Verslininkai: kai vyrai nesusitvarko, ateina moterys

Išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė
Išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė
  © SCANPIX

Lietuva išsirinko prezidentę. Vieni džiūgauja, kitiems ateina neramios dienos. Kas bus, jei ji pradės vykdyti savo pažadus: geležine ranka tramdys monopolijas, sugriaus unikalųjį „Leo LT“ darinį ar į ministerijų kėdes susodins kitus ministrus?

Verslininkai juokauja, kad didžiausią nusivylimą patirs tie, kurie tikėjosi, kad Lietuva pagaliau turės savo mesiją. „Mesijas negerai, nes tada turėsime laidoti demokratiją“, – juokavo vienas pašnekovas. Tačiau ryžtingų Dalios Grybauskaitės sprendimų, kurie Lietuvą priverstų keistis, tikisi visi be išimties.

Vaicekauskienė: tikiuosi, kad prezidentė apvalys Lietuvos orą

Mėsos perdirbimo įmonės „Nematekas“ direktorė Egidija Vaicekauskienė tikisi, kad visi sprendimai, kuriuos priims ar inicijuos D. Grybauskaitė, bus skaidrūs, aiškūs ir be jokių manipuliacijų.

„Verslas dirbo prie Valdo Adamkaus, ne mažiau dirbs ir prie Grybauskaitės. Jam atostogų nėra. Tačiau tikimės, kad naujoji prezidentė padės mums visiems lengviau kvėpuoti“, – sakė verslininkė. Ji neslėpė, kad verslas linksta nuo mokesčių naštos, tačiau supranta, kad viena vyriausybė, be verslo paramos, su krize nesusidoros.

Gausią šeimyną auginanti verslininkė tikisi, kad D. Grybauskaitė nepamirš savo pirmtako žodžių, kuriuos išsakė skaitydamas paskutinį metinį pranešimą. Apie moralines vertybes, kurios žinomos nuo senovės: dorą, sąžiningumą, supratimą ir panašius dalykus. „Noriu, kad jomis remiantis būtų auginama naujoji karta. Viliuosi, kad su mūsų visų palaikymu būtų apvalytas Lietuvos oras“, – sakė ji.

Verslininkė džiaugiasi iš prezidentės išgirdusi sprendimą kviestis penkis svarbiausius ministrus ir aiškintis, ką jie nuveikė, kokius sprendimus priėmė. „Manau, kad jai tikrai pakaks kompetencijos teisingai įvertinti jų veiksmus ir sprendimus“, – sakė verslininkė.

Junevičius: ypatingų stebuklų nesitikiu

„Alitos“ vadovas Vytautas Junevičius iš naujosios prezidentės ypatingų stebuklų nesitiki, tiesiog linki jai normalaus, konstruktyvaus darbo. Jo teigimu, pagal prezidentui suteiktas galias D. Grybauskaitė negali spręsti verslo problemų, gerinti jo sąlygų. „Tai – vyriausybės ir Seimo prerogatyva. Bet privalumu laikau tą faktą, kad ji turi specialųjį finansinį išsilavinimą ir didelę darbo patirtį Europos parlamente, todėl jos patarimai vyriausybei tikrai pravers“, – sakė jis.

Alkoholio gamintojams šiandien aktualiausias klausimas – akcizai. Dėl padidėjusių alkoholio akcizų išaugo nelegalios prekybos, kontrabandos mastai, valstybė nesurenka akcizo mokesčio. „D. Grybauskaitė yra prasitarusi, kad vyriausybę ragins peržiūrėti akcizus. Gerai, kad pradedama apie tai diskutuoti“,– sakė vienos didžiausių Alytaus įmonių vadovas.

Zaremba: nenorėčiau, kad po rinkimų entuziazmas išblėstų

Didžiausio Akmenės darbdavio – „Akmenės cemento“ vadovas Artūras Zaremba viliasi, kad naujosios prezidentės darbai nesiskirs nuo rinkiminės kampanijos metu dalintų pažadų.

„Ji tiek gerų dalykų prikalbėjo, kad jei tuos pažadus realizuotų, Lietuva tikrai pasikeistų“, – sakė įmonės vadovas. Deja, apgailestauja jis, ne vieni rinkimai parodė, kad jau po mėnesio visi pažadai pamirštami.

„Norėtųsi, kad jos entuziazmas neišblėstų, kad ji imtųsi tų dalykų, kuriuos žadėjo. Norėtųsi, kad mūsuose tai taptų gražia išimtimi“, – kalbėjo verslininkas.

Akmenės rajonas itin socialiai jautrus, čia kiekviena darbo vieta yra aukso vertės. „Jeigu nebūtų mūsų įmonės, Akmenė bankrutuotų. Kokių tik pažadų ir įmonė, ir miesto gyventojai prieš rinkimus neišgirsta, o paskui mūsų žmonės vėl paliekami likimo valiai, kapstykitės kaip norit“.

Įmonės vadovas norėtų, kad būtų kovojama su korupcija, su monopolijų diktatu, kad būtų išgirsta, ką kalba verslas, kokie rūpesčai gula ant jo pečių. „Verslas neprašo, kad prezidentė spręstų jo problemas, – teigė jis,– bet paramos ir dėmesio jam visada reikia. Visiems yra ką veikti, tik trūksta noro ar stimulo.“

Tuo stimulu, įsitikinęs verslininkas, galėtų tapti naujoji prezidentė.

