Nori gauti tėvystės išmoką – uždaryk įmonę

Tėvystė
Tėvystė
  © Andrius Ufartas / Fotobankas

Nuo metų pradžios autorine arba individualia veikla užsiimantys asmenys, tarp jų ir individualių įmonių savininkai, moka mokesčius „Sodrai“, tačiau bėgant laikui vis dažniau išaiškėja, kad valdžios žadėtos išmokos jiems vis tiek nepriklauso.

Į Alfa.lt šį kartą kreipėsi kaunietis Laimonas (pavardė redakcijai žinoma), jau septynerius metus vadovaujantis savo individualiai įmonei. Vyras pasakoja susilaukęs vaikelio sužinojo, kad jo beveik metus mokėti mokesčiai negarantuoja tėvystės pašalpos.

Norėdamas pirmąjį savo vaiko gyvenimo mėnesį praleisti kartu neprarasdamas nuolatinių pajamų, vyras turėtų sustabdyti įmonės veiklą – tai „Sodra“ jam pranešė iki „atostogų“ pabaigos likus trims dienoms, o ne joms prasidedant.

„Pasirodo, savaitę prieš gimstant vaikeliui, šių metų rugsėjo 9 dieną, pasipildė LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas. „Sodra“ paaiškino, kad naujos nuostatos viską keičia. Tai reiškia, kad turiu deklaruoti veiklos nevykdymą Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka“, – dėstė į Alfa.lt kreipęsis vyras.

Toks „Sodros“ nurodymas vyrą itin papiktino. Jis teigia, kad įmonės veiklą sustabdyti praktiškai nėra jokių galimybių.

„Jei mano įmonėje dirba 10 žmonių, kuriems moku atlyginimus, o kartu ir valstybei mokesčius, aš privalau sustabdyti visus darbus, neatlikinėti jokių atsiskaitymų bei nesudaryti naujų sutarčių. Įdomu, kaip pagal Darbo kodeksą turiu su darbininkais elgtis? Nuo įmonės nusišalinti taip pat negaliu, nes esu jos savininkas ir steigėjas, taigi nors ir nusisamdyčiau direktorių, mėnesį jam vis tiek negalėčiau mokėti algos ir duoti darbo“, – dėstė situacijos absurdiškumą Laimonas.

„Sodros“ siūlomos tvarkos VMI neturi

Visgi Laimonas laikėsi „Sodros“ nurodymo ir kreipėsi į VMI. Tačiau ten sulaukė atsako, kad sustabdyti įmonės, kurios savininkas yra pats Laimonas, veiklos iš tikrųjų negalima. Vienintelė išeitis – įmonę mėnesiui uždaryti.

„Patekus į VMI, ten plačiomis akimis žiūri ir klausia, ar noriu nutraukti veiklą. Sakau, kad ne, noriu tik jos nevykdyti. Supratau, kad jie neturi jokios tvarkos, kaip įmonės veiklą sustabdyti, bet ne nutraukti. Vadinasi, jie neišduos jokios pažymos, neužpildys jokios formos, nesuteiks neveikiančios įmonės statuso“, – pasakojo Laimonas.

Vyro VMI nenuramino, tik paguodė, kad „neseniai pas juos buvo dvynukų besilaukianti mama su tokia pat situacija“.

„Sodra“ teisi

Alfa.lt paprašytas pakomentuoti skaitytojo Laimono situaciją Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas pripažino, kad Laimonas – ne pirmas, patekęs į šią situaciją.

„Nors ir apgailestaudamas, galiu skaitytojui pasakyti, kad pagal įstatymus „Sodra“ teisi, nors teisingumu čia gal ir nekvepia. Deja, tam vyrui galiu pasiūlyti tik pamiršti tą išmoką ir gyventi toliau, jokie teismai čia net nepalaikys jo pusės“, – apgailestavo A. Sysas.

Parlamentaras aiškino, kad šis įstatymas buvo priimtas nepagalvojus apie pasekmes, kurias jis gali sukelti.

„Čia naktinių įstatymų rezultatas. Gruodžio mėnesį buvo priimtas įstatymas, kuris įsigalioja nuo sausio, kad vykdantiems individualią veiklą ir dirbantiems pagal autorines sutartis nepriklauso mokėti motinystės (tėvystės) pašalpų, jei jie gauna draudžiamųjų pajamų. Va, toks ir rezultatas“, – aiškino A. Sysas.

Anot jo, šis įstatymas iš tikrųjų sukėlė sumaištį visoje „Sodros“ sistemoje, esą galbūt išvis vertėjo palikti individualia veikla užsiimančius žmones ir pagal autorines sutartis dirbančiuosius neįtrauktus į „Sodros“ sistemą, nes dabar vis tik ši grupė – nei pririšta, nei paleista.

„Taip, jie moka dabar mokesčius „Sodrai“, tiesa, daug mažesnius nei kiti dirbantieji, tačiau išmokų gauti beveik negali. Aš abejoju, ar reikėjo išvis įtraukinėti tuos žmones į „Sodros“ sistemą, nes dabar aiškėja, kad jiems iš jos praktiškai jokios naudos. Išėjo taip, kad valdantieji suviliojo ir apgavo žmones“, – dėstė parlamentaras.

Jis atskleidė, kad ateityje, kai individualia veikla ir pagal autorines sutartis dirbantys žmonės sulauks pensinio amžiaus, greičiausiai iškils dar daugiau problemų.

A. Sysas teigia, kad dauguma šių žmonių, nors ir bus mokėję „Sodrai“ įmokas kelerius ar keliolika metų, negaus didesnės pensijos, kol nesueis 30 metų darbo stažas. Darbo stažą šiems žmonėms valstybė iš naujo skaičiuos nuo tos dienos, kai bus apmokestinamos visas pagal individualios veiklos leidimus arba autorines sutartis gaunamos pajamos. Visa suma bus apmokestinta anksčiausiai 2012-aisiais.

Alfa.lt primena, kad savo naujienas galite atsiųsti ir jūs.