Gydytoja: gydant uždegimus nereikėtų iškart pulti prie vaistų

Vaistai (nuotr. blogs.neuch.ch)
Vaistai (nuotr. blogs.neuch.ch)
Alfa.lt
2009-10-20 08:00

Skausmas, kad ir kokio stiprumo jis būtų, niekada nėra malonus, todėl stengiamės jį įveikti įvairiomis priemonėmis – geriame vaistus, išbandome natūralią mediciną, tepame kūną įvairiais tepalais, netgi medituojame ar einame į masažus.

Savaime suprantama, kad skausmas neatsiranda iš niekur. Uždegimas yra skausmo priežastis – kuo jis didesnis, tuo stipresnis ir skausmas. Dėl šios priežasties gydytojai atkreipia dėmesį, kad norint pastarąjį numalšinti, reikia pasirinkti tą gydymo būdą ar medikamentą, kuris veiktų būtent uždegimą.

reklama

Apie uždegimų gydymą kalbame su bendrosios praktikos gydytoja, medicinos mokslų daktare Kristina Borkiene.

Sakykite, kas yra uždegimas ir kaip jis pasireiškia?

Uždegimas – tai nespecifinė apsauginė organizmo reakcija. Jį gali sukelti įvairios traumos, mikrobai ar ligos. Uždegimas yra susijęs su vietiniais pokyčiais – paraudimu, patinimu, karščiu, skausmu.

Galbūt galite įvardinti keletą dažniausiai pasitaikančių atvejų?

Dažna uždegimo priežastis – per didelis fizinis krūvis. Pavyzdžiui, atėjus rudeniui vaikai grįžta į sporto sales, neįvertinę savo jėgų persistengia. Tuomet kitą dieną sunku pajudėti, skauda sausgysles. Uždegimas gali atsirasti ir dirbant žemės ūkio darbus – moterims po ravėjimo patinsta rankų riešai, vyrai pasitempia nugarą nešiodami bulvių maišus.

O įtarus, kad skausmą sukėlė uždegimas, būtina iškart kreiptis į gydytoją?

Viskas priklauso nuo skausmo intensyvumo. Tačiau jei skausmas nėra labai stiprus, rekomenduočiau pirmiausia gydytis savarankiškai.

Tuomet nuo ko pradėti?

Vaistų pasirinkimas šiandien išties platus, bet iškart pulti prie tablečių nereikėtų. Pirmiausia vertėtų išmėginti natūralią mediciną – įvairius kompresus, nuovirus, tinktūras ir pan. Tai itin aktualu žmonėms, kurie ir taip vartoja daug vaistų. Tiesiog jei yra galimybė išvengti chemijos, reikia ta galimybe ir pasinaudoti.

Jeigu uždegimą sukėlė sumušimas ar kita fizinė trauma, galima naudoti tepalus. Jų įsigijimui nereikalingas gydytojo receptas. Na o jeigu po poros savaičių skausmas nepraeina, tuomet jau būtinai reikia kreiptis į gydytoją.

Kokie skirtumai tarp natūralių gydymo būdų ir vaistų?

Pagrindinis skirtumas tas, kad cheminiai vaistai veikia greičiau ir juos daug paprasčiau vartoti. Taip yra dėl to, kad cheminės priemonės efektas yra stipresnis, ji greičiau kovoja su uždegimu. Naudojant natūralias gydymo priemones rezultato reikia laukti ilgiau. Be to, gydantis taip pavadinkime „liaudies išmintimi“ reikia turėti ne tik noro, bet ir laiko. Mat reikia patiems darytis kompresus, mikstūras ir pan.

Šiandien plačiai vartojami tepalai būtų lyg viduriukas. Tačiau ir juos vartodami žmonės turėtų būti atsargūs ir būtinai pirkdami konsultuotųsi su vaistininku, o ne aklai pasikliautų reklama.

Į ką tuomet vertėtų atkreipti dėmesį renkantis tepalus nuo uždegimo?

Labai svarbu pasidomėti, kokia yra tepalo veiklioji medžiaga. Antra, labai svarbu skaityti vartojimo instrukciją bei laikytis atsargumo priemonių.

O kokias klaidas dažniausiai žmonės daro vartodami šią gydymo priemonę?

Viena iš klaidų – tepama ne ta vieta, kuri turėtų būti tepama. Pavyzdžiui, jeigu pacientui diagnozuota stuburo išvarža, o jam skauda koją, tepti reikia skausmo šaltinį, kuris yra nugaroje, o ne vietą, kurią skauda.

Kita pakankamai dažna klaida, tai per intensyvus gydomosios priemonės naudojimas. Susiduriame su atvejais, kuomet pacientai, pasitempę raumenį, tepa ne tik tą vietą, bet išsitepa visą kūną. Taip daryti jokiu būdu negalima, nes taip elgiantis galima sukelti alerginę organizmo reakciją.

Be to, reikia prisiminti, kad tepalas ir apskritai visi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo nepašalina ligos priežasties – tik sumažina skausmą ar uždegimą. Taigi negalima jais piktnaudžiauti ar ilgai vartoti be gydytojo rekomendacijų.

Sakykite, kokia klaida daroma kovojant su bet kokiu uždegimu?

Galima sakyti, kad pagrindinė klaida ta, kad žmonės kovoja ne su uždegimu, o su skausmu. Kadangi skausmas yra uždegimo pasekmė, pastarąjį numalšinus, pranyks ir skausmas.

Kiekviena veiklioji vaisto medžiaga veikia skirtingai. Pavyzdžiui, išgėrus paracetamolio tabletę skausmas bus numalšintas laikinai. Šiam medikamentui nustojus veikti tas nemalonus jausmas atsinaujins, o negydomas uždegimas tik dar labiau stiprės.

Viena iš efektyviausiai uždegimą veikiančių medžiagų yra diklofenakas. Uždegimus mažina ir vaistai, kurių sudėtyje yra ketoprofeno, tačiau vartojant pastaruosius reikia būti itin atidiems, nes ši medžiaga, reaguodama su saulės spinduliais ar šiluma, gali sukelti stiprias alergines organizmo reakcijas.

Sakykite, kokių priemonių vertėtų imtis norint išvengti uždegimų?

Pirmiausia, reikia klausyti gydytojų rekomendacijų. Sakykime, jeigu pacientui diagnozuota stuburo išvarža, atliekant fizinės jėgos reikalaujančius darbus būtina laikytis atsargumo priemonių. Arba jeigu esate patyręs sąnario traumą, būtina nešioti įtvarą. Pacientai, neklausydami gydytojų rekomendacijų, daro žalą tik sau.

Taip pat svarbu yra palaikyti pastovų kūno svorį, vengti traumų. Ir galiausiai, reikia nuolat stiprinti organizmo imuninę sistemą, nes ji yra tas saugiklis, kurį išmušus sušlubuoja kiekvieno mūsų sveikata.