Žurnalistikos instituto kieme rasti kaulai (papildyta)

Žmogaus kaukolė ir kaulai, rasti šalia kitų aukų kūnų Srebrenicoje
Žmogaus kaukolė ir kaulai, rasti šalia kitų aukų kūnų Srebrenicoje
  © SCANPIX/REUTERS

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos instituto pirmakursių, besiruošiančių kasmetinei žurnalistų dienų šventei „LeŽuDi“, laukė šiurpus radinys. Tvarkydami instituto kiemelį Maironio gatvėje, kuriame kasmet vyksta šventės atidarymas, pirmo kurso studentai aptiko žmogaus kaulus.

„Kaulai buvo rasti ne didesniame nei pusės metro gylyje, – pasakojo žurnalistikos instituto studentė. – Buvo tvarkomas kiemas, išvežami akmenys, šiukšlės.“ Anot merginos, buvo aiškiai matyti kaukolė, apatinis žandikaulis, kiti žmogaus kaulai.

Persigandę studentai iškvietė policijos pareigūnus, o šių prašymu į institutą sugužėjo archeologai. Pareigūnai studentams liepė palikti viską taip, kaip rado, ir kiemelio nebetvarkyti. Archeologai tvirtina, kad kaulų studentai gali rasti ir daugiau, nes visas Žurnalistikos institutas pastatytas ant buvusių kapinių. Jie studentams pasiūlė sukrauti viską į dėžes ir atiduoti Medicinos institutui.

Pareigūnai dėl šio įvykio pradėjo ikiteisminį tyrimą, o rasti kaulai nugabenti į Mykolo Romerio universitetą.

Žurnalistikos instituto direktorius profesorius Žygintas Pečiulis Alfa.lt žurnalistams tvirtino, kad nieko konkretaus dar nežino pats, tik tai, kad po tokio radinio buvo iškviesti pareigūnai ir archeologai. „Galiu pasakyti tik tai, kad studentai ruošėsi „LeŽuDi“ ir tvarkė visą kiemelį“, – sakė instituto direktorius. Jis tvirtino, kad šie skeleto fragmentai, kaukolės dalys buvo ne pirmieji radiniai: „Studentai betvarkydami rado ir pavienių kaulų šiek tiek anksčiau, dar prieš pamėgindami kasti. Mes, aišku, nesame specialistai ir negalime nustatyti, bet buvo įtarimas, kad tai – žmogiški kaulai.“

Archeologų žinią, kad visas Žurnalistikos institutas stovi ant kapinių, Ž. Pečiulis sutiko ramiai. „Kai kas sako, kad visas Vilnius pastatytas ant kapinių. Suprantu, kad tam tikros vietos ar ištisi kvartalai yra sureikšminami ir dėl jų vyksta kova, o kitur, matyt, irgi gyvename ant keleto kultūrinių sluoksnių ir net negalvojame apie tai. Šiuo atveju, aš net nepasakyčiau, kad tai būtų labai didelė naujiena ar labai nepaprastas dalykas. Keista tik, kad kaulai rasti taip negiliai, todėl įdomi ir archeologų specialistų nuomonė apie šį radinį“, – pasakojo profesorius.

Prieš mėnesį Žurnalistikos institute lankėsi architektūros istorikė Morta Baužienė, papasakojusi aplinkines vietas, jų istoriją. Ji tvirtino, kad Maironio gatvėje septintu numeriu pažymėtas pastatas, kuriame įsikūręs Žurnalistikos institutas, pastatytas XIX amžiaus pabaigoje ir jo paskirtis buvo gyvenamoji. „Man atrodo, kad šitas radinys gali paskatinti dar labiau susidomėti savo gyvenamom vietom“, – sakė instituto direktorius.

Paklaustas, kiek metų buvo netvarkytas Žurnalistikos instituto kiemas, Ž. Pečiulis tik nusijuokė. „Mes planavome kardinalesnį tvarkymą – su perkasimu ir naujos žolės sėjimu, bet šiandien to nedarėme ir atidėjome darbus savaitei. Beveik kiekvienais metais pavasarį, prieš „LeŽuDi“ šventę apkapojamos medžių šakos, nugrėbiame kiemą. Šis tvarkymas nebuvo išimtimi, bet keistas dalykas, kad anksčiau to (kaulų – Alfa.lt) nepastebėjome“, – stebėjosi Žurnalistikos instituto direktorius.

Ar šiais metais galės vykti šventė, kurios atidarymas beveik po savaitės, Ž. Pečiulis negalėjo pasakyti. „Aiškinsimės ir spręsime, be abejo, jei bus paprašyta susilaikyti nuo masinių renginių, pasirinksime šventei kitą vietą“, – sakė jis.