Gripo epidemija piką pasieks po kelių savaičių (papildyta 17.19)

Gripas
Gripas
  © Robertas Dačkus
BNS
2009-11-18 12:58

Kaune nuo vadinamojo kiaulių gripo A(H1N1) mirė 14 metų moksleivis, trečiadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas.

Tai – pirmasis mirties atvejis nuo šios ligos Lietuvoje.

„Konstatuotas mirties atvejis, gydytojai dabar tiria, kokios komplikacijos, bus pateikta speciali išvada, bet vaikas, kuris mirė, sirgo A(H1N1) gripu, tai patvirtinta laboratoriniais tyrimais“, – žurnalistams sakė A. Čaplikas.

Jo pateiktais duomenimis, nuo vadinamojo kiaulių gripo sukeltų komplikacijų mirė 14 metų berniukas.

Kauno savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotojas Algimantas Kažemėkaitis BNS patvirtino turįs žodinę informaciją, kad Kaune mirė moksleivis.

„Turiu žodinę informaciją, kad mirė vienos mokyklos moksleivis, ir tai gali būti susiję“, – sakė Kauno savivaldybės pareigūnas.

(Papildyta 15.45) Kaip trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Artūras Skikas, paauglys Kaune mirė dėl vadinamojo kiaulių gripo A(H1N1) sukeltų bakterinių komplikacijų.

Pasak viceministro, medikai padarė viską, ką galėjo, o vaikinas gavo „visą adekvatų gydymą“.

A. Skikas sakė, kad Kauno rajone gyvenęs vaikas intensyvioje terapijoje išgulėjo penkias dienas, o į Kauno klinikas buvo atvežtas tą pačią dieną, kai kreipėsi į ambulatorijos gydytoją.

Viceministras tvirtino, kad dabar svarstoma, ar nereikėtų dėl pandeminio gripo ilginti poliklinikų darbo laiko ir kviesti į pagalbą rezidentus ir internus.

A. Skikas ramino, kad iš esmės pandeminis gripas yra toks pat kaip sezoninis.

„Sezoninis gripas yra toks pat kaip pandeminis, o pandeminis jis yra todėl, kad apima visą pasaulį. Gripų klinika yra ta pati, gydymas – toks pat, eiga – tokia pati“, – sakė A. Skikas.

Lietuvos vyriausiasis epidemiologas Vytautas Bakasėnas prognozavo, kad pandeminiu gripu susirgs daugiau žmonių nei sezoniniu.

„Daugiau susirgs žmonių (pandeminiu gripu – BNS), nes mes visi esame imlūs ir nuo to skaičiaus yra paskaičiuota, kad gali būti 0,1–0,2 proc. mirties atvejų“, – sakė V. Bakasėnas.

„Dabar augimas yra toks: anksčiau duomenys buvo renkami kas savaitę, pakilimas du kartus išaugo lyginant su praėjusia savaite. Jei anksčiau susirgimas buvo prognozuojamas 30 proc. populiacijos, dabar gali būti 20 proc.“, – teigė Lietuvos vyriausiasis epidemiologas.

Anot mediko, daugiau pažeidžiami yra jauni žmonės, vaikai ir nėščios moterys. Pasak mediko, manoma, kad vyresni žmonės jau galėjo susidurti su panašiu gripu.

(Papildyta 17.01) SAM: Lietuvą greit pasieks antivirusinių vaistų siunta

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada, kad senkančias antivirusinių vaistų, naudojamų susirgus gripu, atsargas papildys artimiausiu metu Lietuvą pasieksianti nauja siunta.

Ministerijos duomenimis, šiomis dienomis paklausių antivirusinių vaistų gamintojai tenkina visų vaistų didmeninių prekybos įmonių užsakymus, teigiama SAM pranešime.

Be to, antivirusinio vaisto „Tamiflu“ gamintojai žada artimiausiu metu pateikti naują šio vaisto siuntą Lietuvai.

SAM Farmacijos departamento duomenimis, labiausiai paklausios yra „Tamiflu“ kapsulės, o tas pats preparatas suspensijos forma nėra labai perkamas.

Vaistinėse taip pat pakanka kito efektyvaus inhaliacinio (įkvepiamo) antivirusinio vaisto „Relenza“.

Antradienio duomenimis, antivirusinių vaistų, kurie naudojami susirgus gripu, atsargos Lietuvos vaistinėse beveik išseko. Anot vaistininkų, vaistas Oseltamivirum (“Tamiflu“) buvo iššluotas iš vaistinių lentynų nepaisant to, kad yra parduodamas tik turint gydytojo receptą ir jo viena pakuotė kainuoja apie 120 litų.

Vaistinių tinklo „Gintarinė vaistinė“ atstovo Arūno Grigaliūno teigimu, kiti vaistai nėra priešvirusiniai tik slopina gripo simptomus, tačiau ir jų perkamumas yra labai išaugęs.

„Tamiflu“ gaminančios kompanijos „Roche“ atstovybė Lietuvoje BNS tikino, kad visi didmeninių vaistų prekybos įmonių užsakymai yra tenkinami, o antivirusinis preparatas tiekiamas.

(Papildyta 17.19) Poliklinikos kol kas susitvarko su pacientų srautais

Lietuvos poliklinikos kol kas susitvarko su sergančių pandeminiu gripu pacientų srautais. Tai BNS po Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovų susitikimo su 15–os didžiausių šalies poliklinikų, aptarnaujančių daugiau kaip 40 tūkst. asmenų, vadovais sakė SAM atstovė spaudai Ieva Paulauskienė.

„Visi vadovai patikino, kad kol kas susitvarko su pacientų srautais, nors kelios jau yra prailginusios savo darbo laiką“, – sakė I.Paulauskienė.

Pasak SAM atstovės, kai kuriose ligoninėse žmonės vis dėlto, anot vadovų, tenka palaukti keletą dienų kol su jais gali susitikti medikai.

„Kiekviena poliklinika norėtų tam tikros pagalbos iš gydytojų rezidentų. Daugiausia – 10 rezidentų, reikėtų Panevėžio poliklinikai“, – sakė I.Paulauskienė.

Su rezidentų atstovais SAM vadovai ketina susitikti ketvirtadienį.

Lietuvoje birželio–lapkričio mėnesiais patvirtinus daugiau nei pusantro šimto susirgimų šia gripo forma, nuo praėjusios savaitės Lietuvoje nebetiriami visi pacientai, kurie įtariami susirgę pandeminiu gripu.

Laboratoriniai ir epidemiologiniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar gyventojai užsikrėtė būtent šiuo virusu, šiuo metu atliekami tik hospitalizuotiems asmenims, tiems, kuriems įtariamas gripas ar jo sukeltos komplikacijos, intensyvios terapijos skyriuose gydomiems asmenims, esant mirties atvejams dėl įtariamo gripo ar jo sukeltų komplikacijų, nėščiosioms.

Šiuo metu kai kuriuose pietų ir rytų Lietuvos rajonuose paskelbta kitos gripo rūšies – sezoninio gripo epidemija, kur iš 10 tūkst. gyventojų sergančiųjų gripu skaičius viršija 100.

Epidemija paskelbta Vilniaus mieste ir Ukmergės, Utenos, Ignalinos, Marijampolės, Kaišiadorių ir Kėdainių rajonuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.