Kaip dusinti laisvą žodį Lietuvos radijuje

Romas Sakadolskis
Romas Sakadolskis
  © INNA

Antradienį (2009 09 22) į posėdį renkasi Lietuvos radijo ir televizijos taryba, kuri atsako už visuomeninio transliuotojo veiklą. Darbų daug: teks svarstyti, kaip Seimui ir visuomenei paaiškinti LRT vadovybės atsisakymą mokėti milijonines skolas Lietuvos radijo ir televizijos centrui už LRT transliacijas. Galbūt teks aiškintis dėl anos savaitės nesąmonės, transliuojant bendrą LTV ir „Lietuvos ryto televizijos“ interviu su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka. LTV pateikė pašnekovo atsakymų santraukas lietuvių kalba, užgoždama pasakojimų dalį. „Lietuvos ryto“ televizija sprendė paprasčiau – titrais.

LRT tarybos laukia dar vienas darbas: tvirtinti naują Lietuvos radijo tinklelį, t. y. laidų tvarkaraštį. Kiek žinau, ketinama keisti populiarios laidos „Dienos tema“ statusą ir laiką. Svarbu, kad tarybos nariai atidžiai pasižiūrėtų į tai, kas siūloma.

reklama

Panašu, jog laidą ketinama panaikinti, o jos vietoje tuo pačiu pavadinimu įvesti rubriką, kuri būtų kitos laidos „Lietuvos diena“ dalis. Pradžia būtų numatyta ne 18.10 val., po žinių, bet 20 minučių vėliau, 18.30 val.

Visa tai gali būti pateikta kaip menkavertis, esmės nekeičiantis reikalas. Iš pirmo žvilgsnio pakeitimai atrodo nežymūs. Tačiau verta į juos pasižiūrėti įdėmiau.

Pirma, glaustai apie laidą ir jos vedėją. „Dienos temą“ šeštuosius metus veda LRT žurnalistas Tomas Dapkus. Ji pradėta transliuoti 2004 m. pradžioje, nutilus „Laisvosios Europos“ valandinei laidai iš Prahos.

Eteryje, kur buvo patirtį ir išteklių turinčios redakcijos laida, prabilo jaunas žurnalistas. Žingsnis buvo rizikingas, bet tų metų ataskaitoje LRT taryba Seimui neslėpė džiaugsmo: „Greit išpopuliarėjo nauja Lietuvos radijo laida Dienos tema.“

Laida traukia kitus darbus dirbantį klausytoją, kuris automobilyje arba namuose per 20 min. gali susipažinti su aktualia Lietuvos tema. Aktyvesnis gali ir dalyvauti laidoje, skambindamas į studiją.

Temos įvairios – nuo politinių ir ekonominių iki socialinių ir kultūros klausimų. „Dienos temos“ studijos duris varsto arba atsakinėja į klausimus telefonu politikai, įskaitant pirmuosius valstybės asmenis, diplomatai, mokslo, kultūros ar visuomenės veikėjai, žurnalistai ir kiti stebėtojai.

Laidą rengiantis vedėjas turi įdėmiai sekti šalies gyvenimą, gebėti pašnekovus ilgai nedelsiant vesti prie aptariamo reikalo esmės. Kadangi laiko mažai, reikia daug energijos, greitos orientacijos ir... aštraus liežuvio.

T. Dapkus yra žmogus, turintis aiškias nuostatas, kurias pateikia be užuolankų. Jis kelia nepatogių klausimų apie Lietuvos valstybę ir visuomenę: politikos kūrimą, teisėjų klanus, vyriausybių veiksmus, prezidentų sprendimus, korupcijos atvejus. Vieniems patinka tokia žurnalistika, kitiems – ne, bet klausytojas žino, ką gauna, ir renkasi.

Manytum, kad LRT vadovybė džiaugtųsi savo gretose turinti jauną žurnalistą, gebantį pritraukti klausytoją. Deja...

Generalinis direktorius A. Siaurusevičius neseniai (2009 09 04) interviu dienraščiui „Vilniaus diena“ (ir kitiems Diena Media leidiniams) viešai apkaltino T. Dapkų priklausantį „nežinia kokiu pagrindu“ susivienijusiai grupuotei. (Kiti tariamos grupuotės nariai yra anksčiau iš LRT eterio pašalintas Darius Kuolys ir šių eilučių autorius.)

