Paksas braunasi į rinkėjų telefonus

Rolandas Paksas
Rolandas Paksas
  © Andrius Petrulevičius

Nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas į Europarlamento rinkimus tautiečius kviečia siuntinėdamas trumpąsias SMS žinutes.

„Mielieji, sekmadienio ryte savo balsus atiduokime tvarkai ir teisingumui - vardan savo, savo artimo ir Lietuvos ateities. Prezidentas R. Paksas“, - vietoj numerio, iš kurio atėjo žinutė, parašyta „R. Paksas“.

Piliečiams dėl tokių agitacijos metodų pradėjus skųstis Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, buvo pradėtas tyrimas dėl veiklos teisėtumo.

Tuo tarpu pats politikas apie šias žinutes kalbėti vengė, nors nenoriai patvirtino, kad vienos telekomunikacijų bendrovės klientai gauna žinutes su raginimais ateiti į rinkimus ir balsuoti už „Tvarkos ir teisingumo“ partiją.

„Apie žinutes kalbėkite su mūsų rinkimų štabo vadovu. Aš maniau, jūs apie politinius procesus norėjote pakalbėti, jei man skambinate“, - sakė R. Paksas. „Tvarkos ir teisingumo“ partijos rinkimų štabo vadovas Vytautas Kamblevičius aiškino, kad į rinkimus kviečiančios SMS – rinkimų agitacijos dalis, kuri nėra draudžiama.

„Kiekviena partija galvoja, kaip kuo daugiau žmonių pakviesti į rinkimus, mes sumanėme siuntinėti SMS. Tai – nedraudžiama“, - kalbėjo štabo vadovas.

Anot jo, trumposios žinutės siuntinėjamos R. Pakso vardu, nes jis – partijos lyderis. „Nesiuntinėsiu gi aš savo vardu“, - pyktelėjo V. Kamblevičius.

Jis aiškino, kad štabas susitarė su „Omnitel“ bendrove, kuri ir siuntinėja savo klientams trumpąsias žinutes su raginimais eiti į rinkimus ir balsuoti už partiją „Tvarka ir teisingumas“.

„Mes parašėme tekstą, o jie siunčia tas žinutes klientams, kurie sutinka gauti žinutes. Mes neturime jokių numerių ar pavardžių, viską vykdo bendrovė, į kurią kreipėmės. Nežinau, kiek tai kainavo, aš vadovauju štabui, o ne jo finansams“, - aiškino „Tvarkos ir teisingumo“ partijos rinkimų štabo vadovas. Reklamines trumpąsias žinutes siuntinėja ir kiti „Tvarkos ir teisingumo“ partijos nariai.

„Omnitel“ atstovė ryšiams su visuomene Daiva Selickaitė tikino, kad šios reklaminės SMS žinutės siųstos ne iš jų žinučių siuntimo centro. „Tokia paslauga nebuvo užsakyta, mes jų nesiuntinėjome“, - aiškino D. Selickaitė, paneigusi „Tvarkos ir teisingumo“ partijos rinkimų štabo vadovo V. Kamblevičiaus teiginius.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas sakė, kad reklaminės SMS žinutės yra ne VRK, bet Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos problema.

„Draudimų nėra, reklamuotis kandidatai gali, bet kyla klausimas, iš kur jie gavo telefonų numerius. Jei reklamines žinutes siuntinėja ryšių operatorius, iš savo klientų jis gali sulaukti daug nesmagumų. Svarbu žinoti, ar klientai, kurie gavo šias žinutes, davė sutikimą siuntinėti tokio pobūdžio reklamą ar ne“, - kalbėjo Z.Vaigauskas.

Anot jo, kol kas nusiskundimų nebuvo, bet jei nepatenkinti rinkėjai skųsis, VRK šį skundą perduos tirti duomenų apsaugos ir ryšių reguliavimo tarnyboms.

„Vienas žmogus gali apsidžiaugti gavęs SMS nuo mylimo kandidato, o kitam ta pati žinutė gali labai nepatikti. Mums svarbiausia, kad partijos pinigus, kuriuos sumokės už tas žinutes, deklaruotų kaip rinkimų agitacijai išleistas lėšas. Jei to nebus, bausime“, - sakė VRK vadovas.

Trumpąsias reklamines žinutes, raginančias balsuoti už save, siuntinėja ir „Tautos prisikėlimo partijos“ narys Saulius Stoma. SMS žinutėje jis aiškina, kad privers Briuselį dirbti tautiečių naudai.

„Mes, lietuviai, turime priversti Briuselį dirbti mūsu naudai. Mums nereikia naujosios Maskvos. Todėl mums reikia žmonių, kurie Briuselyje nebijos būti kitokie. TPP, Saulius Stoma tam pasirengęs“, - rašoma SMS žinutėje.

S. Stoma tvirtino, kad idėją siuntinėti trumpąsias žinutes pasiūlė jo rinkimų štabo vadovas ir kad su juo buvo suderintas tik tekstas. Apie pradėtą tyrimą jis sakė nieko nežinąs.