Nieko sau kompanija „Lietuvos rytui“ :(

Rytas Staselis
Rytas Staselis
Rytas Staselis | Alfa.lt
2009-06-25 10:10

Jeigu parašyčiau taip: 34 proc. savo bendrovės akcijų „Snoro“ banko dukterinei kompanijai ketinantys parduoti „Lietuvos ryto“ akcininkai ateityje gali atsidurti vienoje žiniasklaidos grupėje su žinomo savo nacionalistinėmis pažiūromis rusų komentatoriaus Michailo Leontjevo vadovaujamu žurnalu „Odnako“ - būtų insinuacija.

Tačiau Rusijos žiniasklaida skelbia, apie Kremliaus sankcionuotus planus tokį žurnalą išleisti. Pranešama, jog USD 10-20 mln. reikalingų projektui įgyvendinti surado Rusijos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Vladislavas Surkovas (jam žiniasklaida, kaip taisyklė, priskiria šiuolaikinės Rusijos ideologiją). Kaip pagrindinis investuotojas nurodomas Rusijos bankų grupės „Konversbank“ savininkas Aleksandras Antonovas. Teigiama, jog naujasis leidinys galėtų pasirodyti dar rugsėjį (originalus pranešimas: http://www.slon.ru/articles/59625/ arba http://www.grani.ru/Society/Media/m.152809.html ).

Tačiau jeigu pirmasis teiginys gali tebūti liūdna prielaida, manau, nedaug kam iš besidominančių Rusijos valdžios reguliuojamų verslu kils abejonių: toks leidinys būtų dar vienas Kremliaus žiniasklaidos projektas. Dar mažiau abejonių dėl to, kaip Rusijos prezidento administracija „randa“ tokiems projektams reikalingus investuotojus. Ir jau suvis jokių - dėl būsimo „Odnako“ redaktoriaus. Michailas Leontjevas kai kada vakarais pasveikina kabelinės televizijos žiūrovus Lietuvoje. Pats M. Leontjevas žiniasklaidos pranešimus neigia.

Gi V. Surkovo „atrastas“ investuotojas A.Antonovas yra pagrindinio „Snoro“ akcininko Vladimiro Antonovo tėvas. Neteko aptikti pranešimų, kad tėvas ir sūnus būtų pasidalinę verslą. Kur kas daugiau informacijos apie tai, kad sūnus yra tėvo deleguotas vadovauti kai kurioms dukterinėms kompanijoms. Todėl kyla įtarimų, jog kaip tik Aleksandras Antonovas iš tikrųjų yra „Snoro“ akcijų savininkas, pavedęs sūnui valdyti banko akcijas.

Jeigu Rusijos žiniasklaida neperdeda, randasi prielaidų (kur kas daugiau nei abejonių), jog A. Antonovas yra iš tų rusų verslo magnatų, kuriuos Kremliaus administracijos pareigūnai (V. Surkovas arba jo aparato žmonės) tampo už trumpo pavadžio.

Pranešime apie numatomą „Lietuvos ryto“ ir „Snoro Media investicijų“ (SMI) sandorį pabrėžiama, jog parduodami didžiausią - 34 proc. akcijų paketą, dabartiniai „Lietuvos ryto“ akcininkai (Gedvydas Vainauskas, Vidmantas Strimaitis, Algimantas Budrys ir Algirdas Kumža) išsaugos bendrovės kontrolę.

Vis dėlto pranešimo turinį labiau komentavo SMI ir banko atstovai, kalbėję pabrėžtinai apie būsimų investicijų vertę. Niekas iš dabartinių „Lietuvos ryto“ akcininkų padėties, juolab Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus interpretacijos, jog „raktiniai žodžiai šiame pranešime: finansiškai sustiprins bendrovę, reiškia - buvo finansinių sunkumų“, nekomentavo.

Grįžtant prie insinuacijos, vis gi kyla keletas klausimų: ar iš tikrųjų „Lietuvos ryto“ finansinė padėtis buvo prasta? Jeigu taip, ar patys „Lietuvos ryto“ akcininkai yra užsitikrinę, kad SMI išperkama nauja akcijų emisija „Snoro“ bankui ar visai „Konversbank“ grupei tėra finansinė investicija? Kokiu būdu galvoja įtikinti savo skaitytojų auditoriją, kuriai gali kilti natūralių abejonių, ar dienraštyje skelbiama informacija tėra informacija, ar naujųjų investuotojų interesas?

Suvis be diplomatijos: jeigu A. ir V. Antonovai yra Kremliaus administracijos vice vadovo kontroliuojami verslininkai, ar „Lietuvos ryto“ akcininkai sugebės atsilaikyti prieš bandymus įtakoti bendrovės leidžiamų leidinių, televizijos redakcinę politiką. Bet kokiu atveju nepavydžiu dabartiniams „Lietuvos ryto“ vadovams, jeigu dėl kokių nors priežasčių jie bus priversti apsilankyti „Koversbanko“ kontroliuojamų įmonių „grupės“ korporaciniame vakarėlyje ir daužtis taurėmis su „kolega“ M. Leontjevu.