Bus draudžiama laikyti ruonius, lokius ir žirafas bei kitų rūšių laukinius gyvūnus

Žirafa (nuotr. upload.wikimedia.org)
Žirafa (nuotr. upload.wikimedia.org)
Alfa.lt
2009-06-16 12:46

Nuo šių metų rugsėjo, įsigaliojus Laukinių gyvūnų laikymo taisyklių pakeitimams, Lietuvoje bus draudžiama laikyti kai kurių rūšių laukinius gyvūnus ir jais prekiauti. Šis draudimas taikomas ir fiziniams, ir juridiniams asmenims. Išimtį sudaro, kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistas Eugenijus Leonavičius, pagal leidimą įsteigti zoologijos sodai ir mokslo ar mokymo tikslais gyvūnus laikančios mokslo ir mokymo įstaigos. Draudimas taip pat netaikomas gyvūnams, kurie buvo teisėtai įgyti iki jam įsigaliojant, ir gyvūnams, kurių bent dviejų kartų individai buvo atvesti ar išsirito iš kiaušinio nelaisvėje.

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, pagal Laukinių paukščių apsaugos direktyvos reikalavimus bus draudžiama laikyti visų ES teritorijoje paplitusių rūšių laukinius paukščius. Minėtosios Laukinių gyvūnų laikymo taisyklės papildytos specialiu priedu, kuriame išvardytos ir kitos draudžiamos laikyti gyvūnų rūšys – daugiausia stambios, labai retos ir nykstančios. Tarp jų yra visos beždžionių, kačių, lokių, pandų, ruonių, žirafų, straublinių ir kitų sisteminių grupių gyvūnų rūšys su retomis išimtimis. Toks draudimas jau ne vienus metus galioja Austrijoje, Olandijoje ir kitose ES šalyse.

Į draudžiamų laikyti gyvūnų rūšių sąrašą įtrauktos ir dvi labai sparčiai artimiausiuose Europos kraštuose plintančios invazinės rūšys: paprastasis meškėnas ir pilkoji voverė. Išplitę Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose valstybėse, šie gyvūnai daro daug žalos vietos faunai. Jie naikina smulkius stuburinius ir skurdina rūšinę biologinės įvairovės sudėtį. Į laukinę gamtą šie gyvūnai dažniausiai pakliūva pasprukę iš savo narvelių arba savininkų tyčia išleisti artimiausiame miške.