Ušackas sako jau sulaukęs darbo pasiūlymų (papildyta 14.05)

Ušackas
Ušackas

Po prezidentės Dalios Grybauskaitės pareikšto nepasitikėjimo atsistatydinantis užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas sako jau sulaukęs darbo pasiūlymų, tačiau jų kol kas jų nesvarstantis. „Nespėjau kada pagalvoti. Visų pirma noriu baigti darbus ministerijoje, sutvarkyti visus reikalus ir atiduoti, kam priklauso perimti“, – paklaustas, kokie jo ketinimai baigus ministro darbą, žurnalistams sakė V. Ušackas.

Tačiau darbo pasiūlymų V. Ušackas sako jau sulaukęs: „Pasiūlymai jau eina, bet dar neturiu savo nuomonės.“

Į klausimą, ar mato galimybę darbą tęsti diplomatinėje tarnyboje, V. Ušackas sakė nenorintis spekuliuoti.

V. Ušackas pareiškė atsistatydinantis iš užimamų pareigų ketvirtadienį.

„Šiuo metu Lietuvai ypač svarbus yra sklandus ir nuoseklus vyriausybės darbas kartu su prezidente ir Seimu padedant Lietuvos žmonėms kopti iš ekonominių ir finansinių sunkumų. Atsižvelgdamas į susidariusią situaciją, pareiškiu apie savo atsistatydinimą. Man buvo didelė garbė ir malonumas dirbti ministro pirmininko A. Kubiliaus vadovaujamoje vyriausybėje. Tai puiki ir darni dirbanti komanda“, – atsistatydinantis pareiškė V. Ušackas.

Jis teigė tikįs, kad nesvarbu, koks žmogus pakeis jį užsienio reikalų ministro poste, Lietuvos užsienio politika liks tvirta Lietuvos valstybingumo atrama.

„Atsistatydinimo pareiškimą pasirašiau ir šiandien įteiksiu ministrui pirmininkui. Esu įsitikinęs, kad nepriklausomai nuo personalinių pokyčių Lietuvos diplomatinė tarnyba pateisins žmonių lūkesčius ir užtikrins Lietuvos nacionalinių interesų raišką. Tęstinė, sutelkta ir vieninga užsienio politika buvo ir bus tvirta Lietuvos valstybingumo atrama“, – kalbėjo V. Ušackas.

Atsistatydinantis ministras tikino, kad būdamas užsienio reikalų ministru dirbo daug ir sąžiningai.

„Dirbdamas ir įgyvendindamas Permainų vyriausybės programą vadovavausi priesaika sąžiningai tarnauti tėvynei ir demokratijai, dirbti Lietuvos žmonių gerovei. Tai ypatingas jausmas ir atsakomybė. Dirbau daug, sąžiningai ir su meile. Man aukščiausios yra asmens laisvės, pagarbos žmogui ir jo orumui, demokratijos, įstatymo viršenybės, atjautos ir bendruomeniškumo vertybės“, – teigė jis.

Pareikšdamas apie atsistatydinimą, V. Ušackas už bendradarbiavimą dėkojo asmeniškai A. Kubiliui, Tėvynės sąjungai, Užsienio reikalų ministerijos darbuotojams, diplomatams bei savo šeimai ir draugams.

Apie pusiaudienį sulaukęs V. Ušacko atsistatydinimo pareiškimo dokumento, premjeras A. Kubilius Seimo salėje dar kartą pareiškė, kad jis pats V. Ušacku pasitiki. Premjeras tikino, kad V. Ušacko pareiškimą dar svarstys partija.

„Aš jį (pareiškimą – Alfa.lt) turiu, aptarsiu jį su partijos vadovybe ir tada nuspręsime, kaip bus. […] Šiaip aš tikrai norėčiau padėkoti jam, kad ir kaip besusiklostytų mūsų sprendimai. Tikrai vertinu jo profesionalumą ir apgailestauju, kad taip susiklostė situacija“, – ketvirtadienį sakė premjeras.

Anot jo, visa koalicija apgailestauja dėl susiklosčiusios padėties, tačiau neturėdamas prezidentės pasitikėjimo, V. Ušackas negali užimti pareigų.

„Aš tai sakiau, kad kartais gali būti ir taip, kad prezidentės ir premjero pasitikėjimas vienu ar kitu ministru gali būti skirtingas, bet būtina sąlyga ministrui dirbti, o ypač užsienio reikaluose, yra abiejų – ir prezidentės, ir vyriausybės vadovo – pasitikėjimas“, – teigė A. Kubilius.

Jis nesiėmė svarstyti, ar prezidentė turėjo aiškiau išdėstyti priežastis, dėl kurių V. Ušackas neteko pasitikėjimo.

„Prezidentė įvardijo, argumentus pasakė, o ar jie atrodo įtikinami, ar neįtikinami, kiekvienas sprendžia savarankiškai“, – išsigynė A. Kubilius.

Kol kas premjeras neatskleidžia, kas gali užimti užsienio reikalų ministro postą. Jis neatmeta, kad gali įvykti ir ministrų rotacija vyriausybėje. Anot jo, užsienio reikalus visgi greičiausiai ir toliau kuruos konservatorių deleguotas ministras.

„Kol kas didelių kaitų variantų mes nesvarstome“, – sakė premjeras.

Atsistatydinti V. Ušackas apsisprendė po to, kai prezidentė D. Grybauskaitė trečiadienį pareiškė nepasitikinti užsienio reikalų ministru ir paragino premjerą imtis veiksmų, kad jį būtų galima atleisti iš pareigų. Trečiadienį vakare posėdžiavę koalicijos partneriai neturėjo priekaištų V. Ušacko darbui, tačiau sutarė, kad be prezidentės palaikymo toliau būti ministru jis negali.

V. Ušackas trečiadienį sulaukęs tokio koalicijos sprendimo sakė iš pareigų pasitrauksiantis pats.

Anot prezidentės atstovo spaudai Lino Balsio, valstybės vadovės nuomone, jos bendras darbas su ministru yra neperspektyvus.

Prezidentės įsitikinimu, valstybės užsienio politika yra itin svarbi valstybės interesams, ir „negali tapti užsienio reikalų ministro politinės savireklamos įkaite“. „Ministras negali turėti asmeninės užsienio politikos ir nederinti su valstybės vadove ir kartais su ministru pirmininku“, – D. Grybauskaitės poziciją perdavė jos atstovas.

45 metų karjeros diplomatą V. Ušacką 2008 metų pabaigoje į užsienio reikalų ministro postą delegavo Seimo rinkimus laimėjusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

Prezidento rinkimus pernai laimėjus D. Grybauskaitei, ji liepos mėnesį vėl patvirtino V. Ušacką Užsienio reikalų ministerijos vadovu.

Teisininko išsilavinimą turintis V. Ušackas diplomatinę karjerą pradėjo 1991 metais. 2000–2001 metais jis buvo vyriausiasis derybų dėl įstojimo į Europos Sąjungą derybininkas, 2001–2006 metais buvo Lietuvos ambasadorius JAV, 2006–2008 metais vadovavo Lietuvos diplomatinei misijai Jungtinėje Karalystėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.