17 interneto naršyklių visiems skoniams

Firefox
Firefox
voras.org
2010-01-19 13:23

Neseniai savo Google Reader užtikau straipsnį intriguojančiu pavadinimu „10 Web Browsers You Probably Haven’t Heard Of“. Šiek tiek nusivyliau, kad iš ten paminėtų programų nebandęs buvau tik keturių, bet turiu prisipažinti, jog apie dvi jų iki šiol ir girdėjęs nebuvau. Todėl, aišku, išbandžiau. Taip patiko, kad nusprendžiau paieškoti daugiau paslaptingų naršyklių. Ir papasakoti tau – gal kas sudomins, o gal net taip patiks, jog į naująją naršyklę iškeisi savo dabartinę. Prie mažiau girdėtų aprašau ir tradicines, tokias kaip Safari ar Opera, mat, pasak Voras.org lankomumo statistikos, 46 proc. skaitytojų naudoja Firefox, 23 proc. – Google Chrome. Tad tiesiog pasiūlysiu tau daugiau alternatyvų. Naršyklės sudėliotos abėcėlės tvarka, o Internet Explorer neminiu, nes nesugebėjau jo niekaip apibūdinti. O gal nenorėjau įžeisti tų 15 proc. skaitytojų, kurie į Voras.org užsuka būtent naudodami Microsoft naršyklę… (Jei tu esi vienas jų, rekomenduoju išbandyti ką nors naujo, patogaus ir greito iš sąrašo apačioje.)

Arora

OS: Linux, Mac OS, Windows

Variklis: WebKit

Aprašymas: Arora yra viena iš tų gana retų mažai žinomų naršyklių, kurios veikia visose trijose pagrindinėse operacinėse sistemose. Iš to, kuo programa giriasi, labiausiai dominanti savybė, manau, yra jos įsijungimo greitis. Nors šiaip gana skeptiškai vertinu tuos, kurie aiškina, jog, sakykim, Chrome yra ženkliai greitesnis nei Firefox (ar čia tik man sunku pajusti tą milisekundžių skirtumą?), tačiau Arora įsijungia tikrai žaibiškai. Iš mano naujai išbandytų naršyklių, veikiančių su Windows, ji kol kas turi didžiausius šansus mano kompiuteryje likti šiek tiek ilgiau.

Camino

OS: Mac OS

Variklis: Gecko

Aprašymas: Camino neretai pristatomas kaip Firefox, sukurtas specialiai Mac operacinei sistemai. Išskirtinės savybės: pranešimai apie atsisiuntimus, apsauga nuo kenkėjų, kortelių turinio peržiūra užvedus pelę. Visos kitos įprastos naršyklės funkcijos taip pat čia. Sakyčiau, jog nieko ypatingo – bent keletas naršyklių daro tą patį, ką ir Camino, ir dar daugiau. Net jei norisi mažiau žinomos ar dar nebandytos naršyklės, greičiausiai ir tuomet rasi įdomesnių. Iš kitos pusės, per tą laiką, kol Camino bandžiau, erzinančių detalių ar šiaip didelių trūkumų tikrai nepastebėjau.

Chrome

OS: Linux, Mac OS, Windows

Variklis: WebKit

Aprašymas: Mano manymu, Chrome yra geriausia naršyklė iš viso to didžiulio pasirinkimo. Geresnė net ir už visų mylimą Firefox. Chrome ypač išsiskiria savo greičiu; be to, mane žavi patogi ir labai patraukli vartotojo sąsaja, vis augantis įskiepių skaičius (o geriausia, kad įdiegus įskiepį nereikia iš naujo paleisti naršyklės!) bei tai, jog kiekviena atverta kortelė veikia kaip atskiras procesas – pagaliau nulūžus vienai kortelei neteks uždaryti visos programos.

