Degutienė išrinkta Seimo pirmininke (papildyta 13.44)

Degutienė Irena
Degutienė Irena

Seimo pirmininke tapo konservatorė Irena Degutienė. Už ją balsavo 87 parlamentarai, 48 buvo prieš.

„Natūralu, skaičiuoti moku, tad aiškiai suvokiu, kad ir opozicijos žmonės manimi pasitikėjo. Labai įdėmiai klausiausi jūsų pasisakymų ir tikrai pažadu, kad tai, ką šiandien kalbėjau, nebuvo poza. Jeigu aš nukrypsiu nuo to, ką šiandien kalbėjau, labai lauksiu jūsų pasakymų. Labai labai ačiū“, – dėkojo pirmoji Lietuvos istorijoje Seimo pirmininke išrinkta moteris.

Į šį postą buvo pasiūlyta tik jos vienos kandidatūra. Kandidatūros teikimą palaikė 49 parlamentarai.

Opozicija savo kandidato nepasiūlė.

Seimas vėl kartoja istoriją, kai tvirtinant balsavimo biuletenį į jį nėra įrašoma galimybė balsuoti prieš kandidatą. Tokiu atveju palaikantiems kandidatą nė nereikia užeiti į balsavimo kabiną – pakanka įmesti biuletenį į balsadėžę.

Rinkdami Seimo pirmininku Arūną Valinską, Seimo nariai pasinaudodami tokia praktika akivaizdžiai pademonstravo, kaip balsuoja.

Nors opozicija siūlė patvirtinti biuletenį, kuriame būtų nurodyti du pasirinkimo variantai, dauguma parlamentarų paliko galimybę viešumui.

„Tai reiškia, kad jūs bijote slapto balsavimo“, – teigė „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis.

Tačiau šįkart ir balsuojantieji už I. Degutienės kandidatūrą į balsavimo kabiną ėjo. Balsavime dalyvavo 135 iš 139 parlamentarų, todėl balsavimas laikomas įvykusiu.

Siūlo mažiau „rietis“ Seimo salėje

Prisistatydama Seime I. Degutienė ragino parlamentarus mažiau rietis tarpusavyje.

„Yra labai skaudu, kad Seimo prestižas yra iš visų institucijų paskutinėje vietoje. Kyla klausimas, kas čia atsitiko. Ar mes čia tokie ateiname, nors žmonės mus renka pasitikėdami, ar atėję pasiklystame kasdienėse intrigose? Tai visų mūsų nepuošia“, – teigė ji.

Anot I. Degutienės, „rietenos“ ir „asmeninių ambicijų kovos“ neturėtų vykti Seimo salėje, nes žmonėms atrodo, kad „Seimo nariai tik riejasi, užuot priiminėję svarbius įstatymus“.

I. Degutienė piktinosi tais Seimo nariais, kurie, sekdami savo pasisakymų ar registruotų įstatymo pataisų statistiką, stengiasi kuo dažniau ir kuo garsiau reikštis Seimo salėje.

Ji tikino, kad diskusijos turi vykti ne tiek Seimo salėje, o komitetuose. Anot jos, statistiškai aktyviausi parlamentarai yra dirbantys „ne kokybiškai, o populistiškai“.

„Pasisakymų kiekybė neužtikrina gero parlamentaro darbo“, – pabrėžė I. Degutienė.

Pavyzdys – Aukščiausioji Taryba

Pavyzdžiu, kaip turi dirbti Seimas, I. Degutienė laiko Atkuriamojo Seimo – Aukščiausiosios Tarybos – veiklą.

„Ne pirmus metus dirbdama Seime ir stebėdama mūsų darbą, visada su nostalgija žvelgiau į Aukščiausios Tarybos veiklą. Atrodo, kad tada veikla buvo stabiliausia ir buvo priimti svarbūs sprendimai. Man tai yra pavyzdys ir siekiamybė, kaip turėtume dirbti ir kokią atsakomybę prisiimti“, – teigė I. Degutienė.

Tapusi Seimo primininke I. Degutienė ketina pirmiausia pradėti ieškoti naujo Seimo kanclerio, reorganizuoti Seimui pavaldžias institucijas, mažinti Seimo kontrolierių skaičių, kuo dažniau susitikinėti su frakcijų ir Seimo komitetų vadovais, Seimo nariais. Kita vertus, ji nepažada, kad nuveiks daugiau negu buvusi parlamento vadovybė siekiant kovoti su Seimo narių lėšų, skirtų parlamentinei veiklai, švaistymu.

