Žemės ūkio ministras: džinas paleistas

K. Starkevičius
K. Starkevičius
  © Fotobankas
Alfa.lt | Žemės ūkio ministerija
2009-08-27 16:07

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius tęsia priimtų sprendimų ir Vyriausybės vykdomos kaimo plėtros programos gyvenimiško patikrinimo laboratoriją. Šią savaitę jis susitiko su Telšių rajono ūkininkais, Telšių savivaldybės, bendruomenių bei ūkininkų sąjungos atstovais.

Susitikime su ministru dalyvavo Telšių rajono savivaldybės meras Valdemaras Ramšas, administracijos direktorius Kęstutis Trečiokas, Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Alfredas Balsys, Kaimo plėtros skyriaus vedėjas Albinas Slavinskas, Telšių rajono vietos veiklos grupės pirmininkas Vytautas Barsteiga, administratorė Sandra Valentinavičienė, Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Vytautas Rakickas.

Svarbiausia – ūkininkų bėdos

Ministras susirinkusiesiems trumpai papasakojo, kas nuveikta, kokie darbai dar laukia, tačiau, „svarbiausia Jūsų klausimai, Jūsų bėdos, to ir atvažiavau“, - sakė Kazys Starkevičius.

Telšiškiai iš karto pradėjo „rūpintis“ - pirmiausia dėl apskrities viršininko administracijos vykdomų žemės tvarkymo funkcijų perdavimo savivaldybėms ir kitoms valstybės institucijoms. „Ar nenutiks taip, kad apskričių pridarytas klaidas turės taisyti savivaldybės, o lėšų tam nebus?“, – klausė savivaldybės vadovai.

„Ar galima tikėtis pinigėlių kaimo bendruomenių projektams pagal priemonę ,,Valstybės parama kaimo bendruomenėms ir vietos veiklos grupės veiklai remti?“, – domėjosi vietos veiklos grupės pirmininkas.

Susirinkusieji domėjosi pieno ir grūdų supirkimo kainų problemomis, tiesioginėmis išmokomis, džiaugėsi supaprastinta paramos tvarka, siūlė panašiai supaprastinti ir ūkininkų disponavimo savo turtu tvarką. „Ministre, kiek vargo kelių reikia nueiti, kad galėtume savo reikmėm pasinaudoti savo žemėje esančiu žvyru ar smėliu“, – skundėsi ūkininkai.

„Pasidomėsiu šia problema. Štai jau ir turiu namų darbų, juk ūkininkai yra ministro ir ministerijos komandos darbdaviai“, – džiaugėsi Kazys Starkevičius. Ministras pristatė žemės reformos, žemės fondo aktualijas.

„Negaliu pradžiuginti vietos veiklos grupių. Biudžete numatyti pinigai, daugiau jų neatsiras, tačiau yra kitokių būdų, kviečiu kuo aktyviau įsijungti į Kaimo tinklo veiklą, nepamiršti Leader programos – tai solidi paspirtis visai rajono savivaldybei,“ – kalbėjo Kazys Starkevičius.

Bioetanolio įmonė – dar vienas skaudulys

Telšiškiai ministrui parodė ir dar vieną skaudulį – naujutėlę beveik baigtą statyti bioetanolio įmonę. Ji būtų pajėgi supirkti 700 tūkstančius tonų grūdų per metus. Lietuva eksportuoja apie 1,7 mln. t. grūdų per metus, bet parduodama paprasčiausia žaliava, o ne perdirbtas produktas. Manoma, jog gamykla Telšiuose būtų buvusi viena didžiausių tokio tipo įmonių Europoje.

Deja, dėl užsakovų ir rangovų teisinių ginčų, statyba jau beveik metus sustojusi. Susitikime su ministru dalyvavę rangovų atstovai tvirtino, kad užsakovas jiems skolingas 12 mln. Lt, dar dėl papildomos sumos bylinėjamasi teisme. Rangovų tikinimu, darbams baigti reikėtų apie 6 mln. Lt, o geležinkelio atšakai privesti – dar apie 4 mln. Lt. Gamyklos statytojai linkę manyti, kad užsakovas nepajėgus savarankiškai baigti objektą.

Ministro K. Starkevičiaus manymu, jeigu viskas šio objekto statyboje skaidru, projekto vykdytojai galėtų tikėtis paramos ir įvardijo apie 10 mln. eurų sumą (įskaitant ir paramą per Ūkio ministeriją).

Ūkininkai džiaugiasi ir mažomis smulkmenomis

Aplankė žemės ūkio ministras ir ūkininkus. Kaunatavos kaime stambų ekologinį ūkį vysto Remigijus Gailis. Jo žemėse auginami ir vaisiai, ir grūdinės kultūros.

Didžiąją dalį ekologiškos produkcijos ūkininkas eksportuoja į Vokietiją. Ūkininkas Lietuvoje pasigenda tikrumo, garantuoto tam tikro kiekio produkcijos supirkimo už pažadėtą kainą. Jo manymu, Žemės ūkio rūmų specialistai turėtų užsiimti rinkos paieška, šiandien to labiausiai stinga ūkininkams.

R. Gailis sėkmingai įgyvendino ir kelis Kaimo plėtros programos projektus. Pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ jis įsigijo augalų genėjimo mentinį smulkintuvą, prikabinamą lėkštinį skutiką, trąšų barstomąją, pusiau pakabinamą vartomąjį plūgą, grūdų valymo mašiną, Europa investavo į ūkininko Gailiaus ūkį per 273 tūkstančius litų.

Upynos kaime gyvenantis Arūnas Usis vysto mišrų ūkį. Turi apie 160 galvijų, iš kurių daugiau kaip 70 – melžiamos karvės, augina grūdines kultūras, apie trečdalį jų derliaus sunaudoja pašarams.

Savo bei šeimos vardu ministrui dėkojo ir kito pieno ūkio šeimininkas. „Gruodžio mėnesį, kai už kreditus kasmet po 24 tūkstančius mokėti reikėjo, o supirkimo kainos krito, galvojau – viskas. Dabar pats su šeima prekiauju Telšiuose, Šiauliuose, kas mėnesį papildomai prisiduriame apie 6-7 tūkstančius litų“, – džiaugėsi žmogus.

Kaip liaudyje sakoma, „net ir už akių“ ūkininkai džiaugėsi mažomis smulkmenomis, supaprastinta paramos tvarka, traktorininko teisių naujovėmis .... „Seniau, prie elevatoriaus, žinai kiek baudos kvitų niekur nevažiuodami išdalindavo, ir nesvarbu, kad su sunkvežimiu visą Europą išmaišiau....Sako, kur traktorininko teisės ir viskas, dabar, ačiū Dievui, paprastų užtenka,“ – džiaugėsi vyrai. Tyliai pasitarę išdrįsta ir ministro atsisveikindami paklausti: „Ministre, o jeigu premjerą Kubilių nuimtų, tai ką, vėl kaip seniau?...“