Firefox

OS: Linux, Mac OS, Windows

Varkilis: Gecko

Aprašymas: Firefox yra programa, kurią angliškai reikėtų vadinti THE browser: atviro kodo aktyviai vystoma labai populiari ir ypač patogios vartotojo sąsajos naršyklė, kurios svarbiausias bruožas – galimybė ją susitvarkyti pagal save naudojant nesuskaičiuojamą daugybę įskiepių, o gal kokį priedą susikurti pačiam. Pasinaudojęs Firefox į naršymą internete pradėsi žiūrėti kitaip.

Flock

OS: Linux, Mac OS, Windows

Variklis: Gecko

Aprašymas: Flock sukurtas tiems, kurie negali gyventi be Facebook ir Twitter. Naršyklė yra tiesiogiai integruota su populiariausiais socialiniais tinklais, tad, pavyzdžiui, Facebook pranešimą pamatysi ne tik užsukęs į svetainę, bet ir naršyklės apačioje. Media Sidebar yra naršyklės lango dalis, kurioje galima peržiūrėti įvairių šaltinių nuotraukas bei vaizdo medžiagą. Programa taip pat turi savo RSS skaitytuvą, blogo įrašų redaktorių, joje galima vienu paspaudimu sukelti nuotraukas į žinomiausias nuotraukų saugyklas. Be to, be įprastų Firefox priedų, Flock siūlo ir specialiai šiai naršyklei sukurtus. Kai kurios funckijos tikrai patogios ir naudingos, tačiau ilgiau naudojant Flock vis dėlto išryškėja jo trūkumas – Firefox nepalyginamai greitesnis. Tad jei esi iš tų, kurie vienu metu turi atsidarę bent po 40 kortelių 2–3 skirtingose naršyklėse, Flock tikrai netaps tavo pagrindiniu interneto pažinimo įrankiu. Tačiau kaip papildomą naršyklę turėti rekomenduoju, ypač jei mėgsti naudoti skirtingas programas darbui ir bendravimui.

Konqueror

OS: Linux

Variklis: KHTML

Aprašymas: Konqueror yra programa, suteikianti vartotojams galimybę ne tik naršyti internete, bet ir tvarkyti laikmenas bei jas peržiūrėti. Konqueror taip pat turi įvairių priedų, kurie leis išplėsti programos funkcionalumą. Naršyklė verta dėmesio, jei mėgsti ta pačia programa daryti daug darbų. Tačiau jei tau reikia kažko, kas gerai atlieka vieną funkciją, Konqueror tikrai nepatektų į mano rekomenduojamų sąrašą.

Lunascape

OS: Windows

Variklis: Gecko, Trident, WebKit

Aprašymas: Ne, vardindamas Lunascape varikliukus nesuklydau, mat ši naršyklė (kol kas) vienintelė turi juos net tris. Tai reiškia, kad Lunascape palaiko Firefox bei Internet Explorer priedus. Ir dar reiškia, jog kiekvieną kortelę gali atsidaryti su savo pasirinktu varikliuku. Naryklės kūrėjai teigia, jog Lunascape be visa ko pasižymi dideliu greičiu, tad pripratę prie Firefox naujuoju pasirinkimu nenusivils. Aš Lunascape išbandžiau prieš porą mėnesių išėjus garsiai nuskambėjusiam atnaujinimui, tačiau po keleto valandų mečiau dėl nelabai patogaus naudojimo ir erzinančių klaidelių, kurių dabar net nepamenu. Nelabai patogią vartotojo sąsają galima susieti su tuo, jog Lunascape vadina save a fully customizable web browser, tad tikriausiai reikia šiek tiek laiko, kol viską susitvarkai pagal save. Pliusas už tai, jog įdiegiant programa susirinko ne tik Firefox adresyną ar slapukus, bet ir visus mano įskiepius. Dar vienas pliusas už galimybę atidarytas korteles išdėstyti viename lange – taip ypač patogu lyginti to paties puslapio išvaizdą skirtingose naršyklėse. Matyt, teks duoti Lunascape antrą šansą.