„Seimo primininkas nėra Seimo narių tėvas ar motina ir neturėčiau aš jūsų gaudyti už rankos. Tai yra jūsų pačių reikalas, kaip jūs leidžiate parlamentinei veiklai skirtas lėšas“, – teigė I. Degutienė.

Bus lygi visiems

Anot jos, kaltinimai, esą konservatoriams užimant ir premjero, ir Seimo pirmininko postus, bus pakenkta demokratijai, yra niekiniai, nes ji ketina būti lygiai teisinga visiems.

„Puikiai suvokiu atsakomybę ir pareigą. Puikiai suvokiu, kad turėsiu sustabdyti narystę Tėvynės sąjungos frakcijoje ir puikiai suvokiu, kad turėsiu būti jums visiems lygiai teisinga, lygiai pareiginga. Aš raginčiau, jei kiltų neaiškumų, nepasitenkinimo veikla, trūkumų, jūs turite statutinę teisę kreiptis viešai, bet yra ir žmogiška teisė susitikti ir pasakyti „Degutiene, tu tą darai ne taip“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo I. Degutienė.

Norėdama patvirtinti tai, kad įsiklausys į opozicijos nuomonę I. Degutienė sakė, kad opozicija turi per mažai atstovų Seimo vadovybėje. Ji užsiminė, kad socialdemokratams gali tekti Seimo pirmininko pavaduotojo postas. Pati I. Degutienė jame norėtų matyti Česlovą Juršėną.

Tuo tarpu pirmuoju savo pavaduotoju I. Degutienė siūlys būti liberalui Raimondui Šukiui, tiesa, kol kas neaišku, ar tokį I. Degutienės pageidavimą palaimins koalicija.

I. Degutienė teigė, kad ne visi Seimo komitetai dabar suvokia, kad parlamentinės kontrolės mechanizmas yra labai svarbus, todėl I. Degutienė, jei bus išrinkta Seimo pirmininke ketina skatinti komitetus aktyviau vykdyti parlamentinę kontrolę.

Būti paprasta ir lygi visiems I. Degutienė ketina ne tik Seime, bet ir gatvėje. Ji tikino besistengsianti, kad „diskotekinių aparatų ant apsaugos mašinų“ būtų kuo mažiau. Taip pat Seimo pirmininkė ketina mažinti savo sekretoriato darbuotojų komandą.

I. Degutienė teigė, kad jai reikia vidaus politikos, užsienio politikos, teisės reikalų patarėjų, sekretoriato vadovo ir atstovo spaudai.

Atsvers Kubiliaus šaltį

Dauguma pasisakiusių parlamentarų gyrė I. Degutienės kompetenciją ir moteriškumą. Tai darė net ir tie opozicijos nariai, kurių frakcijos ketina balsuoti prieš I. Degutienės kandidatūrą.

„Jūsų moteriška šiluma bus gera atsvara iš premjero dvelkiančiam šalčiui“, – teigė „tvarkietis“ Andrius Mazuronis.

Savo ruožtu jo tėvas „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis tikino, kad vien moteriškumo tam, kad būtų išrinkta, I. Degutienei nepakaks.

„Seimo primininkas nėra jaunamartė, kurią reikia rinktis, nes ji graži, protinga ir man labai patinka. Jei ji bus išrinkta, galių persiskirstymas atiduodamas į vienos partijos rankas. Tai nėra gerai“, – kalbėjo V. Mazuronis.

Balsų užteks?

Iki šiol svarstyta, kad konservatorių siūlomą kandidatę į Seimo pirmininkės postą Ireną Degutienę gali palaikyti ir opozicinės Seimo frakcijos. Tačiau ketvirtadienį ryte Laimonto Diniaus vadovaujama „Viena Lietuva“ nusprendė balsuoti laisvai, socialdemokratai ir „tvarkiečiai“ balsuos prieš ir tik opozicinė Darbo partijos frakcija vieningai palaikys I. Degutienės kandidatūrą.

Seimo pirmininkas išrenkamas, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė balsavusių Seimo narių.

Jeigu nė vienas iš kandidatų negauna reikiamos balsų daugumos arba negalima nustatyti, kurie kandidatai yra išrinkti, nes jie surenka po lygiai balsų, rengiamas pakartotinis balsavimas.

Šiemet 60-metį atšventusi I. Degutienė gimė Šiauliuose, medikė, ilgametė Seimo narė, 1996–2000 m. socialinės apsaugos ir darbo ministrė. Moka anglų, lenkų, rusų kalbas. Ištekėjusi, turi du vaikus ir du anūkus.