Seimas nepanoro įteisinti balsavimo internetu

Internetas
Internetas
  © Photos.com

Seimas nusprendė net nesvarstyti galimybės įteisinti balsavimą internetu. Vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio teikiami įstatymai, įteisinantys galimybę savivaldybių, Seimo, Prezidento, Europarlamento rinkimuose balsuoti ir referendumuose pasisakyti neišeinant iš namų, grąžinti tobulinti.

„Leiskime žmonėms balsuoti internetu. Idėja naujoviška ir įdomi. <...> Tikimasi, kad įteisinus elektroninį balsavimą, daugiau žmonių atiduos savo balsą rinkimuose. Kitaip tariant, tai demokratija“, - pristatydamas įstatymo pataisas, įteisinančias balsavimą internetu, sakė R. Palaitis.

Istatymų pataisose buvo numatyta, kad internetu, naudojantis asmens tapatybės kortelėmis būtų galima balsuoti nuo 2011 m. liepos 1 d. Tačiau Seimo neįtikino R. Palaičio tvirtinimas, kad Lietuva jau gali užtikrinti pakankamai saugų, slaptą ir nepaperkamą balsavimą internetu.

Rado daug galimybių papirkti

Dauguma Seimo narių kritikavo teikiamas pataisas dėl jų netobulumo užtikrinant balsų nepirkimą. Seimo nariai sudėliojo net keletą scenarijų, kaip būtų galima nupirkti rinkėjo balsą. Socialdemokratai Algirdas Sysas ir Andrius Šedžius kūrė istorijas apie „elektoratą, kuris nesinaudoja kompiuteriais“ ir teigė, kad jų asmens tapatybės kortelės bus surenkamos ir panudojamos be jų žinios.

Tuo tarpu R. Palaitis bandė įtikinti, kad rinkėjui bus leidžiama balsuoti kiek tik nori kartų tam, kad jis galėtų „pasiimti tuos siūlomus pimigus, o nubalsuoti vis tiek, kaip nori“. Esą galiotų tik paskutinis atiduotas balsas.

Taip pat, ministro teigimu, policija tokių rinkimų metu akylai sektų, kiek kartų yra balsuojama iš to paties kompiuterio ir, pastebėjusi galimus pažeidimus, reaguotų.

Be to, nubalsavus internetu, esą vis tiek liktų galimybė persigalvojus dėl atiduotų preferencijų, ateiti į rinkimus prie balsavimo urnos ir dar kartą atiduoti balsą. Tada internetinis to žmogaus balsavimas būtų anuliuotas.

Matytų šeimos nariai

Taip pat parlamentarams kilo įtarimų, ar įteisinant elektroninį balsavimą būtų garantuojamas balsavimo slaptumas.

„O kaip su slaptumu? Į kabiną net su šeimos nariu neįleidžia, tai namuose prie kompiuterio vyresnis šeimos narys už visus nubalsuos“, - teigė socialdemokratas Edvardas Žakaris.

VRM ministras jam atsakė, esą kiekvienas panorėjęs atiduoti balsą internetu ir nuslėpti tai nuo šeimos narių ras būdų prieiti prie kompiuterio likęs vienas.

Programišiai nesužlugdytų rinkimų

Vis dėlto daugiausia klausimų parlamentarams kilo dėl to, ar Lietuva 2011 m. turės tokias kompiuterines sistemaas, kurių nesugebėtų „nulaužti“ programišiai. R. Palaičio teiginiai, kad balsavimas, pasitelkiant naujojo pavyzdžio asmens tapatybės korteles ir įsigijus 7 mln. litų kainuojančią kompiuterinę techniką, būtų pakankamai saugus, kitų parlamentarų neįtikino.

Taip pat Seimo daugumos neįtikino ir tai, kad net programišių įsilaužimas nesužlugdytų visų rinkimų – esą pastebėjus įsilaužimą, būtų galima anuliuoti tik tuos balsus, kurie atiduoti internetu.

„Iš esmės yra užtikrama, kad elektroninis balsavimas nesužlugdytų rinkimų, nes būtų įmanoma eliminuoti iš rinkimų tik tuos balsus, kurie atiduoti internetu“, - sakė R. Palaitis.

Jam pritardamas liberalas Petras Auštrevičius juokėsi iš kolegų įsibaiminusių programišių atakų teigdamas, kad Lietuva negalės įsivesti elektroninio balsavimo tol, kol pasaulyje egzistuos kokia nors teroristinė grupuotė.

Alfa.lt priemna, kad 2008 m. vykdyta gyventojų apklausa parodė, kad 78 proc. Lietuvos žmonių teigiamai pasisako apie elektroninį balsavimą, 40 proc. atsakė, kad patys balsuotų internetu.

Seimas jau buvo žengęs pirmuosius žingsnius siekiant įdiegti balsavimą internetu: yra patvirtinta internetinio balsavimo koncepcija, po svarstymo pritarta pataisoms, kuriomis būtų diegiama elektroninio balsavimo sistema savivaldybių tarybų rinkimuose, parengtos pataisos dėl elektroninio balsavimo ir kituose – Seimo, Europos Parlamento, prezidento – rinkimuose. Vyriausybėje buvo sudaryta darbo grupė internetinio balsavimo modeliui Lietuvoje sukurti.

Pirmąja valstybe pasaulyje, kurios parlamentas buvo renkamas ir balsuojant internetu yra Estija.