Interviu paskelbtas ir Virginijaus Savukyno tvarkomame LRT interneto svetainėje, rodant savotišką solidarumo kolegai supratimą.

Po kelių dienų (2009 09 08) pasisakė ir A. Siaurusevičiaus dešinioji ranka – Lietuvos televizijos vadovas Rimvydas Paleckis. Draugijos „Garbingos žurnalistikos institutas“ interneto svetainėje (gzi.lt) jis apie LRT žodžio laisvės problemas polemizuoja su Europos Parlamento nariu Leonidu Donskiu, vedusiu LTV laidą „Be pykčio“.

Interviu „Lietuvos žiniose“ (2009 09 05) L. Donskis pareiškė: „Jei pasitvirtins, kad LRT persona non grata taps Tomas Dapkus, bus galima drąsiai sakyti, jog dabartinis visuomeninis transliuotojas užsiima cenzūra.“

R. Paleckis atsako: „Laukiu iš politiko L. Donskio sąrašo žurnalistų ir laidų, kurių atsisakymas bus vertintinas kaip cenzūra. Siekiau ir sieksiu, kad eteryje neliktų laidų, kurių vedėjai nesilaiko Žurnalistų etikos kodekso.“

Pasakyta tvirtai ir aiškiai. Beje, kas spręs, kad LRT darbuotojas nesilaiko kodekso? Gal R. Paleckis? Jis, matyt, negirdėjo, kad šiais demokratijos laikais jam, kaip darbdavio atstovui, nederėtų vertinti pavaldinio elgesio etiškumo. Bent jau ne vienam. Tam dažnai parenkami neutralūs žmonės, kurie kaltinimus sprendžia vadovaudamiesi aiškiomis ir skaidriomis taisyklėmis bei procedūromis, kurias žino visi darbuotojai.

LRT nėra etikos klausimų svarstymo mechanizmų. Kol jų nebus, tol R. Paleckis galės tvirtinti, kad ši teisė priklauso jam. Tai A. Siaurusevičiaus pramintas kelias: jis meta kaltinimus, randa kaltę, taiko sankcijas. Visi veiksmai atitenka vienam žmogui. Greita ir patogu. Nereikia vargintis su žmonėmis iš šalies, kurie nežinia kokius sprendimus priims.

LRT taryba neturėtų ignoruoti fakto, kad du vyriausieji visuomeninio transliuotojo pareigūnai viešai priekaištauja LRT darbuotojui. Dėmesį turėtų atkreipti ir LRT veikianti profesinė sąjunga, kuri neturėtų toleruoti vadovų vykdomo etatinio darbuotojo „skalbimo“.

Svarstant Lietuvos radijo tinklelio pakeitimus, susijusius su T. Dapkaus laida „Dienos tema“, LRT taryba turėtų atmesti visokius bandymus keisti laidos ir jos vedėjo statusą bei laiką.

Svarbūs du dalykai:

Pirma, svarbu užtikrinti T. Dapkaus kaip laidos vedėjo savarankiškumą. Savarankiškumas galimas tada, kai yra atskira laida. Laidos pakeitimas į rubriką reiškia savarankiškumo praradimą, nes teks derintis prie laidos reikmių. Bus galima T. Dapkų spausti, o nepaklusnųjį pakeisti kitu. Jis juk neveda laidos, o žurnalistai dažnai perkeliami iš vienos laidos į kitą.

Antra, svarbu palikti įprastą laidos „Dienos tema“ laiką. Kuo arčiau vakaro, tuo mažiau klausytojų, nes žmonės ima vis dažniau įsijungti televizorius. Perkeliant laidą į vėlesnį laiką, gali nubyrėti didelė klausytojų dalis. Kai tai daroma sąmoningai, vadinasi, bandoma mažinti šios laidos potencialą

L. Donskio perspėjimas apie cenzūrą LRT yra rimtas. T. Dapkaus balsą ir jo laidą „Dienos tema“ norima dusinti. LRT tarybos pareiga yra to neleisti.