Du Britanijos lordai suspenduoti dėl „pataisų už pinigus“ skandalo

Londonas. Parlamentas
Londonas. Parlamentas
  © Andrius Vaitkevičius
BNS
2009-05-21 10:39

Didžiosios Britanijos aukštieji parlamento rūmai trečiadienį sutarė suspenduoti du Lordų Rūmų narius, kurie siūlė už pinigus inicijuoti įstatymų pataisas.

Tokios drausminės priemonės imtasi pirmą kartą per daugiau nei 300 metų.

Lordų Rūmai per balsavimą vieningai pritarė, kad būtų suspenduoti lordas Peteris Truscottas ir lordas Thomas Tayloras, kurie priklauso Leiboristų partijai.

Jie suspenduoti, nes pažeidė taisykles, kurios reikalauja, kad Lordų Rūmų nariai „visuomet elgtųsi garbingai“.

P.Truscottas ir Th.Tayloras suspenduoti iki dabartinės Lordų Rūmų sesijos pabaigos - maždaug pusės metų laikotarpiui.

Šis žingsnis žengtas tokiu metu, kai žemuosius parlamento rūmus krečia skandalas dėl parlamentinės veiklos išlaidų. Jo auka jau tapo priverstas atsistatydinti Bendruomenių Rūmų pirmininkas.

Dar du perai, Peteris Snape'as ir buvęs gynybos ministras Lewisas Moonie, išvengė įtarimų dėl galimo įstatymo pirkimo, tačiau jiems nurodyta viešai atsiprašyti Lordų Rūmų dėl „nederamų“ pastabų.

„Šiandien mūsų parlamentui ir demokratijai yra juoda valanda. Parlamento autoritetas sumenko, parlamentarų reputacija smuko, žmonių pasitikėjimas parlamentu ir parlamentarais nugrimzdo lyg akmuo“, - pareiškė leiboristų lyderė Lordų Rūmuose baronienė Janet Royall.

Paskutinis Lordų Rūmų narys, nubaustas suspendavimu, buvo vikontas Savile'as (). Tokią nemalonę 1642 metais jis užsitraukė už tai, kad Angliją krėtusio pilietinio karo metais palaikė karaliaus Karolio I pusę.

Pero suspendavimas yra toks negirdėtas daiktas, kad Lordų Rūmų privilegijų komitetas net kreipėsi į ekspertus su prašymu išaiškinti, ar tai apskritai įmanoma.

Lordų Rūmus sukrėtęs skandalas yra jau antras per parą istorinis įvykis britų parlamentarizmo istorijoje.

Antradienį Michaelas Martinas, patekęs į skandalo dėl parlamentarų išlaidų epicentrą, tapo pirmuoju nuo 1695 metų Bendruomenių Rūmų pirmininku, kuris buvo priverstas trauktis iš savo posto.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.