„Moody's“ sumažino Lietuvos reitingus

Krizė
Krizė
  © Saulius Žiūra / Fotobankas
BNS
2009-09-29 08:07

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's Investors Service“ pirmadienį sumažino Lietuvos ilgalaikių skolinių įsipareigojimų vietos ir užsienio valiuta reitingą nuo A3 iki Baa1, reitingo perspektyva palikta neigiama.

Lietuvos skolos užsienio valiuta reitingas sumažintas nuo Aa1 iki Aa2, jo perspektyva yra stabili, o ilgalaikių indėlių užsienio valiuta reitingas sumažintas nuo A3 iki Baa1, išlaikant jo neigiamą perspektyvą, pranešė „Moody's Investors Service“.

„Gili ekonomikos recesija išlaiko didelį spaudimą Vyriausybės fiskaliniams rodikliams, kurie jau neatitinka A grupės reitingų. Be to, prastos Lietuvos ir jos pagrindinių prekybos partnerių Europoje augimo perspektyvos leidžia daryti prielaidą, kad ši tendencija vidutinės trukmės laikotarpiu nepasikeis“, - pranešime spaudai sakė „Moody's“ vyresnysis analitikas Kennethas Orchardas (Kenetas Orčardas).

Jis taip pat pabrėžė, kad šiemet tai jau antras Lietuvos reitingų sumažinimas. Balandžio pabaigoje „Moody's Investors Service“ Lietuvos ilgalaikių skolinių įsipareigojimų vietos ir užsienio valiuta reitingą sumažino nuo A2 iki A3.

K.Orchardas prognozuoja, kad Lietuvos biudžeto deficitas šiemet ir 2010 metais išliks pakankamai didelis, tačiau neviršys 10 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Tuo tarpu valstybės skola, anot analitiko, gali viršyti 100 proc. pajamų ribą, o viena iš to priežasčių yra prastas surenkamų pajamų generavimas. Teigiama, kad dėl lėto Europos ekonomikos atsigavimo, Lietuvos eksporto perspektyvos nėra geros, o vidaus vartojimas dėl didėjančio nedarbo, atlyginimų smukimo, silpnėjančio bankų sektoriaus bei valstybės biudžeto konsolidavimo taip pat išliks ribotas.

„Moody's“ taip pat pabrėžia, kad Lietuvos Vyriausybės siekis 2011 metais sumažinti biudžeto deficitą iki 3 proc. BVP, dabartinėmis ekonomikos sąlygomis yra labai ambicingas, tačiau to nepadarius, tikėtina euro įvedimo datą tektų atidėti iki anksčiausiai 2014 arba 2015 metų.

Anot K.Orchardo, vietos kapitalo valdomų Lietuvos bankų veikla kol kas yra geresnė nei tikėtasi ir Lietuva išlieka viena iš nedaugelio Europos Sąjungos šalių, kurios Vyriausybei neteko įlieti kapitalo į bankų sektorių. Tačiau, anot analitiko, kol kas dar anksti teigti, kad Lietuvos bankų sektorius įveikė krizę.

„Didėjantis nedarbas, maža vidaus paklausa ir smunkančios nekilnojamojo turto kainos sparčiai didina blogų paskolų portfelį. Tikėtina, kad spaudimas kai kurių bankų kapitalui padidės“, - teigė K.Orchardas.

Neigiama Lietuvos reitingų perspektyva rodo, kad kol kas sunku patikimai prognozuoti kada galėtų stabilizuotis šalies ekonomika ir valstybės finansai.

„Tikėtina, kad jei Lietuvos ekonomikos smukimas tęsis ir 2010 metais, o biudžeto deficito nepavyks sumažinti, šalies reitingai vėl bus mažinami. Tačiau jei ekonomika atsigaus sparčiau nei tikimasi, o Lietuvos Vyriausybei pavyks įgyvendinti protingas fiskalines korekcijas, reitingo perspektyva gali būti pakeista į stabilią“, - sakė K.Orchardas.

Kovo pabaigoje Lietuvos kredito reitingus pablogino „Standard & Poor's“ - ilgalaikio skolinimosi vietos ir užsienio valiuta reitingas sumažintas nuo BBB+ iki BBB, o trumpalaikio skolinimosi reitingas - nuo A-2 iki A-3. Rugpjūčio viduryje „Standard & Poor's“ patvirtino šiuos reitingus ir pašalino Lietuvą iš peržiūrimų reitingų grupės (“CreditWatch“), tačiau reitingų perspektyva išlieka neigiama.

Balandžio pradžioje Lietuvos reitingus sumažino „Fitch Ratings“ - ilgalaikio skolinimosi užsienio valiuta reitingą nuo BBB+ iki BBB, o ilgalaikio skolinimosi vietos valiuta reitingą - nuo A- iki BBB+. Abiejų ilgalaikio skolinimosi reitingų perspektyva išlieka neigiama.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.