst. litų bauda.

Šis Generalinės prokuratūros blefas paaiškėjo iškart po A. Valantino pokalbio su Prezidente ir jos viešo pareiškimo Lietuvai, kad prokuratūros darbas ją tenkina, nes byla baigta ir keliaus į teismą. Tačiau iškart po to nukentėjusiosios teta Neringa Venckienė gavo nutartį, kad visi įtarimai, tarp jų ir įtarimas prievartavimu, A. Ūsui panaikinti. Paliktas tik lengviausias kaltinimas – tvirkinimu. Nutarties data – praėjęs antradienis. Vadinasi, eidami pas Prezidentę A. Valantinas ir jo pavaduotojai tai žinojo.

Sunku įsivaizduoti, kad su klanais ir korumpuotais Lietuvos herojais prieš rinkimus pažadėjusi kovoti Prezidentė leistų prokurorams išsisukti. Dar sunkiau įsivaizduoti, kad ji ramiai žiūrėtų, kaip vidury baltos dienos išsukami įtariamieji pedofilija. Juk prokurorai tarsi užbėgo teismui už akių – tik teismas nustatys, kad A. Ūsas nekaltas arba kaltas. Tačiau jei teismas nustatys, kad A. Ūsas kaltas, prokurorų dėka jo atsakomybė baigsis pinigine bauda.

Tuo tarpu trečiadienį Prezidentės atstovas Linas Balsys perdavė jos žodžius: „Rezultatas, kurio buvo tikėtasi iki sausio pabaigos, Prezidentė konstatuoja, dabar yra sulauktas. Prokuratūros vadovai informavo valstybės vadovę, kad pedofilijos byla yra parengta ir keliaus į teismą. Ji nėra nutraukiama. Tai yra tas rezultatas iš esmės, kurio prezidentė tikėjosi.“

Nukentėjusios mergaitės teta abejoja, ar tikrai tokio rezultato tikėjosi Prezidentė. A. Ūsas nuo teisingumo iš esmės išsisuks bet kuriuo atveju. Mat jei teismas pripažins A. Ūsą kaltu, už mažamečio tvirkinimą tėra numatyta 2 tūkst. litų bauda, laisvės apribojimas arba maksimali bausmė – dveji metai laisvės atėmimo. Tuo tarpu už prievartavimą gresia iki 13 metų laisvės atėmimo.

Svarbiausias šios rezonancinės bylos akcentas yra būtent kaltinimų pateikimas – ypač šiuo atveju viskas priklauso nuo jų formuluotės. A. Ūsui buvo pateikti keli įtarimai. Viso daugiau nei metus trukusio ir dvi gyvybes bei sugriautą vaikystę kainavusio prokuratūros tyrimo, kuriuo patenkinta ir D. Grybauskaitė, rezultatas tėra vienas kaltinamasis ir pati lengviausia bausmė. Bet svarbiausia – palanki visuomenės ir Prezidentės nuomonė, išsaugoti postai.

Galima ginčytis, ar iš tikrųjų A. Ūsas, J. Furmanavičius ir „dėdė Aidas“ yra kalti. Bet tai jau turi nuspręsti teismas. J. Furmanavičius nužudytas, „dėdė Aidas“ nerastas, lieka tik A. Ūsas. Būtent čia iškyla klausimas: jei teismas pripažins A. Ūsą kaltu, vadinasi, mergaitės pasakojimai ir jos globėjų parodymai yra teisybė.

Kaip pasakojo prievartautos mergaitės teta Neringa Venckienė, Drąsius Kedys, pirmą kartą išgirdęs savo dukters pasakojimus, kad ją trys vyrai lietė, parašė pareiškimą dėl galimo vaiko tvirkinimo. Būtent pagal šį pareiškimą A. Ūsui prokurorai dabar pateikė kaltinimus. Tačiau vėliau, pradėjus gilintis į šią istoriją, paaiškėjo, kad mergaitę ne tik lietė, bet ir seksualiai išnaudojo. „Visi parodymai apie „sysalus“, visos ekspertizės tarsi pradingo, – sakė N. Venckienė. – Bet juk aišku, kad tai buvo ne tvirkinimas (dėdė lietė vaiką), bet lytinės aistros tenkinimas. Tačiau įtarimai dėl seksualinio priekabiavimo staiga panaikinti.“

Lygiai taip pat panaikinti įtarimai ir kitiems šios rezonansinės bylos veikėjams: J. Furmanavičiui, L. Stankūnaitei ir V. Naruševičienei. O trečiasis mergaitės nupasakotas „dėdė Aidas“ prokurorų išvis nedomina.

Penktadienį Prezidentės atstovas Linas Balsys atsisakė vertinti A. Ūsui pateiktų kaltinimų pobūdį. Jis taip pat neatskleidė, ar apie konkrečius kaltinimus buvo kalbėta A. Valantino ir Prezidentės susitikime.

„Tai yra su bylos medžiaga susijusi informacija, aš negaliu to komentuoti. Prezidentė nedalyvauja bylos tyrimo procese, nesikiša į bylos tyrimą. Tai klausimas prokuratūrai“, – sakė L. Balsys.

Vadinasi, D. Kedžio mergaitės tvirkinimo byla baigta, prezidentė darbo rezultatais liko patenkinta. Lygiai taip pat patenkintas turėtų būti ir A. Ūsas – jeigu jis kaltas, tai 2 tūkst. litų už ilgai tenkintą aistrą nėra tiek jau daug.