Maxthon

OS: Windows

Variklis: Trident

Aprašymas: Maxthon turėtų patikti tiems, kurie mėgsta galybę nustatymų ir laisvę nuspręsti, kokių funkcijų reikia, o kokių ne. Žinau, jog ši naršyklė yra gana populiari, bet kadangi nemėgstu programų, kurios atrodo arba elgiasi kaip Internet Explorer, nelabai ką galiu pasakyti. Pavadinčiau tai neapykanta iš pirmo žvilgsnio. Juokingiausia, kad apsilankius Facebook, svetainė man pataria atnaujinti savo naršyklę į Internet Explorer 8 arba parsisiųsti Firefox, Safari ar Google Chrome. Iš kitos pusės, Maxthon pabrėžia saugumo svarbą, tad Ad Block tipo įskiepiais ar apsauga nuo virusų rūpintis nereikės. Be to, programa turi turinio filtrus, tad mažajam broliui naršant internete galėsi nebesijaudinti dėl to, ką jis ten gali užtikti.

OmniWeb

OS: Mac OS

Variklis: WebKit

Aprašymas: OmniWeb idėja – būti patogia ir nuolat stebinančia naršykle. Todėl, pavyzdžiui, savo korteles matysi lango šone kartu su jų turiniu, ieškodamas informacijos galėsi naudoti savo sukurtus greitojo paleidimo mygtukus ar labai nesudėtingai pakeisti pasirinkimus kiekvienai svetainei atskirai. O mano mėgstamiausia savybė – workspaces. Workspaces leidžia išsaugoti visą naršymo sesiją su istorija, atidarytomis kortelėmis ir langų pozicijomis. Dar geriau – išsaugotą sesiją net galėsi išsiųsti draugui, kuris, jei naudoja OmniWeb, galės peržiūrėti tai, ką išnaršei tu. Didelis pliusas!

Opera

OS: Linux, Mac OS, Windows

Variklis: Presto

Aprašymas: Opera ilgą laiką buvo naršyklė, kurią vartotojai gyrė dėl jos greičio, tačiau ja beveik nesinaudojo, mat iš pradžių programa buvo mokama, o vėliau išlaikoma erzinančios reklamos. Didžiausias naršyklės privalumas yra tas, jog nemažai įrankių joje yra standartiniai (t. y. nereikalaujantys įskiepių), todėl tikėtina, kad kitos naršyklės, pagerintos priedais, veiks lėčiau nei tas pačias funkcijas atliekanti Opera. Neseniai Opera vartotojams pradėjo siūlyti nemokamą Opera Unite paslaugą, leidžiančią tiesiai iš naršyklės dalytis muzika ar nuotraukomis (kurioms skirta net 10 GB vietos Opera debesyje). Be to, jei tavo internetas lėtas, gali pasinaudoti Opera Turbo funkcija greitesniam naršymui. Kompiuteryje Opera nėra mano pagrindinė naršyklė, tačiau be Opera Mini neįsivaizduočiau naršymo internete mobiliuoju telefonu.

Orca Browser/Avant Browser

OS: Windows

Variklis: Gecko/Trident

Aprašymas: Avant Browser yra gana žinoma naršyklė, greičiausiai todėl, jog veikia su Trident varikliuku, tačiau viską daro greičiau nei Internet Explorer. Be to, naršyklė suteikia galimybė vartotojui naudoti pelės gestus bei, pavyzdžiui, saugoti programos profilio informaciją internete. Pridėjus dar ir visai patrauklią ir patogią vartotojo sąsają gaunam labai neblogą naršyklę. Jei man reikėtų rinktis programą su Trident varikliu, Avant Browser greičiausiai būtų antras pasirinkimas po Lunascape. Na, o Orca Browser yra ta pati Avant naršyklė su Gecko varikliuku.

Safari

OS: Mac OS, Windows

Variklis: WebKit

Aprašymas: Safari garsiai visiems pasakoja, jog yra Apple produktas, tad naršyklės išvaizda bei meniu aiškumu tikrai nenusivilsi. Elegancija švytinti programa tai pat siūlo peno akims vizualiai atvaizduodama tavo naršymo istoriją ar mėgstamiausias svetaines. Naudojant su Windows, Safari kartas nuo karto atsisako veikti, tad pagrindine naršykle galbūt dar ir negalėtų tapti, tačiau su Mac OS veikia puikiai tobulai.

