Starkevičius: artojų varžybos – tarsi „Formulė-1“

Ūkininkas
Ūkininkas
  © Andrius Ufartas / Fotobankas
Alfa.lt
2009-08-27 15:49

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius į 56-ąsias Pasaulio arimo varžybas išlydėjo lietuvių artojų komandą. Rugsėjo 4–5 dienomis Slovėnijoje vyksiančiose varžybose laurus nuskinti mėgins geriausi šalies artojai.

„Į varžybas važiuojame jau 11 kartą, tad nebėra taip baisu, žinome, ko galime tikėtis, – kalbėjo artojų treneris inžinierius Jonas Putna. – Juolab kad iš pernai Austrijoje vykusių varžybų liko patys geriausi prisiminimai. Šiltų žodžių sulaukėme ne tik iš konkurentų, trenerių, bet ir varžybas stebėjusių žmonių.“ Artojai pripažįsta, kad varžybos – tai kova, kurios baigtį lemia tai, kaip gerai įvaldytas arimo menas, na, o kartais ir mažytis subjektyvumas, juk svarbūs net milimetrai.

Ministras pastebėjo, kad kiekvienais metais Lietuvos artojų rezultatas vis geresnis. „Šios varžybos – tarsi „Formulė-1“, kur esminis dalykas – pademonstruotas progresas, technikos galimybės, meistriškumas“, – teigė ministras. Šiai minčiai pritarė ir artojai, tvirtindami, kad ir paprastam ūkininkui labai svarbi technologija – juk nuo aukštos kokybės technikos priklausys ir kuro, ir laiko sąnaudos, o vėliau bus matyti, kad ir derlius gausesnis užderėjo.

Ministras prisiminė ir savo pirmąjį 1992 metais įsigytą plūgą, kurį, jau atitarnavusį, vis dar saugo savo ūkyje. Jį ministras pažadėjo padovanoti Lietuvos artojams kaip istorinį prisiminimą.

„Gerų, tiesių, gražių vagų. Kad teisėjai būtų objektyvūs, traktoriai nepavestų. Jūsų protas, širdis ir patirtis leidžia siekti pačių geriausių rezultatų. Svarbiausia – progresas, kurį jūs pasauliui parodote, aiškiai pasakydami, kad Lietuva – artojų kraštas“, – šiltų žodžių negailėjo ministras.

Lietuvai varžybose atstovaus: Rimas Kleiva – artojas, Lietuvos artojų varžybų 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 ir 2009 metų tradicinių plūgų klasėje nugalėtojas, Pasaulio artojų varžybų daugkartinis dalyvis. 2008 m. 55-siose Pasaulio arimo varžybose Austrijoje pirmąją varžybų dieną užėmė 16 vietą, antrąją dieną – 7 vietą, bendroje įkaitoje liko 10 iš 26 dalyvių; Kazys Genčius – artojas, 1999 m. ir 2001 m. Pasaulio artojų varžybų tradicinių plūgų klasėje dalyvis, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 m. Pasaulio artojų varžybų dalyvis, dabar ariantis apverčiamais plūgais. 2008 m. 55-siose Pasaulio arimo varžybose Austrijoje pirmąją varžybų dieną užėmė 25 vietą, antrąją dieną buvo trečias ir laimėjo bronzos medalį, bendroje įskaitoje liko 16 iš 30 dalyvių; Dr. Vaclovas Bogužis – Pasaulio artojų organizacijos valdybos narys. Pasaulio artojų varžybų teisėjas, Lietuvos žemės ūkio universiteto Agronomijos fakulteto prodekanas; Inž. Jonas Putna – Lietuvos artojų komandos vyr. treneris, UAB „Laumetris“ gen. Direktorius; Dr. Alfonsas Malinauskas – Lietuvos artojų asociacijos prezidentas, Pasaulio artojų varžybų teisėjas, LŽŪKT Šiaulių rajono konsultavimo biuro vadovas, konsultantas augalininkystei; Dr. Darija Jodaugienė – Pasaulio artojų varžybų teisėja, Lietuvos žemės ūkio universiteto Žemdirbystės katedros vedėja.

Lietuva į Pasaulio artojų organizaciją įstojo 1999 metais ir nuo to laiko dalyvauja šios organizacijos rengiamose Pasaulio artojų varžybose, kurios kasmet vyksta vis kitoje valstybėje. Pirmosios Pasaulio artojų varžybos įvyko 1953 metais Kanadoje. 2007 metais jos buvo surengtos ir Lietuvoje.