Vaiko teisių apsaugos kontrolierė gina aistras keliantį įstatymą dėl nepilnamečių

Rimantė Šalaševičiūtė
Rimantė Šalaševičiūtė
  © Andrius Ufartas / Fotobankas
Alfa.lt
2009-09-15 19:16

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė gina tarptautiniu mastu diskusijų sukėlusį Seimo priimtą Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo informacijos poveikio įstatymą.

Seime, kur antradienį pristatė praėjusių metų veiklos ataskaitą, paklausta, kaip vertina prieštaringus pasisakymus sukėlusį įstatymą, R. Šalavičiūtė tvirtino, jog jis – savo laiku ir naudingas.

„Žinau, kad daugiausia diskutuojama dėl homoseksualių santykių propagavimo ir agitavimo, nes iš tikrųjų tai sukėlė galbūt, manyčiau, ne visai pagrįstas dideles diskusijas, nes iš tikrųjų praktika rodo, kad vaikams, žiūrintiems ir matantiems homoseksualių santykių ne propagavimą ar agitavimą, bet apskritai visuomenės informavimo priemonėse, tai daro neigiamą žalą“, – sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Ji rėmėsi ir įstaigos atliktu anoniminiu tyrimu, kurio metu apklausus 3574 vaikus iš jų 151 pažymėjo, kad yra patyrę seksualinę prievartą, du trečdaliai jų buvo berniukai. Tuo tarpu paklausti, iš kur sužinojo apie tokius santykius, vaikai teigė, kad per visuomenės informavimo priemones.

Tuo tarpu Europos Parlamentas (EP) trečiadienį aiškinsis, ar Lietuvos Seimo priimtas Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymas sudaro pagrindą imtis priemonių prieš Lietuvą dėl galimo jo prieštaravimo pagrindinėms žmogaus teisėms ir laisvėms.

EP nariai pateiks klausimus EK ir ES Tarybai, kurios raginamos imtis priemonių, o prireikus ir sankcijų, siekiant užtikrinti, kad Lietuva laikytųsi jų pagal ES sutartis, Europos ir tarptautinę teisę tenkančių pareigų.

Valstybė narė, pažeidžianti svarbiausius demokratijos ir žmogaus teisės principus, gali netekti balso ES Taryboje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sudarė darbo grupę, kuri minėtam įstatymui turi parengti pataisas, jas žadama pateikti iki spalio 13 dienos.

Žmogaus teisių gynėjai kritikuoja kitąmet turinčio įsigalioti įstatymo nuostatą, kad neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi daro „viešoji informacija, kuria propaguojami homoseksualūs santykiai“ ir „paniekinamos šeimos vertybės“.

Įstatymo rėmėjai tvirtina, kad įstatymu ginamos krikščioniškos vertybės.

Konservatorių vadovas premjeras Andrius Kubilius yra siūlęs įstatymą keisti, numatant draudimą agituoti už bet kokius lytinius santykius.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė: dažniausiai vaikai skriaudžiami šeimoje

R. Šalaševičiūtė, pristatydama Seimui ataskaitą už praėjusius metus, tvirtino, jog dažniausiai tarnyba susiduria su vaikų teisių pažeidimais šeimoje.

„Išanalizavus visus gautus skundus galima drąsiai teigti, kad būtent 2008 metai parodė, jog daugiausia nepriežiūros, smurto ir kitų problemų vaikams kyla šeimoje“, – sakė R. Šalaševičiūtė.

Daugiausia tyrimų 2008 metais inicijuota dėl vaiko teisių apsaugos pažeidimų šeimoje – netinkamo tėvų valdžios įgyvendinimo – 204 tyrimai.