Atstatydintas Valinskas: to ir tikėjausi (papildyta 16.20)

Arūnas Valinskas
Arūnas Valinskas
  © Vytenis Petrošius

Seimas slaptu balsavimu atstatydino Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderį Arūną Valinską iš Seimo pirmininko pareigų. Už atstatydinimą balsavo 95 parlamentarai, prieš buvo 20, taip pat 9 balsavimo biuleteniai sugadinti. Septyni „Ąžuolo“ frakcijai priklausantys parlamentarai balsavime nedalyvavo.

Balsavime dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu Arūnu Valinsku slaptai balsavo 124 parlamentarai.

reklama

Nebalsavo tik 15 parlamentarų, iš jų 7 – visa A. Valinsko šalininkų „Ąžuolo“ frakcija.

Kad nepasitikėjimas pavyktų, reikia surinkti 71 arba daugiau jį palaikančių parlamentarų balsų.

Paprastai slapto sprendimo nepalaikančios frakcijos savo nariams neleidžia balsuoti, nes negali kontroliuoti, ar jie balsuos priešingai vadovybės valiai.

Laikinai Seimo pirmininko pareigas užims konservatorė Irena Degutienė. Greičiausiai ji ir užims šias pareigas ketvirtadienį, kai Seimas pagal Statutą turės rinkti naują parlamento vadovą.

Valinskas: to ir tikėjausi (papildyta 16.20 val)

Dabar jau buvęs Seimo vadovas A. Valinskas, kuriam nepasitikėjimą slaptu balsavimu pareiškė du trečdaliai seimūnų, sakė tokio rezultato ir tikėjęsis.

Jis nurodė, jog artimiausiu metu jo tikslai politikoje yra „stabiliai ir ramiai dirbanti koalicija“. Tačiau, sakė A. Valinskas, tik ketvirtadienį bus nuspręsta, ar jo septynių žmonių frakcija liks koalicijoje, kurią kol kas sudaro 84 parlamentarai.

„Šį klausimą [ar likti koalicijoje] mes svarstysime. Manau, kad šiuo klausimu nesiruošiame nei kelti sąlygų, nei šantažuoti koalicijos partnerių. Sprendimas bus ramiai apsvarstytas, priimtas ir, manau, jau ketvirtadienį mes galėsime jį pasakyti“, – sakė atstatydintas parlamento vadovas.

Jis tvirtino, jog „visiškai ramiai“ žiūri į tai, kad nepasitikėjimas jam buvo pareikštas ypač gausia parlamentarų balsų dauguma.

„Ar 71 [tiek mažiausiai balsų reikia parlamento vadovui atstatydinti], ar 95 – nėra jokio skirtumo. Svarbiausia, kad rezultatas buvo toks, kaip planuota. Kai pasitraukėme su septynių žmonių frakcija, tikrai žinojome, kad Seimo pirmininkas turės keistis rudenį. Aš nesutikau kategoriškai tai daryti dėl tų kaltinimų, kurių pagrindu jį neva buvo siūloma atstatydinti. O mūsų koalicijos darbotvarkėje buvo numatytas šio posto peržiūrėjimas“, – kalbėjo A. Valinskas.

Kartu jis sakė manantis, jog nepasitikėjimo organizatorių kaltinimai jam ryšiais su nusikaltėliais buvę tik „pretekstas“ jam pašalinti.

„Pažiūrėkime kaltinimo argumentus. Kadangi nė vienas nebuvo įrodytas, manau, tai buvo tik pretekstas. Šiuo metu, deja, Seimo pirmininkas yra institucija, kuria dažnai mojuojama norint padaryti vienokią ar kitokią politinę įtaką, galbūt net ir koalicijos ateičiai. [...] Svarbiausia, kad žmonės, kurie matė, kas vyksta, suprato, kodėl vyksta ir kas kuo kaltinamas, ir pasidarys savo išvadas“, – svarstė parlamento vadovas.

O neatsistatydino jis tik todėl, kad, jo nuomone, parlamento vadovas turi būti atleistas ten, kur paskirtas, sakė jis žurnalistams.

„Mes jau ryte žinojome, kad bus taip, kaip atsitiko. Kažkam tik reikėjo galbūt aritmetinio suskaičiavimo. Dar kai mes [liepą] pasitraukėme iš buvusios frakcijos, žinojome, kad laukia toks rezultatas. Tada buvo priimtas sprendimas eiti iki galo. Seimo vadovas yra atstatydinamas ten, kur jis yra skiriamas. Tai buvo labai logiškas žingsnis pagal Statutą“, – kalbėjo parlamento vadovas.

Apkaltos kalbos metu ne kartą kreipęsis į „televizijų žiūrovus“, A. Valinskas lygino, jog jo atleidimas buvo paverstas „šou“.

„Stebint, kas čia vyksta, man atrodo, šou verslo čia yra daugiau nei bet kurioje televizijoje. Tuo labiau, kad tokia Seimo transliacija, man atrodo, tikrai išskirtinė, dar nėra tokios buvę. Kai kurių Seimo narių pastangomis tas šou vyksta ir Seime“, – užuominomis kalbėjo atstatydintas Seimo pirmininkas.