SeaMonkey

OS: Linux, Mac OS, Windows

Variklis: Gecko

Aprašymas: SeaMonkey yra interneto aplikacijų rinkinys. Interneto naršyklė mažai skiriasi nuo Firefox ir yra SeaMonkey pagrindas. Papildomos funkcijos – el.paštas bei naujienų grupės – veikia panašiai kaip Thunderbird kliente. Be to, programa turi papildomų komponentų, tokių kaip HTML redaktorius, pora web development įrankių ir IRC pokalbių klientas. SeaMonkey taip pat turi atskirą įskiepių svetainę, kuri priedų gausa su Firefox nesilygina, tačiau daugumą vartotojų tikrai patenkins.

Sleipnir

OS: Windows

Variklis: Trident

Aprašymas: Sleipnir yra pristatoma kaip naršyklė pažengusiems vartotojams, kurie nori laisvės keičiant programos nustatymus. Tačiau pirmas įspūdis nekoks – naršyklė nesugebėjo automatiškai iš Firefox perkelti nustatymų ir adresyno. Programa turi keletą įskiepių, tačiau pripratusiems prie begalinio Firefox priedų pasirinkimo perėjimas prie Sleipnir būtų tikras siaubas.

Stainless

OS: Max OS

Variklis: WebKit

Aprašymas: Kiekviena kortelė Stainless programoje veikia kaip atskiras procesas, visai kaip Chrome, todėl net vienai nulūžus, problemų nekils. Stainless taip pat turi savybę, dėl kurios naršyklė greičiausiai susirinko jau nemažai fanų: dvejose kortelėse vartotojas gali prisijungti prie tos pačios svetainės kaip du skirtingi vartotojai. Bet šiaip dabartinė Stainless versija yra tik pati pradžia, todėl pilnai veikiančios naršyklės teks palaukti.

Sunrise

OS: Mac OS

Variklis: WebKit

Aprašymas: Sunrise yra dar viena patraukli Mac OS skirta naršyklė. Visos ypatybės, minimos pristatant programą, yra naudingos bei patogios, tačiau jos išsiskiria tik vizualiniu aspektu (bet reikia pripažinti, kad išsiskiria šiuo atveju reiškia atrodo įspūdingai gražiai). Dėmesio nusipelno naršyklės adresyno tvarkyklė. Vėl daugiausia dėl to, kad yra labai graži, bet šiuo atveju grožis reiškia ir ypatingai patogų išsaugotų adresų valdymą.

Wyzo

OS: Mac OS, Windows

Variklis: Gecko

Aprašymas: Wyzo pristatoma kaip media naršyklė. Iš kitų ją išskiria galimybė naudoti pelės gestus, integruota BitTorrent funkcija ir greitesni siuntimai dėl multi-šaltinių palaikymo. Kadangi naršyklei tinka Firefox priedai, išties šios dvi programos mažai kuo skiriasi. Tačiau pirmas įspūdis naudojant Wyzo tikrai neblogas: ypač man patiko švari ir šviesi naršyklės tema, o slapukus, adresyną ir kt. vartotojo informaciją programa iš Firefox susirinko greit ir be klaidų.

17. Tiek naršyklių aprašiau. Išbandžiau daugiau, tiesiog keletas pasirodė visiškai nevertos dėmesio: sugebėjau net rasti mokamą programą, kuri pastoviai mėtė priminimą, jog kai susimokėsiu, priminimo nebesimatys. Viena specifinė naršyklių rūšis liko neišbandyta. Jų mažai. Jos paslaptingos. Jos gąsdinančios. Jos – tekstinės interneto naršyklės… O gal tu esi iš tų į raudonąją knygą įrašytų vartotojų, kurie tik su Lynx ir naršo