„Linkomanijos“ vartotojų IP adresai – policijos rankose

Linkomanija.net
Linkomanija.net
  © Archyvas

Liepos pabaigoje sugriežtinus Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK), nuo šiol interneto „piratai“ už parsisiųstas dainas, filmus, programas gali sulaukti tūkstantinių baudų. Pirmaisiais „zuikiais“ tapo 106 tinklalapio Linkomanija.net vartotojai, parsisiuntę naująją operacinę sistemą „Microsoft Windows 7 Ultimate“.

Visai neseniai Lietuvos antipiratinės veiklos asociacija (LANVA) perdavė Kauno Žaliakalnio policijos komisariato pareigūnams 106 interneto „piratų“ IP adresus. Šie žmonės buvo parsisiuntę ir platino „Microsoft“ operacinę sistemą „Microsoft Windows 7 Ultimate“. LANVA skaičiavimais, „Microsoft“ patyrė beveik 72 tūkst. litų žalą, o nusižengę įstatymui „piratai“ bus nubausti bauda nuo 1000 iki 2000 litų.

reklama

„Tai pirmasis toks atvejis Lietuvoje, – tvirtino LANVA vadovas Vytas Simanavičius. – Pasinaudodami kodekso pakeitimais mes pasirinkome „Windows“ programinę įrangą, kurios gamintojų teises giname“. Jis patvirtino, kad pirmieji turėtų būti nubausti tinklalapio Linkomanija.net vartotojai.

„Kai mes jungėmės, kad parsisiųstume minėtą programinę įrangą, užfiksavome visus tuos IP adresus, kurie prisijungė prie torrent programos tam, kad pasidalytų „Microsoft Windows 7 Ultimate“ su mumis“, – pasakojo V. Simanavičius. Tuo metu su LANVA pareigūnais „pasidalyti“ turima nelegalia programos kopija „panoro“ 106 internautai. „Aišku, gali būti taip, kad kitas žmogus siunčiasi iš penkių šimtų ar tūkstančio vartotojų, bet mes galime fiksuoti įrodymams tik tą, ką matome“, – aiškino Antipiratinės veiklos asociacijos vadovas.

Pasak V. Simanavičiaus, tuo metu, kai buvo renkami pažeidėjų IP adresai, operacinę sistemą „Microsoft Windows 7 Ultimate“ buvo parsisiuntę daugiau nei tūkstantis Linkomanija.net vartotojų.

Anot vyro, svarstyti, ar teisėtai LANVA darbuotojai rinko internautų IP adresus, neverta. „Mes esame įgalioti „Microsoft“ teisių gynėjai, todėl mes turime teisių subjekto leidimą parsisiųsti kūrinį bei ginti jo teises“, – tvirtino V. Simanavičius. Be to, kaip tvirtino V. Simanavičius, kiekvienas „peer to peer“ tinklų (p2p) vartotojas tam tikrą savo asmeninio kompiuterio dalį pats padaro viešai prieinamą visiems, turintiems tokią pat programinę įrangą.

„Microsoft“ vartotojams leidžia 30 dienų nemokamai išbandyti savo siūlomą programinę įrangą. „Net jeigu tai leidžiama, tai dar nereiškia, kad gamintojo programine įranga galima dalytis su kitais. To „Microsoft“ neleidžia“, – tvirtino LANVA vadovas, paklaustas, ar visi 106 „piratai“ operacinę sistemą turėjo nelegaliai.

Anot V. Simanavičiaus, vartotojus dalytis parsisiųstais duomenimis priverčia patys torrent tinklalapių savininkai. „Tam, kad galėtumei atsisiųsti, būtina dalytis ir išlaikyti vadinamąjį reitingą. Jei reitingas mažas, vartotojas gali būti ištrintas ar užblokuotas, todėl viską, ką žmonės parsisiunčia, jie privalo leisti siųstis ir kitiems“, – aiškino jis. Žalą gamintojui daro tiek serverio, kuriame sudėti torrent bylos, administratoriai, tiek nelegalūs parsisiuntėjai, tiek skleidėjai.

Pasak LANVA vadovo, tyrimas, kam priklauso asociacijos surinkti IP adresai, neturėtų trukti ilgai. „Tai tikrai ne paskutinis toks pažeidėjų ieškojimas. Galima sakyti, tai buvo pirmas kodekso pakeitimo išbandymas. Išsiaiškinome su pareigūnais, kaip fiksuoti įrodymus ir kol kas viskas pasiteisino“, – tvirtino jis. Anot V. Simanavičiaus, Lietuvoje yra maždaug 80 didelių ir viešų „peer to peer“ tinklų bei maždaug 8 stambūs „piratai“, platinantys nelegalius duomenis įvairiuose tinkluose bei serveriuose.

Alfa.lt primena, kad prieš mėnesį buvo nubaustas pirmasis interneto „piratas“ Lietuvoje. Tinklalapio „Tracker.lt“ serverio savininkui Kauno technologijos universiteto (KTU) studentui buvo skirta tūkstančio litų bauda. Kol kas baudos nubaustas vaikinas neskuba mokėti ir kreipėsi į Apeliacinį teismą. „Mes galvojame, kad jis buvo nubaustas teisėtai. Planuojame kreiptis ir į patį universitetą, nes tai, kad jo studentas pripažintas interneto piratu, garbės KTU nedaro“, – sakė LANVA vadovas. Vis dėlto nubaustas „Tracker.lt“ savininkas veiklos, kurią LANVA pripažino kaip neteisėtą, nenutraukė ir tinklalapį perkėlė į užsienį, kur ir toliau tęsia tai, dėl ko buvo nubaustas.

Anot Linkomanija.net atstovo ryšiams su visuomene Kęsto Ermano, LANVA pareigūnų surinkti IP adresai – falsifikatas. „Mes jiems IP adresų nedavėm, todėl manau, kad jie netikri arba gauti nelegaliu būdu. Linkomanija.net nekaupia savo vartotojų IP adresų, – tvirtino jis. – Kol kas sunku pasakyti, kokiu būdu tie duomenys gauti, manau, policijos pareigūnai tikrai išsiaiškins, ar duomenys yra legalūs.“

Anot K. Ermano, minėta operacinė sistema, kurią parsisiuntusių internautų IP adresai atsidūrė pareigūnų rankose, pačių gamintojų yra siūloma mėnesiui nemokamai. „Kol nesuvestas serijinis kodas, net nėra aišku, ar programa legali, ar ne“, – tvirtino Linkomanija.net atstovas.

K. Ermanas tvirtino, kad jeigu policijos pareigūnams pateikti IP adresai pasirodys tikrai esantys Linkomanija.net vartotojų, tinklalapis pasiruošęs padėti jiems ir teisme. „IP adresas yra privatus dalykas, ir mūsų nuomone, visokios pašalinės organizacijos neturi teisės tų duomenų rinkti“, – pabrėžė Linkomanija.net atstovas.