Atstatydinimo metu parlamentarų kaltintas arogancija, A. Valinskas tvirtino jaučiantis džiaugsmą, kad namo važiuos be „švyturėlių“.

„Ko labiausiai pasiilgau – tai važinėti savo automobiliu ir atsikratyti to nejaukaus jausmo, kai reikia važiuoti pro spūstyje stovinčius kolegas vairuotojus. Dabar mes viename sraute, kaip ir norėjosi būti“, – tvirtino atstatydintas A. Valinskas.

Tik paskelbus balsavimo rezultatus, jis Seimo salėje dėkojo jį atstatydinusiems seimūnams.

„Labai nuoširdžiai noriu padėkoti visiems, kurie balsavo už atleidimą. Ypač dėkoja Inga Valinskienė. Aš asmeniškai taip pat dėkoju už tą visą naštą, kurią užsikėlėme. Telieka palinkėti būsimajam parlamento vadovui ar vadovei sėkmės darbe, kuris mūsų laukia ateityje“, – sakė buvęs parlamento vadovas, kuriuo nepasitikėjo du trečdaliai parlamentarų.

Atstatydinimo iniciatorius „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis, iš Seimo tribūnos pristatydamas atstatydinimo pareiškimą, tikino, kad Seimo pirmininku negali būti žmogus, propaguojantis tokį gyvenimo būdą kaip A. Valinskas.

„Klausimas, kurį svarstome, kelia daug emocijų, kaltinimų. Mes nekaltiname Seimo pirmininko padarius nusikaltimą ar atlikus kokius kitus neteisėtus veiksmus. Tai kitų institucijų darbo sritis. Mes manome, kad jo gyvenimo būdas, jo elgesys, jo vadovavimas Seimui yra nesuderinamas su Seimo pirmininko pareigomis ir daro žalą visai Lietuvos politinei sistemai, menkina piliečių pasitikėjimą valstybe, jos institucijomis, žemina Seimo, kaip institucijos ir įstatymų leidžiamosios valdžios, vardą ir autoritetą. Mes tai grindžiame ne nuotraukomis, darytomis prieš šešerius metus, o tais faktais, kuriuos pripažįsta pats A. Valinskas“, – prieš slaptą balsavimą kalbėjo Valentinas Mazuronis.

Jis prašė parlamentarų „nešokti politinio kadrilio“ ir nesistengti „parodyti vietą“ prezidentei Daliai Grybauskaitei, kuri esą ne pati panoro pasiūlyti A. Valinskui pačiam pasitraukti, o pats Seimo pirmininkas paprašė prezidentės patarimo.

Savo darbą įvertino šešetuku

Pats A. Valinskas pripažino esąs kaltas tik dėl to, kad „nesuvaldė partijos kolegų“, kurie į partiją buvo atvesti „didžiulio valdžios troškimo“. Ryšius su nusikaltėliais A. Valinskas kategoriškai atmetė.

Pasak jo, kaltė tik ta, kad buvo „per daug atviras žmonėms“, netikrindavo „žmonos draugių vyrų asmenybės“, „neprašė pasų“.

„Nesu jokiais saitais susijęs nei su „daktarų“ grupuote, nei su jokia kita“, – teigė A. Valinskas.

Seimo pirmininkas pripažino įtaręs, kad jam dalyvaujant prezidento rinkimuose gali būti klastojami jam paramą reiškiančių piliečių parašai.

„Tikra tiesa, turiu pagrindo manyti, kad kai kurie parašai galėjo būti klastojami, todėl nedelsdamas atsiėmiau savo kandidatūrą ir rinkimuose nedalyvavau“, – aiškino Seimo pirmininkas.

A. Valinsko parlamentarai klausė, ar jis tikrai partijos būstinėje girtuokliavo su Rolandu Michalskiu, ar jis taip pat „chamiškai“ ir toliau bendrautų su Seimo nariais, ar jis nesijaučia nuvylęs Lietuvoje, kodėl atleidžiant Seimo kanclerį Gintautą Vilkelį jam nebuvo suteikta galimybė pasisakyti.

A. Valinskas tikino, kad suprastų priekaištus, susijusius su valstybės požiūrio neatstovavimu, darbo broku Seime.

Tiesa, paprašytas įvertinti savo darbą dešimties balų sistemoje, pats A. Valinskas parašė sau už darbą vos šešetuką.

Pagerbė „Lietuvos Respublikos žiūrovus“

A. Valinskas stovėdamas Seimo tribūnoje nepamiršo to, kad jo atstatydinimo procedūrą tiesiogiai transliuoja daugelis Lietuvos televizijų.

„Noriu pakartoti, kad savo pasiryžimu čia stovėti ir atsakinėti taip, kad klausimus galėtų išgirsti visi Lietuvos Respublikos žiūrovai, aš tai dariau sąmoningai“, – teigė A. Valinskas.

Jis vertė kaltę dėl sukelto skandalo ne tik buvusiems savo partijos kolegoms „operatyvininkams“, bet ir „moraliausiam laikraščiui, spausdinančiam pasenusias nuotraukas“, „moralioms televizijos laidoms, valdomoms moralių oligarchų“.