Dastikas: D. Grybauskaitė turi visas galimybes gerai dirbti

„D. Grybauskaitė turi visas galimybes gerai dirbti. Ji vieniša, nesusitepusi, neįsipareigojusi. Niekas jo nekausto“, – privalumus vardijo Kėdainių chemijos fabriko „Lifosa“ vadovas Jonas Dastikas.

Jis juokavo: kai vyrai nesusitvarko, ateina moteris. „Jos kartais gerai, jos stropios, darbščios, kritiniais momentais jos gali padaryti daugiau, nei mes, vyrai“, – sakė jis.

Įmonės vadovais linki, kad naujajai prezidentei sektųsi.“ Padarys kokią nors klaidą ir pradės visi kalti prie kryžiaus“, – baiminosi jis.

O verslui, sakė, gerai, jei bus tvarka. Bus gerai Lietuvai, bus gerai ir verslui.

J. Dastikas įsitikinęs: kokie yra mokesčiai, tokius ir reikia mokėti. „Patikėkit, nebus taip, kad kažkam sumažins mokesčius ir visi taps laimingais. Šiandien reikia surinkti daugiau mokesčių, kad Lietuva išgyventų. Bus lengviau, tada ir reikalausim juos mažinti“, – kalbėjo pašnekovas.

Verslininką jaudina politikų noras didinti progresinius mokesčius. Tačiau ir šį žingsnį pateisina. „Manau, kad valstybė tokį žingsnį tik iš nevilties nori žengti“, – paaiškinimo ieško pašnekovas.

Vienos didžiausių Rusojos kompanijų „Eurochem“ valdomos „Lifosos“ vadovas tikisi, kad D. Grybauskaitė ir su Rusija palaikys kitokius santykius, nei ankstesnysis prezidentas.“Gal ji nekaišios liežuvio kur nereikia. Nežinau, kokios jos pažiūros, bet Rusiją ji gerai pažįsta. Ten mokslus baigusi. Kita vertus, D. Grybauskaitė kaip ir Vladimiras Putinas turi juodąjį diržą. Taigi, bendrą kalbą visada suras“, – juokėsi verslininkas.

Kantauskas: tikimės Seimo, vyriausybės ir prezidento sutarimo

„Biovelos“ įmonių grupės generalinis direktorius Virginijus Kantauskas įsitikinęs, kad be galo svarbu ir reikšminga, jog šia prezidente didžioji dalis Lietuvos pasitiki. Tai akivaizdžiai pademonstravo rinkimai. Tačiau ne tik pasitiki, bet ir daug tikisi.

„Būsimai prezidentei Lietuva užkrovė didelę atsakomybės ir lūkesčių naštą. Viliuosi, kad neatsitiktinai, nes Lietuvai kaip niekad reikia patirties turinčio žmogaus. D. Grybauskaitė jau dirbo vyriausybėje, atsinešė neįkainojamą patirtį iš Briuselio. Tačiau visi žinome, kad prezidento galios nėra didelės. Todėl belieka tikėtis Seimo, vyriausybės ir prezidento sutarimo. Jie turi dirbti ranka rankon, kitaip visiems mūsų lūkesčiams galas“, – kalbėjo V. Kantauskas.

Verslas, sako jis, tikisi palankios verslo terpės. „Jokių išskirtinių sąlygų nesitikime, to nebus. Tačiau norime būti išgirsti, norime supratimo“, – apie savo lūkesčius kalbėjo vienos didžiausių mėsos perdirbimo įmonių grupės vadovas V. Kantauskas.

Zabulis: sulaukėme kitokio prezidento nei buvome įpratę

„Omnitel“ prezidento Antano Zabulio nuomone, Lietuva pagaliau sulaukė kitokio prezidento, nei buvo įpratusi matyti. „Jai būdingos savybės – mažiau kompromisų ir daugiau veiklos“, – keliais žodžiais savo teiginį papildė verslininkas.

Ryšių bendrovės prezidento žodžiais, Lietuvoje jau buvo įprasta prikurti daugybę projektų, iniciatyvų, kurios laikui bėgant supliūkšdavo kaip oro burbulas. Buvo sužlugdyta daugybė geriausių idėjų.

„Naujoji prezidentė – daug konkretesnė ir ryžtingesnė. O verslas mėgsta konkretumą ir bekompromisius sprendimus“, – Alfa. lt kalbėjo „Omnitel“ prezidentas.

Jis nemano, kad D. Grybauskaitės priešrinkiminiai pažadai ir liks tik pažadais. „Ji užsispyrusi, ryžtinga, todėl tokie žmonės paprastai siekia užsibrėžtų tikslų. O valstybės valdyme kaip versle: jeigu užsibrėžei tikslus, turi dėti visas pastangas, kad jų pasiektum. Trukdžių, šalutinių faktorių visada bus, bet kai aiškus galutinis tikslas, su tais faktoriais susidorojama“, – kalbėjo verslininkas.

A. Zabulis teigia pasigendąs trijų pagrindinių žinių, kurios būtų kertinės ir apibrėžtų tolesnį Lietuvos kelią. „Kur eisime, ko sieksime? Kaip ir versle, taip ir valstybės valdybe turi būti žinomi bendri siekiai. Tada lengviau visiems susitelkti ir žengti viena kryptimi.“

Verslininko nuomone, toks uždavinys gula ant naujosios prezidentės pečių. „Ji turėtų siekti esmės, o ne tapti aplinkybių įkaite. Manau, kad D. Grybauskaite turi savybių, padėsiančių jai suderinti įvairius interesus“, – sakė pašnekovas.