Kas ekologiškiau – popierinis ar plastikinis maišelis?

Pirkinių krepšeliai
Pirkinių krepšeliai
Vilija Brazaitytė | „Savas“
2009-11-28 00:01

Į parduotuvę – su plastikiniu ar popieriniu maišeliu? Rodos, niekam toks klausimas neturėtų kilti. Dauguma iškart atsakytų, jog popierinis maišelis kur kas mažiau kenkia aplinkai. Bet ar tikrai?

Įvertinti plastiko ir popieriaus poveikį aplinkai nėra taip paprasta. Reikia nustatyti medžiagų ir energijos sąnaudas bei susidariusių teršalų kiekį visose produkto būvio fazėse, t.y. nuo žaliavų paėmimo iki atliekų susidarymo.

Visi gerai žino, kad plastikas – viena lėčiausiai yrančių medžiagų. Pavyzdžiui, popierius suardomas maždaug per 2 metus, o plastikiniai maišeliai suyra per 500-1000 metų. Tačiau dėl šių skaičių mokslininkai nėra tikri ir sako, jog tai - daugiau spėjimas ir būdas pasakyti, kad šis procesas užtrunka ,,labai labai ilgai”, kadangi polietileniniai maišeliai rinkai gaminami vos 50 metų, tad nėra jokių praktinių galimybių patikrinti, kiek iš tiesų užtrunka jų irimo procesas.

Dideli neyrančio plastiko kiekiai sukelia daug problemų. Patekę į vandens telkinius plastikiniai maišeliai kelia grėsmę įvairiems vandens gyvūnams (ypač banginiams, ruoniams, vėžliams). Pavyzdžiui, jūros vėžliai dažnai prisiėda plastikinių maišelių, supainioję juos su medūzomis. 2002 metais į Normandijos paplūdimį buvo išmestas negyvas banginis, kurio skrandyje buvo rasta 800 gramų plastikinių ir kitų pakavimo medžiagų. Tokių ,,plastikinių maišelių aukų“ kasmet susidaro apie 100 000. Plastmasiniai maišeliai gali užkimšti kanalizacijas ir drenažo sistemas taip sukeldami potvynius, kaip, pavyzdžiui, Bangladeše per liūčių sezoną 1988 ir 1998 metais. Reikia nepamiršti, kad plastikiniai maišeliai yra gaminami iš naftos produktų. Išgaunant naftą, ją transportuojant teršiama aplinka, keliamas pavojus ekosistemų gyviesiems komponentams, žmogaus sveikatai. Apie estetinį vaizdą matant ant medžio kybančius plastikinius maišelius neverta net kalbėti.

Ironiška, tačiau plastikiniai maišeliai, buvo išrasti ir pradėti naudoti kaip efektyvi priemonė medžiams išsaugoti. Baimintasi, kad popierinės dėžės ir popieriniai maišeliai, kurių gamybai kertami medžiai, tiesiogiai prisideda prie vis spartesnio miškų nykimo. Kasmet amerikiečiai sunaudoja apytiksliai 10 milijardų popierinių krepšių, kuriems pagaminti nukertama apie 14 milijonų medžių.

Popierinių maišelių neigiamas poveikis aplinkai pasireiškia ne tik miškų naikinimu. JAV mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis popierinių maišelių gamybai sunaudojama 4 kartus daugiau energijos nei plastikiniams maišeliams pagaminti. Taip pat popierinių maišelių gamyba išskiria 70 procentų daugiau oro teršalų bei iki 50 kartų labiau teršia vandenį. Popieriaus perdirbimo pramonė yra kur kas labiau išvystyta nei plastiko, tačiau popieriniams maišeliams perdirbti yra sunaudojama 98 procentų daugiau energijos, negu tam pačiam kiekiui plastikinių maišelių.

Ir popieriniai, ir plastmasiniai maišeliai yra vežami į parduotuves, o jų vežimo transporto priemonės naudoja energiją ir taip išmeta dideles teršalų emisijas į orą. Ir šiuo požiūriu plastikiniai maišeliai daro mažesnį neigiamą poveikį aplinkai, kadangi yra daug lengvesni ir kompaktiškesni. Reikia maždaug septynių sunkvežimių išvežioti popieriniams maišeliams, kai toks pats skaičius plastikinių maišelių gali būti išvežiotas vienu sunkvežimiu. Taip pat sąvartynuose plastikiniams maišeliams reikia kur kas mažiau erdvės nei popieriniams.