„Jei yra politinė moralinė atsakomybė, kur tada politinė moralinė nekaltumo prezumpcija?“ – retoriškai klausė Seimo pirmininkas.

Frakcijos nuomonės nepakeitė

Liberalcentristai, konservatoriai, „darbiečiai“ teigė ketinantys balsuoti „pagal sąžinę“ – laisvai.

Tuo tarpu vieningai už atstatydinimą pasisakė nepasitikėjimo iniciatoriai „tvarkiečiai“, socialdemokratai, Liberalų sąjūdis bei buvę A. Valinsko kolegos „vienalietuvininkai”. Pastarieji vieninteliai išreikšdami savo poziciją dėl balsavimo neslėpė ironijos ir kandžių replikų parlamentų vadovui.

„Jaučiuosi pakankamai keistai, nes kyla tam tikra analogija, kai Seimo sesijos pradžioje įtikinėjau jus visus, kad mūsų tuometinį vedlį reikia palaikyti ir skirti į šias pareigas. Šįkart kalbėsiu kitaip. Pasirodydamas šiandien A. Valinskas buvo visai neblogas, kaip nesavanaudis, ne kaip šoumenas“, – vertino buvusio kolegos pasakytą kalbą L. Dinius.

Jis kaltino A. Valinską ir dėl to, kad TPP dalyvavo valdančiojoje koalicijoje „kaip sraigtelis“, kad dalyvavimas koalicijoje esą buvo naudingas tik pačiam A. Valinskui ir premjerui Andriui Kubiliui.

„Buvimas valdančiojoje koalicijoje buvo naudingas tik A. Valinskui, nes kiti buvo reikalingi tik tam, kad pagal komandą spaudytų mygtukus. Tokia pozicija buvo naudinga premjerui, nes buvo asmuo ir partija, kuri buvo naudojama kaip kempinė, kuri gali sugerti visą visuomemės pyktį, kritiką“, – kalbėjo L. Dinius.

Vieninteliai šeši A. Valinsko bendražygiais likę TPP nariai, sudarantys „Ąžuolo“ frakciją, ir pats Seimo pirmininkas A. Valinskas balsavime nedalyvavo.

Poste neišbuvo nė metų

Praėjusių metų lapkričio 17 d. TPP lyderis Arūnas Valinskas Seimo pirmininku buvo išrinktas tik antruoju balsavimu. Tuomet už jo kandidatūrą į Seimo vadovo postą balsavo 79 parlamentarai, 58 buvo prieš.

Pirmą kartą balsuojant dėl A. Valinsko kandidatūros į Seimo vadovus 67 parlamentarai buvo už, 69 – prieš, vienas biuletenis sugadintas. Po nesėkmingo balsavimo situaciją aptarę valdančiąją koaliciją sudarančių partijų lyderiai nusprendė iš naujo surinkti parašus ir antrą kartą teikti A. Valinsko kandidatūrą į Seimo pirmininko postą.

Būdamas Seimo pirmininku, A. Valinskas labiausiai pagarsėjo uždraudimu Seimo kavinėse prekiauti alkoholiu, ketinimais apriboti žurnalistų veiklą Seime.

Verčiamas buvo ne pirmą kartą

A. Valinsko galimybėmis vadovauti parlamento darbui pirmą kartą buvo suabejota pavasarį, tačiau tuomet „tvarkiečių“ iniciatyva surengti A. Valinsko atstatydinimą žlugo po nepasitikėjimo tekstu nesurinkus pakankamai parlamentarų parašų.

Tuo tarpu po vasarą įvykusio TPP skilimo buvę A. Valinsko bendražygiai atskleidė daug Seimo pirmininką kompromituojančių faktų. A. Valinskas buvo priverstas aiškintis dėl savo ryšių su Kauno nusikalstamai „daktarų“ grupuotei priskiriamu Rolandu Michalskiu, pravarde Micha. Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo parašų klastojimo A. Valinsko rinkimų štabe per prezidento rinkimus.

Trauktis iš pareigų Seimo vadovą paragino ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

42 metų A. Valinskas 2002 metais baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą. 1999 metais A. Valinskas buvo pripažintas kaltu pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį už melagingą pranešimą apie neva padėtą sprogmenį viešbutyje, kur vyko dainininkų Žilvino Žvagulio ir Irenos Starošaitės vestuvės.

Prieš pasukdamas į politiką, A. Valinskas buvo populiarių televizijos pramoginių ir muzikinių laidų, žaidimų, įvairių renginių vedėjas.

2008 metais A. Valinskas apsisprendė dalyvauti politikoje ir įkūrė daug pramogų verslo atstovų savo gretose turinčią, todėl politologų „šoumenų partija“ pramintą Tautos prisikėlimo partiją (TPP). Partija buvo oficialiai įregistruota birželio pabaigoje, likus vos pusketvirto mėnesio iki rinkimų, tačiau tai nesutrukdė jai sėkmingai juose pasirodyti: į Seimą pateko 16 partijos narių.