Landsbergis: nomenklatūra per teisėjus ima Lietuvą – demokratijai iškilo pavojus

Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis
  © Vytenis Petrošius

Lietuvoje jau yra suformuotas aljansas prieš parlamentinę demokratiją. „Teisėjų partijai“ talkina ir prezidentūra, ir Konstitucinis Teismas (KT), partijos kolegas įspėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis.

„Teisėjų partija ir teismų sistema, į kuria galimai „įmontuojamas“ KT, valstybėje besireiškiantis kaip politinė valdžios jėga – Lietuvos demokratijos pabaiga“, – šeštadienį vykusiame TS-LKD tarybos posėdyje kalbėjo europarlamentaras V. Landsbergis. Jo teigimu, „paskutinė barikada šiame politiniame kelyje“ yra Seimas ir ragino partiečius apie tai rimtai mąstyti.

V. Landsbergis omenyje turėjo KT išaiškinimą, jog Seimas privalo atleisti Aukščiausiojo Teismo pirmininką, kai pasibaigia jo kadencija, nepaisydamas to, kad parlamentaro mandatas yra laisvas.

Jis pažėrė kritikos ir partijai, esą „pasirodome prasti šachmatininkai, kurie mąsto tik apie savo ėjimus, tačiau neatsižvelgiame į tai, kad varžovas irgi mąsto ir perėminėja iniciatyvą“.

Nomenklatūros trikampis

„Nomenklatūra per trumpą laiką pasirengė kovai ir eina į revanšą. Ir galimai galutinį demokratijos saulėlydį. Matau, kad jau yra suformuotas trikampis aljansas prieš parlamentinę demokratiją: komunistų partijos bei komjaunimo elito, išėjusio į žmones, į verslininkus, viršininkus; „kagėbinė“ nomenklatūra, kuri šešėlyje, laukia revanšo ir atsikovoja pozicijas per trečiąją nomenklatūrą. O tai sovietinė teisėjų nomenklatūra. Ir šis trikampis veikia vis darniau“, – kalbėjo V. Landsbergis

Europarlamentaras atkreipė dėmesį, jog procesas artėja prie kulminacijos, o ši sutampa su prezidento Valdo Adamkaus kadencijos pabaiga.

„Ir taip trikampė nomenklatūra „ima Lietuvą“. Per „teisėjų partiją“. Panašu, kad ne tik prezidentas, bet ir KT tampa neoficialios partijos įrankiu, kurį galima „paleist“ per Seimą“, – dėstė europarlamentaras.

Ragino apsispręsti dėl „Leo LT“

Konservatorių patriarchas partiečiams siūlė kuo greičiau apsispręsti, ar „Leo LT“ bus naikinamas, ar tik „taisomas“.

„Svarstymai dėl „Leo LT“, kurių vis būna: ar jį reikės keisti, ar reformuoti... Ar „Leo LT“ bus taisomas, ar padoriai ir garbingai struktūra bus formuojama iš naujo? Būtų gerai, kad mes sau atsakytume“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Tuo metu premjeras Andrius Kubilius, kalbėjęs TS-LKD taryboje užtikrino, jog „Leo LT“ keisis, tačiau kaip – nedetalizavo.