Tarptautinė organizacija: aiškinti apie homoseksualumą mokykloje – gerai

Mokinė rašo
Mokinė rašo
© Photos.com
Alfa.lt
2009-06-04 12:15

Nepriklausoma nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ teigia smerkianti antradienį Seimo priimtą sprendimą po svarstymo pritarti įstatymo projektui, pagal kurį numatoma riboti neigiamą įtaką nepilnamečiams darančią informaciją.

„Amnesty International“ teigimu, Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pataisų projektas institucionalizuoja homofobiją ir pažeidžia išraiškos laisvę bei teisę būti laisvam nuo diskriminacijos.

Priėmus šį įstatymą, esą būtų uždraustos diskusijos apie homoseksualumą mokyklose ir užuominos apie tai viešojoje informacijoje, prieinamoje vaikams.

„Balsuodamas žengti toliau, Seimas sustiprino diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos“, - pranešime cituojamas Europos ir Centrinės Azijos programų direktorius Nicola Duckworth (Nikola Dakvort).

Siūlomos pataisos, pasak „Amnesty International“, homoseksualumą sulygins su tokiomis problemomis kaip fizinė ar psichologinė prievarta, mirusio ar žiauriai sužaloto žmogaus kūno vaizdavimas, siaubą kelianti, savęs kankinimą arba savižudybę skatinanti informacija.

„Pataisos neigia teisę į išraiškos laisvę ir neleidžia moksleiviams ieškoti paramos ir užtarimo, kurių jiems gali prireikti“, - cituojamas N.Duckworth.

Pasak „Amnesty International“, Lietuvos parlamentas, gerbdamas visų teises, privalo atmesti šias pataisas galutinio balsavimo metu. Organizacija atkreipia dėmesį, jog priėmusi pataisas, Lietuva sulaužys tarptautinius įsipareigojimus veikti vaiko naudai, įskaitant lesbietes, gėjus, biseksualius ar transseksualius vaikus.

Pranešime pabrėžiama, kad šis projektas prieštarauja bendram pareiškimui, kurį Lietuva pasirašė JT Generalinėje Asamblėjoje 2008-ųjų gruodį. Pagal jį iš naujo patvirtinta, kad žmogaus teisės taikomos lygiai kiekvienam žmogui nepaisant seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės.

Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo projektu siekiama įtvirtinti papildomus kriterijus viešajai informacijai, kuri, anot rengėjų, daro neigiamą poveikį nepilnamečių fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi.

Pagal naująjį įstatymą, neigiamą poveikį nepilnamečiams daranti būtų pripažinta informacija, susijusi su fizinio ar psichinio smurto vaizdavimu, rodomu mirusio, mirštančio arba žiauriai sužaloto žmogaus kūnu, erotinio pobūdžio: kai skatinamas lytinis geismas, siūloma lytiškai santykiauti, rodomas lytinis aktas, jo imitacija ar kitoks seksualinis pasitenkinimas.

Kaip nepilnamečiams neigiamą poveikį daranti būtų vertinama ir informacija, kuria agituojama už homoseksualius, biseksualius ar poligaminius santykius, iškreipiami šeimos santykiai, paniekinamos jos vertybės.

Neigiamo poveikio informacija būtų pripažinta ir sukelianti baimę ar siaubą, taip pat - kurioje demonstruojami paranormalūs reiškiniai, sudarant šių reiškinių tikrumo įspūdį.

Be to, neigiamą poveikį turinčia būtų pripažinta ir tokia informacija, kurioje iškreipiami šeimos santykiai, paniekinamos jos vertybės, vartojami nešvankūs posakiai, žodžiai ar gestai, netgi - skatinami blogi mitybos, higienos ir fizinio pasyvumo įpročiai. Seimas dar turės balsuoti dėl įstatymo pataisų priėmimo.