Šri Lankos prezidentas iškovojo įspūdingą pergalę rinkimuose prieš buvusį armijos vadą (papildyta)

Šri lankos policininkai
Šri lankos policininkai
  © SCANPIX
BNS
2010-01-27 10:41

Šri Lankos prezidentas Mahinda Rajapaksa (Mahinda Radžapakša) trečiadienį iškovojo įspūdingą pergalę rinkimuose ir neatidavė po niokojančio pilietinio karo mėginančios atsigauti šalies vairo buvusiam armijos vadui, pranešė Šri Lankos valstybinė televizija.

Suskaičiavus beveik visus balsus paaiškėjo, kad M.Rajapaksa surinko 57,9 proc. balsų ir sutriuškino savo pagrindinį varžovą - atsargos generolą Sarathą Fonseką, kurį palaikė 40,1 proc. rinkėjų.

reklama

„Tai žmonių pergalė“, - po rezultatų paskelbimo pareiškė M.Rajapaksa. - Dėkoju ir tiems, kas balsavo už mane, ir tiems - kas nebalsavo. Aš dirbsiu jums visiems“.

Saloje etninę daugumą sudarantys sinhalai M.Rajapaksą ir S.Fonseką laiko karo didvyriais, kurių sėkmingas puolimas sutriuškino separatistus tamilų „tigrus“ ir nutraukė 25 metus salos šiaurės rytuose trukusį pilietinį konfliktą, nusinešusi, pasak Jungtinių Tautų (JT) statistikos, 80-100 tūkst. žmonių gyvybių.

Tačiau akivaizdu, kad M.Rajapaksos galingas politinis aparatas ir galimybė rinkimų kampanijoje panaudoti valstybinius išteklius, ypač valstybinę žiniasklaidą, akivaizdžiai užgniaužė S.Fonsekos vadovaujamos opozicijos pastangas pakeisti šalies lyderį per antradienį vykusius rinkimus.

Pasak rinkimų komisijos vadovo Dayanandos Dissanayake (Dajanandos Disanajakės). M.Rajapaksa užsitikrino 6,01 mln. balsų - 1,84 mln. daugiau už S.Fonseką. Negalutiniais pranešimais, rinkėjų aktyvumas buvo apie 70 procentų

„Prezidentas labai patenkintas ir dėkoja visam elektoratui“, - sakė M.Rajapaksos atstovas Chandrapala Liyanage (Čandrapala Lijanagė).

Buvę artimi sąjungininkai virto nesutaikomais priešais, kai politikos naujokas S.Fonseka nusprendė mesti iššūkį savo buvusiam viršininkui, o per rinkimų kampaniją žadėjo kovoti su korupcija.

Tebeskaičiuojant balsalapius, apie 80 automatais ginkluotų karių apsupo Kolombe prabangų viešbutį, kuriame S.Fonseka buvo apsistojęs su keliais kitais opozicijos lyderiais.

Kariškių atstovas brigados generolas Udaya Nanayakkara (Udaja Nanajakara) sakė, kad kariai buvo pasiųsti gavus informacijos, jog tarp 400 žmonių, apsistojusių sostinės centre prie ežero esančiame prabangiame viešbutyje, yra iš armijos pasitraukusių dezertyrų.

Opozicija pasmerkė kariškius ir „nesuvokiamą“ jų kandidato bauginimą, o S.Fonsekos atstovas spaudai Mano Ganeshanas (Manas Ganešanas) sakė, kad jie prašys kitų šalių užtikrinti apsaugą.

„Ketinu susitikti su vienu kaimyninės šalies diplomatu ir užsitikrinti Saratho Fonsekos saugumo garantijas“, - nurodė jis, akivaizdžiai turėdamas omenyje Indiją.

Vyriausybė anksčiau kaltino S.Fonseką susikūrus asmeninę sukarintą grupuotę, kurią sudaro dezertyrai, tačiau šį kaltinimą opozicija neigia.

Opozicijos atstovas Raufas Hakeenas (Raufas Hakynas) sakė, jog rinkimų procedūros buvo pažeidinėjamos dar prieš prasidedant balsavimui.

„Rinkimų dieną nebuvo rimtų incidentų, kuriuos vertėtų minėti, tačiau reikia pažvelgti į rinkimų procesą nuo pradžios“, - pabrėžė jis, pridūręs, kad buvo prezidento rinkimų kampanijoje buvo neteisėtai naudojami valstybiniai ištekliai, tarp jų valstybinė žiniasklaida.

Prieš antradienį vykusį balsavimą žuvo keturi žmonės, o policija gavo pranešimų apie daugiau nei tūkstantis su rinkimais susijusių incidentų.

Rinkimų dieną taip pat įvyko kai kurių smurto išpuolių. Šiauriniame tamilų mieste Džafnoje nugriaudėjo keli bombų sprogimai, kurie, pasak stebėtojų, dalį žmonių paskatino neiti balsuoti.

Pernai sutriuškintas separatistinis „Tamil-Ilamo“ išvadavimo „tigrų“ (TIIT) judėjimas, kuris nuo 1972 metų kovojo dėl nepriklausomos tamilų valstybės sukūrimo, kaltinamas įvykdęs daug karo nusikaltimų.

Pasak JT, per paskutinius kovų mėnesius galėjo žūti apie 7 tūkst. civilių tamilų, tačiau vyriausybė tokius skaičius neigia.

M.Rajapaksa Šri Lankai vadovauja nuo 2005 metų. Trys jo broliai ir kiti šeimos nariai užima svarbius postus vyriausybėje, tarp jų Gynybos ir Uostų ministerijose.

Šalies laukia milžiniško masto uždavinys: atkurti karo nuniokotą ekonomiką, o tarptautinė bendruomenė griežtai spaudžia priimti tvarų politinį sprendimą, kuriame būtų atsižvelgta į gausios tamilų etninės mažumos problemas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.