Mokytojai: skolas už mokyklų šildymą padengs mūsų sąskaita

Mokytojų mitingas prie savivaldybės
Mokytojų mitingas prie savivaldybės
  © Alfa.lt

Vilniaus savivaldybė siekia taupyti pedagogų atlyginimų sąskaita, o kad jie būtų sumažinti, neoficialiai spaudžia mokymo įstaigų vadovus, o tokio pobūdžio algų mažinimas neįspėjus prieštarauja teisiniams aktams, tvirtina mokytojų susivienijimo atstovai, ketvirtadienį mitingavę prie Vilniaus savivaldybės.

Rūta Osipavičiūtė, Vilniaus švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė ir Lietuvos švietimo ir mokslo sąjungų federacijos pirmininkė, pabrėžia, kad mokytojų atlyginimus ketinama mažinti daugiau nei vyriausybės žadėtais 8 proc., ir tai daroma neoficialiais keliais: mokytojai gali tik spėlioti, kokio dydžio bus jų pirmoji po vasaros gauta alga. „Oficialiai buvo pranešta tik nedaugelyje įstaigų, kur vadovai žodžiu pasakė, kad keisis darbo apmokėjimas, mažės mėnesio bazinė alga ir panašiai. Bet daugelyje įstaigų vadovai net šito nesugebėjo pasakyti“, – tvirtina R. Osipavičiūtė.

Anot jos, Vilniaus savivaldybė kratosi atsakomybės ir įstaigos vadovams palieka spręsti, nuo kada jie mokės sumažintas algas – ar nuo rugsėjo 1-osios, ar nuo spalio 1-osios. „Pagal teisės aktus sumažinti atlyginimai turi būti mokami nuo spalio pirmos“, – teigia mokytojų atstovė, pridurdama, kad tai numatyta Darbo kodekso 120-ame ir 203-ame straipsniuose. Juose numatoma, kad keičiantis darbo apmokėjimo tvarkai, darbuotojas turi būti apie tai įspėtas prieš mėnesį.

„Yra žodžiu nurodyta, jokio teisės akto nėra, kad kiekviena mokykla ar darželis, skolingi jie ar ne, turi sutaupyti tam tikrą sumą pinigų – kaip norite, taip taupykite“, – savivaldybės veiksmus interpretuoja R. Osipavičiūtė. Jos žodžiais, verta suabejoti, ar savivaldybės skolas taupydamos turėtų padengti švietimo įstaigos.

Mokytojų susivienijimo žiniomis, įstaigų vadovams duotas žodinis nurodymas taupyti pinigus atlyginimų sąskaita, nors jų atlyginimai jau mažinami dėl mėnesinės bazinės algos.

„Įvardytos skolos, nutarimo jokio nėra, įsakymo nėra, tik telefonu buvo pasakyta, kad reikia sutaupyti“, – tvirtina R. Osipavičiūtė.

Pagrindinis susivienijimo reikalavimas – kad būtų laikomasi Darbo kodekso nuostatų ir atlyginimas būtų mažinamas iš anksto įspėjus, net jei tai reikštų, kad už mokyklų šildymo, elektros sąnaudų, komunalinių išlaidų ir panašias skolas bus mokama iš pedagogų atlyginimų.

Nežinia, kokią sumą savivaldybė ketina sutaupyti tokiu būdu, nes kiekvienai įstaigai nurodyta skirtingai. „Vieniems 80 tūkst. Lt, 70 tūkst., kitiems – 15 tūkst. Neaišku, iš kur tos skolos susidarė, nes iki vasaros jų nebuvo ir niekas jų neįvardijo“, – piktinasi mokytojų atstovė.

Tikėtina, kad bus taupoma atsisakant užmokesčio už papildomus darbus, vadovavimą klasėms ir pan.

R. Osipavičiūtė skaičiuoja, kad, jei anksčiau ketinta mokytojų algas mažinti apie 8 proc. (100–200 Lt), tai dėl tokių savivaldybės veiksmų algos gali sumažėti apie 15 proc.

Bandant sutaupyti lėšų, jau buvo sumažintas vadovėlių pirkimo fondas, kvalifikacijos lėšos, tad dabar belieka mažinti mokos fondą, atskleidžia mokytojai.

Vilniaus savivaldybės Kultūros ir švietimo departamento, su kuriuo mokytojų profsąjungos turi Socialinių partnerių sutartį, vadovė Lijana Kairienė tokias kalbas neigia.

Ji pripažįsta, kad švietimo įstaigų skolos už šildymą, elektrą, vandenį, komunalines ir ryšio paslaugas – didžiulės, o artimiausiu metu nesumenks, bet neigia, kad jas dengti bandoma iš mokytojų atlyginimų fondo.

„Tai tiesiog neįmanoma. Mokytojų atlyginimai 8 proc. bus sumažinti nuo spalio 1-osios dėl sumažintos bazinės mėnesio algos, o jokio kito mažinimo būti negali“, – teigia L. Kairienė, argumentuodama, kad mokytojų algos mokamos iš valstybės biudžeto, o aplinkos lėšos, skirtos paslaugų kainai padengti, – iš savivaldybės surenkamo biudžeto.

„Tų lėšų kilnoti negalima“, – teigia ji. Anot departamento vadovės, mokyklų skolos pamažu dengiamos – tiek, kiek pavyksta surinkti biudžeto lėšų. Bet prioritetais išlieka darželių, papildomo ugdymo įstaigų finansavimas, kuris skirstomas ne iš valstybės biudžeto pagal krepšelių sistemą, bet iš savivaldybių biudžeto.